Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Testi me frymë që e zbulon kancerin e lukthit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Testi me frymë që e zbulon kancerin e lukthit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Testi me frymë që e zbulon kancerin e lukthit

Shko poshtë

Testi me frymë që e zbulon kancerin e lukthit Empty Testi me frymë që e zbulon kancerin e lukthit

Mesazh nga Alberti Fri 8 Mar 2013 - 5:29

Testi me frymë që e zbulon kancerin e lukthit

Shkencëtarët e kanë shpikur një test me frymë, i cili do të mund të ndihmonte në diagnostikimin e kancerit të lukthit.
Suksesi i testit është 90 për qind, ndërsa funksionon duke mbledhur sinjale kimike për kancer, të cilat lëshohen me rastin e frymëmarrjes dhe i krahason ato me probleme më pak serioze.
Këtë testues e kanë bërë shkencëtarët nga Izraeli dhe Kina, ndërsa është testuar në 130 pacientë. Profesori Hoseam Haik, nga Instituti izraelit i Teknologjisë, ka deklaruar se si ky test mund të jetë zëvendësim për endoskopinë.
"Suksesin e këtij studimi e kemi vërtetuar në eksperimente klinike. Testi me frymëmarrje paraqet mundësinë e zbulimit të kancerit të lukthit, gjë që do të ndihmonte shumë në diagnostikimin e hershëm të sëmundjes", ka thënë ai.
Vetëm një nga pesë pacientë e ka mundësinë për operacion si pjesë e trajtimit të kancerit të lukthit, sepse ai diagnostikohet në një stadium të vonë, kur operacioni është i pamundur.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi