Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Testi i cili zbulon sëmundjen e Alzheimerit në fazën më të hershme People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Testi i cili zbulon sëmundjen e Alzheimerit në fazën më të hershme People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Testi i cili zbulon sëmundjen e Alzheimerit në fazën më të hershme

Shko poshtë

Testi i cili zbulon sëmundjen e Alzheimerit në fazën më të hershme Empty Testi i cili zbulon sëmundjen e Alzheimerit në fazën më të hershme

Mesazh nga Alberti Sat 16 Mar 2013 - 6:56

Testi i cili zbulon sëmundjen e Alzheimerit në fazën më të hershme

Hulumtuesit britanikë kanë zhvilluar testin i cili zbulon sëmundjen e Alzheimerit në fazën e vet më të hershme. Testi kërkon kombinimin e markerëve në gjak, të cilët janë të ndryshëm te njerëzit e shëndetshëm dhe tek ata që ka filluar të zhvillohet sëmundja.
Universiteti në Nottingham tani punon në zhvillimin e testit të shpejtë dhe të lehtë për klinika. Kjo mund të nënkuptojë diagnostikim shumë më të hershëm dhe terapi më të mirë, kanë deklaruar hulumtuesit.
Testi përdor proteinat e njëjta të cilat janë të lidhura me sëmundjen e Alzheimerit. Me analizë të kujdesshme të gjakut të të sëmurëve, si edhe të atyre me probleme me kujtesën në fazën e hershme, hulumtuesit kanë gjetur markerët që janë shumë karakteristikë për këtë sëmundje. Kur përdoret me teknika tjera të diagnostikimit, ky test i gjakut mund të jetë shumë i dobishëm.
Profesor Kevin Morgan nga universiteti në Nottingham thotë që ende duhet të dëshmojnë që testi është valid dhe që ndoshta mund të kalojë një dekadë deri te aplikimi i tij në pacientë. Megjithatë, kombinimi i markerëve që kanë gjetur duket premtues.
"Gjetja jonë është ngazëlluese, sepse tregon që teknikisht është e mundshme të dallohen njerëzit e shëndetshëm nga ata me Alzheimer vetëm me ndihmën e testit të gjakut:
Testet e gjakut janë mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për të ndihmuar caktimin e diagnozës. Ne jemi shumë të inkurajuar me këtë gjetje dhe përdorimin potencial në të ardhmen", ka deklaruar Morgan.
Ai ka shtuar se si ekzistojnë disa mënyra me të cilat ky test mund t'i ndihmojë pacientët, duke përfshirë edhe diagnozën definitive, e cila momentalisht nuk është gjithmonë e mundshme. Po ashtu, mund të ndihmojë ashtu që pacientëve t'u sigurohet terapia më adekuate.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi