Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ulja e gjatë mund t'ua shkurtojë jetën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ulja e gjatë mund t'ua shkurtojë jetën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ulja e gjatë mund t'ua shkurtojë jetën

Shko poshtë

Ulja e gjatë mund t'ua shkurtojë jetën Empty Ulja e gjatë mund t'ua shkurtojë jetën

Mesazh nga Alberti Tue 12 Mar 2013 - 11:20

Ulja e gjatë mund t'ua shkurtojë jetën

Ulja mund t'ua shkurtojë jetën, paralajmërojnë ekspertët. Kolltukët, karriget e zyrës dhe sofat mund të jenë fatale, është vërtetuar përmes hulumtimeve mjekësore.
Ulja është e lidhur me disa epidemi të botës moderne, si kanceri, sëmundjet e zemrës, tensioni i lartë dhe sulmi në zemër.
Hulumtuesit nga Universiteti Leicester kanë vërtetuar se si koha të cilën e kalojmë të ulur është shumë e lidhur me rritjen e rrezikut nga zhvillimi i diabetit të tipit 2. Karrigia sipas kësaj duhet të përfshihet në listën e vrasësve modernë, si cigaret, pijet dhe drogat e rënda.
Për dallim nga e kaluara, kur njerëzit në pjesën më të madhe kanë qëndruar në këmbë derisa i kanë kryer punët, njeriu modern pjesën më të madhe është i ulur në punë, gjatë udhëtimeve deri në punë, gjatë shujtës, në kafene ose në kolltukun e dhomës së ditës. Mesatarisht, njeriu modern kalon 10 orë i ulur.
Nga universiteti Leicester paralajmërojnë se si ulja për një kohë më të gjatë bën që trupi të akumulojë nivelin e lartë të rrezikshëm të sheqernave dhe yndyrave në gjak, çka konsiderueshëm rrit rrezikun nga prekja me diabet të tipit 2.
Sipas studimit të publikuar në revistën "Archives of Internal Medicine" janë theksuar rezultatet në të cilat, thuhet se si njerëzit të cilët qëndrojnë ulur 11 apo më shumë orë në ditë kanë 40 për qind rrezik më të madh për të vdekur tri vjet më herët në krahasim me ata që qëndrojnë ulur katër orë në ditë.
Lëvizja përmirëson qarkullimin dhe nxit shpërbërjen e yndyrave dhe sheqernave në organizëm. Por, nëse puna juaj kërkon që të qëndroni ulur për një kohë të gjatë, ekspertët rekomandojnë që çdo 20 minuta të ngriheni dhe të shëtisni shkurtimisht.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi