Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ushqimi mesdhetar ruan zemrën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ushqimi mesdhetar ruan zemrën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ushqimi mesdhetar ruan zemrën

Shko poshtë

Ushqimi mesdhetar ruan zemrën Empty Ushqimi mesdhetar ruan zemrën

Mesazh nga T_o_n_i Tue 5 Mar 2013 - 7:59

Ushqimi i pasur me vaj ulliri, fruta arrore, pemë dhe perime të freskëta, peshk dhe verë të kuqe vepron në mënyrë efikase në zemër, pohojnë shkencëtarët spanjollë.
Në hulumtim kanë marrë pjesë 7500 meshkuj dhe femra. Në fillim të hulumtimit, i cili ka zgjatur 5 vjet, pjesëmarrësit kanë qenë të moshës mes 55 deri 80 vjet. Asnjë pjesëmarrës nuk ka pasur histori të sulmit në zemër dhe tru, e as sëmundje të sistemit kardiovaskular, por të pranishëm kanë qenë faktorët e rrezikut siç janë diabeti i tipit 2, pirja e duhanit, tensioni i lart i gjakut dhe niveli i lartë i kolesterolit.

Pjesëmarrësit i kanë ndarë në tri grupe sipas mënyrë së ushqyerjes:

Ushqimi me pak kalori
Ushqimi mesdhetar i bazuar në vaj ulliri
Ushqimi mesdhetar i bazuar në fruta arrore

Ata që kishin ngrënë ushqim mesdhetar të bazuar në vaj ullirit gjatë javës kanë konsumuar madje l litër të vajit të ullirit. Ata që kanë ngrënë ushqim mesdhetar të bazuar në frutat arrore çdo ditë kanë konsumuar rreth 30 gramë fruta arrore të llojeve të ndryshme. Po ashtu kanë konsumuar pemë dhe perime të freskëta, peshk dhe verë të kuqe. Kanë mundur të hanë mish të bardhë, por kanë shmangur mishin e kuq dhe produktet e mishit.

Pjesëmarrësit, të cilët kanë ngrënë ushqim me pak kalori kanë konsumuar produkte të qumështit të skremuar, patate, bukë, pemë dhe perime dhe peshk pa yndyrë. Kanë shmangur vajrat, ushqimin e pjekur dhe të fërguar, frutat arrore, mishin e kuq, produkte e mishit dhe peshkun e yndyrshëm.

Në fund të periudhës së hulumtimit, madje 288 pjesëmarrës kanë zhvilluar probleme kardiovaskulare, nga të cilët 109 kanë qenë në grupin e njerëzve me llojin e ushqimit me pak kalori, 96 prej tyre kanë qenë në grupin me ushqim mesdhetar, i cili bazohet në vajin e ullirit, ndërsa 83 prej tyre në grupin me ushqim mesdhetar i cili bazohet në frutat arrore.

Grupi i pjesëmarrësve që kanë konsumuar llojin mesdhetar të ushqimit kanë pasur madje për 30 për qind rrezik më të vogël nga krijimi i sëmundjeve kardiovaskulare.

Shkencëtarët theksojnë që ushqimi mesdhetar është pothuajse lloji më i shëndetshëm i ushqimit. Përfshin konsumin e përditshëm të nutrientëve të rëndësishëm që mbrojnë shëndetin e përgjithshëm
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi