Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

+4
Arian 123
seriozi
Klio
WebMaster
8 posters

Shko poshtë

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” Empty A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

Mesazh nga WebMaster Thu 7 Mar 2013 - 7:31

Nga Robert Lanza M.D. Shkencetar, teoricien dhe autor i ‘Biocentrism’

Shume prej nesh e kane frike vdekjen. Ne besojme ne vdekje sepse na eshte thene qe do te vdesim. Ne e shoqerojme veten tone me trupin, dhe e dime se trupat vdesin. Por nje teori e re shkencore sugjeron se vdekja nuk eshte ngjarja terminale qe ne mendojme.

Edhe pse organet individuale jane te destinuara per tu vetshkaterruar, ndjenja ‘Une’ eshte vetem nje burim i energjise qe vepron ne tru. Por kjo energji nuk zdhuket pas vdejkes.
Nje aspekt i njohur i fizikes kuantike eshte se vezhgime te caktuara nuk mund te parashikohen absolutisht.
Prandaj, ka nje gjeresi te vezhgimeve te mundshme, secila me nje probabilitet te ndryshem.
Ne nje shpjegim te thjeshte, interpretimi i “boteve te shumta”, thekson se cdo vezhgim i mundshem i korespondon nje universi te ndryshem (Multiverse). Nje teori e re shkencore – e quajtur biocentrism – e rafinon kete ide. Ka nje numer te pafund te universeve, dhe cdo gje qe ndoshta mund te ndodhe, ze vend ne ndonje univers.
Vdekja nuk ekziston ne asnje kuptim te vertete ne keto skenare. Te gjithe universet e mundshem ekzistojne njekohesisht, pamvarsisht se c’fare ndodhe ne ndonje prej tyre. Edhe pse organet individuale jane te destinuara per tu vetshkaterruar, ndjenja e te qenit gjalle – ‘Kush jam une?’, eshte nje burim energjie vetem 20 vat i energjise qe vepron ne tru. Por kjo energji nuk humbet pas vdekjes. Nje nga aksiomat me te sigurta te shkences eshte se energjia nuk vdes kurre, e as nuk mund te shkaterrohet. Por a kapercen kjo energji nga nje bote ne nje tjeter?

Nje eksperiment qe u postua se fundmi ne revisten “Sience” tregon se shkencetaret mund te ndryshojne ne menyre retroaktive dicka qe kishte ndodhur ne te shkuaren. Grimcat duhet te vendosnin se si do te silleshin kur te godisnin nje reze ndarese. Me vone gjate eksperimentit mund te aktivizohej nje celes per rezen i cili e ndizte ose fikte ate. Rezultoi se ajo qe vezhguesi vendoste te bente ne ate moment, percaktonte ate qe grimca bente ne te kaluaren. Pamvarsisht zgjedhjes qe ju apo vezhguesi, ben, jeni ju qe do te perjetoni rezultatet ne perfundim. Lidhjet midis ketyre historive te ndryshme dhe universeve, i kapercejne idete tona te zakonshme e klasike mbi hapesiren dhe kohen. Mendo per ato 20 vat energji thjeshte duke u projekuar ne nje ekran si nje imazh apo nje imazh tjeter, i ndryshem nga i pari. Pamvarsisht nese ndezo ose fik rezen e dyte ndarese, pergjegjese per projektimin eshte e njejta bateri.

Sipas “Biocentrizmit” hapesira dhe koha nuk jane objektet e ngurta qe ne mendojme. Levizni doren tuaj ne ajer, nese merni cdo gje me vete c’fare mbetet? Asgje. E njejta gje aplikohet per kohen. Nuk mund te shikoni asgje permes kockes qe rethon trurin tuaj. Cdo gje qe shikoni dhe perjetoni tani eshte informacioni qe vertitet ne trurin tuaj. Hapesira dhe koha jane thjeshte mjete per te vene gjithcka se bashku.

Vdekja nuk ekziston ne nje bote pa kohe dhe pa hapesire. Ne fund te fundit edhe Ajnshtajni e pranoi, “Tani Besso (mik i vjeter i tij) “eshte larguar nga kjo bote e cuditshme pak para meje.” Njerez si ne...e dine se ndryshimi midis te kaluares, te tashmes dhe te ardhmes, eshte vetem nje iluzion i vazhdueshem kokefort. “Pavdekesia nuk do te thote nje ekzistence e vazhdueshme ne kohe pa fund, por me teper nje banim krejtesisht jashte kohes.”

Kjo ishte e qarte me vdekjen e motres time Christine. Pasi pashe trupin e saj ne spital, shkova jashte per te biseduar me familjaret. I shoqi i Christine’s, Ed, filloi te qante ne menyre te papermbajtshme. Per disa caste u ndjeva sikur kisha kapercyer provincializimin e kohes. Mendova per ato 20 vat energji dhe per grimcat te cilat mund te kalojne ne dy hapesira te ndryshme ne te njejten kohe. Nuk mund ta perjashtoja konkluzionin: Christine ishte njekohesisht gjalle dhe vdekur, jashte kohes.

Christine kishte patur nje jete te veshtire. Ajo kishte gjetur me ne fund nje njeri qe ajo e donte shume. Motra ime e vogel nuk mund te vinte ne dasem pasi kishte nje organizim pune qe e kishte planifikuar jave me pare. Nena ime gjithashtu nuk mundi te vinte, per shkak te nje organizimi te rendesishem serisht ne pune. Dasma ishte nje nga ditet me te rendesishme ne jeten e Christine’s. Meqenese asnje pjestar tjeter nga fisi tone nuk u duk, Christine me kerkoi mua qe ta shoqeroja ne altar.

Menjehere pas dasmes, Christine dhe Ed u nisen per te shtepia e tyre e endrrave qe kishin blere kur makina u perplas me nje akull te madh nga debora. Ajo u hodh jashte makines dhe trupi i saj ra ne rrugen me debore.

“Ed,” tha ajo “Nuk mund te ndjej kembet e mija.”

Ajo nuk e dinte se melcia e saj ishte demtuar keq dhe gjaku po skuqte deboren e bardhe.

Pas vdekjes se djalit te tij, Emerson ka shkruar: “Jeta jone nuk eshte aq shume e kercenuar sa perceptimi tone. I pikelluar se hidherimi nuk mund te me mesoje asgje, as te me coje nje hap perpara ne natyren e vertete.”

Nese kjo eshte celesi qe perdor shkenca per te drejtuar grimcat, apo timoni i makines qe mund te kishte shmangur akullin ne rruge, jane 20 vate te energjise qe do te perjetojne rezultatin. Ne disa raste makina do te perplasej, por ne disa raste te tjera makina vazhdon rrugen per ne shtepine e endrrave te motres time.

Christine kishte humbur kohet e fundit 43 kg, dhe Ed i kishte blere asaj nje pale vathe diamanti dhurate. Do te jete shume e veshtire pritja, por une e di se Christine do te duket e mrekullueshme me ato vathe, kur ta shikoj serisht.

Robert Lanza, M.D konsiderohet si nje prej shkencetareve kryesore ne bote. Ai eshte autor i “Biocentrism”, nje liber qe parashtron teorine e tij per gjithcka.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” Empty Re: A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

Mesazh nga Klio Thu 7 Mar 2013 - 7:35

Shum te gjata keto shkrimet na i vendos o Klea,skemi aq shume kohe te lire A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” 3189159776
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 28
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” Empty Re: A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

Mesazh nga seriozi Mon 11 Mar 2013 - 10:11

Vdekja ekziston, por edhe ringjallja ekziston.
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” Empty Re: A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

Mesazh nga Arian 123 Sun 17 Mar 2013 - 0:11

Njeriu eshte i perbere nga nje materie.Lind zhvillohet dhe vdes.
Arian 123
Arian 123
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Hamburg
Postime Postime : 2998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2012
Mosha Mosha : 48
Hobi Hobi : Tenis,Bowling,Sport.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” Empty Re: A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

Mesazh nga Anakonda Fri 24 May 2013 - 4:59

perderisa ka jet nrm qe do ket e vdekje esht ligji natyr es lind ekziston edhe vdes dikush heret dikush von

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” Empty Re: A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

Mesazh nga Tonii Sat 15 Jun 2013 - 11:40

besimet fetare pohojne se njeriu ringjallet perseri ne boten e pertejme
fakte shkencore nuk ka por ne histori rasti me i famshem i ringjalljes eshte ai i Krishti. interesante eshte fakti se kete ngjarje nuk eshte se e fuqizojne thjesht te krishteret por me interesantja do te shihet po te verejm ate cfar ndodhi me 12 nxenesit e Jezusit . keta nxenes qe jezusi i mbante nga pas dhe ju mesonte ungjillin ne kohen kur jezusin e arrestuan dhe e gjykuan para prifterinjeve hebrenj keta nxenes e mohuan dhe pas kryqezimit u fshehen por dicka e jashtzakonshme ndodhi me ta. pasi jezusi ju shfaq atyre pas te tretave dit ata nga frikacak e mohues papritur u bene me trimat duke dal haptas ne qytet e duke pohuar se jezusi ishte ringjallur dhe se ata kishin qen deshmitar te kesaj ngjarje.pyetja eshte:por sikur keta njerez te shpiknin vet ringjalljen e jezusit dhe ta perhapnin kete histori? por ka nje fakt interesant se nga 12 nxenesit e jezusit 11 u ekzekutuan me vdekje. vetm se perhapen lajmin ne qytete mbreteri e kombe se jezusi ishte krishti dhe se ai ishte ringjallur ne te treten dit.
Andrea i kryqezuar
Mateu i vrar me shpat
Pjetri i kryqezuar
Jakobi i vrar me gur
Simoni i kryqezuar
Filipi i kryqezuar
Thomai i kryqezuat
Tadeu i vrar me shigjet
Jakobi i kryqezuar
Bartolomeo i kryqezuar
Jakobi i zedebut i i vrar me shpat
sikur Jezusi te mos ishte ringjallur me te vertet ateher pse keta njerez do te krijonin nje mashtrim e ne fund te gjith do te vdisnin per kete mashtrim. ndonjeri prej tyre do te dorzohej e nuk do pranonte te vdiste per nje genjeshter, por ata te gjith i pranuan torturat dhe asnjeher nuk e mohuan ringjalljen e jezusit derida edhe ata vet u vran per kete pohim. edhe profesoret me ne ze perball ketij fakti jan ndalur se mohuari ringjalljen e jezusit. megjithate kur te vdes do ta mesoj me mir punen e ringjalljes, ne qoftese do te gjej laps e leter do tju shkruaj
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” Empty Re: A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

Mesazh nga WebMaster Sat 15 Jun 2013 - 23:49

Sikur ka then toni siper kur  te vdes  do ta  shikoj nese ringjallem apo jo A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” 3666372071
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” Empty Re: A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

Mesazh nga An0nim Sun 16 Jun 2013 - 1:05

Mendoj se keto jane "imagjinata" te disa besimtareve dhe me shume jane te ata te fese myslimane dhe mendoj se jane dhe do mbeten vetem legjenda..
Me sa di une kjo lloj forme mbahet qe ne egjiptin e lasht ku flitet qe shpirti i tij ringjallej etj ..
Por asgje nuk eshte konktreke.

Nuk i besoj botes se pertejme dhe rilindje,e ku di une se c'fare ...

P.S : Jeto jeten si te ishte dita e fundit,kjo eshte motoja ime!
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” Empty Re: A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

Mesazh nga Ariel Fri 21 Jun 2013 - 2:56

Kur ta provoj do ju coj nonji sms se ca eshte...
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 102
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo” Empty Re: A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi