Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bërxolla në tigan me patate të fërguara People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bërxolla në tigan me patate të fërguara People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bërxolla në tigan me patate të fërguara

2 posters

Shko poshtë

Bërxolla në tigan me patate të fërguara Empty Bërxolla në tigan me patate të fërguara

Mesazh nga WebMaster Mon 14 Jan 2013 - 11:37

Për 6 persona:
* 6 copë bërxolla
* 1 filxhan kafeje yndyrë
* 2-3 copë qepë mesatare
* 1/2 filxhan çaji miell
* 1 lugë gjelle gjalpë i freskët
* 1.800 kg. patate
* 2 filxhanë kafeje yndyrë për skuqje
* kripë, spec i kuq

Gatimi:
Priten bërxollat sipas racioneve, rrihen që të rrafshohen mirë e të hollohen pak, u hidhet kripë dhe spec i kuq. Vihet tigani me yndyrë në zjarr dhe pasi të nxehet kalohen bërxollat në miell dhe skuqen një e nga një në zjarr të fortë nga të dyja anët. Pastaj vendosen në pjatë.

Në yndyrën ku u skuqën bërxollat hidhet qepë e prerë në formë rrethi. Pasi skuqet mirë vihet sipër bërxollave si garniturë, ndërsa mbi të hidhet gjalpë i freskët.

Shërbehet me patate të fërguara. Kur mishi është i madh bërxollat vihen të piqen edhe në furrë, pasi bëhet salca me qepë, miell, domate, verë etj., shtrohen në tavë dhe i hidhet salca sipër.
Bërxolla në tigan me patate të fërguara 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Bërxolla në tigan me patate të fërguara 30l12rc Pytje & Përgjigje Bërxolla në tigan me patate të fërguara 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bërxolla në tigan me patate të fërguara Empty Re: Bërxolla në tigan me patate të fërguara

Mesazh nga Anakonda Thu 23 May 2013 - 3:35

Bërxolla në tigan me patate të fërguara Berxolla-viti-riBërxolla të Vitit të Ri
Për 4 persona
* 4 bërxolla lope
* 100 ml shtalpë
* 5 kastravecë turshi
* 2 vezë të ziera
* 2 thelpinj hudhër
* 50 gr gjalpë
* 1 lugë kafeje piper i kuq
* 2 lugë erëza të përziera
* 150 gr kajmak
* 2 lugë salcë domatesh
* 1 pako pure
* 300 ml qumësht
* vaj, kripë dhe piper i zi

Gatimi
I rrahim bërxollat me çekiç druri dhe hedhim mbi to erëza të përziera,
kripë dhe piper të zi. Bërxollat i skuqim në vaj dhe gjalpë. Pastaj, në
të njëjtën yndyrë e skuqim hudhrën e grirë. Hedhim piper të kuq, një
lugë kafeje erëza të përziera dhe rreth 100 ml ujë.

Në tigan, me rende i grijmë vezët e ziera. Pastaj, në tigan i kthejmë
bërxollat e skuqura. E mbulojmë tiganin me kapak. Pas një kohe,
bërxollat i kthejmë nga ana tjetër. E shtojmë shtalpën dhe kastravecët
turshi, të prera në copë të holla e të gjata.

Në tenxhere në zjarr e hedhim qumështin, e shtojmë kajmakun dhe hedhim
një lugë kafeje erëza të përziera. Pastaj, e shtojmë pluhurin për pure.
Përziejmë me lugë dhe e shtojmë salcën e domates. I grijmë bishtat e
qepës së njomë dhe i shtojmë në tenxheren me pure.

Në pjatën për servirje vëmë dy gjethe sallate jeshile. Sipër tyre e vëmë
purenë. Në anën tjetër të pjatës i rendisim bërxollat shkallë-shkallë.
Sipër vëmë nga përmbajtja nga tava.

Zbukurojmë me një degë majdanozi.

Ju bëftë mirë!

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bërxolla në tigan me patate të fërguara Empty Re: Bërxolla në tigan me patate të fërguara

Mesazh nga Anakonda Thu 23 May 2013 - 3:36

Bërxolla në tigan me patate të fërguara Images
Si te gatuajme berxolla me speca

Përberesi 4 persona

* 4 bërxolla lope
* 200 ml shtalpë (ajkë)
* 2 gogozhare të kuqe
* 1 kokë qepë
* 40 gr gjalpë
* 1/2 luge kafeje fara afioni të grira
* 1 lugë piper i kuq
* 1 pako pluhur për pure
* 300 ml qumësht
* 1 lugë miell
* 1 kub supë e gatshme
* vaj e kripë dhe piper i zi.

Përgatitja:
Në tenxhere në zjarr me ujë të valuar e ziejmë kubin e supës së
gatshme. Qepën e presim në fije. Gogozhareve ua largojmë farat dhe i
presim në copë të holla e të gjata. Në gjalpin e shkrirë në tigan e
skuqim qepën. Pasi zbutet qepa, në tigan i shtojmë copët e specit.
Hedhim kripë, piper të kuq dhe fara afioni të grira. Me lugë, në tigan
hedhim nga supa.

Sipër bërxollave hedhim kripë dhe piper të zi dhe i rrahim me çekiç
druri. Sipër bërxollave, nga të dy anët, hedhim piper të kuq dhe i
skuqim në tigan me gjalpë. Në tenxheren me supën e mbetur e hedhim
qumështin dhe hedhim kripë. Në tenxheren me qumështin e zier e shtojmë
pluhurin për pure. Pasi pureja e fiton dendësi në e duhur, tenxheren e
heqim nga zjarri.

enën me shtalpë e shtojmë miellin dhe përziejmë me tel kuzhine. Në
tiganin me speca e shtojmë shtalpën me miell.Purenë e vëmë në shiringë
kuzhine. Me ndihmën e shiringës, purenë e vëmë në pjatën për servirje.
Bërzollat i nxjerrim nga tigani dhe i rendisim shkallë-shkallë në pjatën
për servirje. Sipër tyre hedhim nga salca me speca. Zbukurojmë me dy
degë majdanozi në dy skajet e puresë. /Telegrafi/

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bërxolla në tigan me patate të fërguara Empty Re: Bërxolla në tigan me patate të fërguara

Mesazh nga Anakonda Thu 23 May 2013 - 3:37

Berxolla me miell misri e qepe e domate

5 berxolla ( vici ose ,derri )
1 qepë, i copëtuar
2 domate, prerë në kube
1 lugë çaji hudhër e grirë
Një pllakë e vogël gjalpë
vaj ,piper
2veze,,pak miell misri
2filxhan kafeje vere e bardhe ,,
2lug gjelle plot salc

Pergatitja
Rrahim
berxollat ne cdo cep me cekic druri,,( perziejme pak vaj,, hudhra te
grira,,piper dhe lyejme bercollet me kete dhe i leme ne nje tas per 20
min )
Marrim berxollat i lyejme me vezet e tundura me pare,, dhe pastaj i lyejme me miellin e misrit

Ju shkundim miellin e tepert berxollave dhe i skuqim me zjarr te avashte derisa te marrin ngjyre ,,i rregulloj per kripShojm ne tigan pllaken e gjalpit,,e skuqim qepen e grire ,, hedhim domaten dhe ate ne copa,,pak krip.,,

Hedhim
berxollat te qepa e domatja i shuajme me vere ,,sipas deshires pak
uthulll,,hedhim salcen,,i leme te vlojne pak,,duke pare zierjen e mishit

Sherbehet e nxehte ,zbukurohet pjata me majdanoz te grire
Bërxolla në tigan me patate të fërguara 155555_144513352267681_3055872_n

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bërxolla në tigan me patate të fërguara Empty Re: Bërxolla në tigan me patate të fërguara

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi