Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Grekët dikur flisnin shqip People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Grekët dikur flisnin shqip People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Grekët dikur flisnin shqip

2 posters

Shko poshtë

Grekët dikur flisnin shqip Empty Grekët dikur flisnin shqip

Mesazh nga WebMaster Fri 15 Feb 2013 - 1:01

"Është faji i një gjermani," tha zoti Di
mou (Nikos Dimou, një shkrimtar i shquar në Greqi) në lidhje me krenarinë greke mbi këtë çështje. Ai po i referohej gjermanit Johann Winckelmann, historianit të artit të shekullit të 18-të, vizioni i të cilit mbi një Greqi të lashtë "të populluar nga njerëz të hijshëm, të gjatë, flokëverdhë, të ditur, që përfaqësonin përsosmëri”, siç e thotë zoti Dimou, u imponua ndaj vendit me qëllim që të krijohej identiteti modern grek.
"Ne dikur flisnim shqip dhe e quanim veten romanë, por pastaj Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, ata të gjithë, na thanë,"Jo, ju jeni Grekë, pasardhës direkt të Platonit e Sokratit", dhe ajo u bë. Nëse një komb i vogël dhe i varfër ka një barrë të tillë mbi supet e tija, ai kurrë nuk do shërohet."

Nikos Dimou
Grekët dikur flisnin shqip 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Grekët dikur flisnin shqip 30l12rc Pytje & Përgjigje Grekët dikur flisnin shqip 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grekët dikur flisnin shqip Empty Re: Grekët dikur flisnin shqip

Mesazh nga Anakonda Sun 26 May 2013 - 21:28

kuku turp me e marr vesh kush e ri se na e basardun gjuhen jo per gjo Grekët dikur flisnin shqip 253468018 Grekët dikur flisnin shqip 2343415282

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi