Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Çokollata nuk është gjithmonë e “ëmbël” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Çokollata nuk është gjithmonë e “ëmbël” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çokollata nuk është gjithmonë e “ëmbël”

2 posters

Shko poshtë

Çokollata nuk është gjithmonë e “ëmbël” Empty Çokollata nuk është gjithmonë e “ëmbël”

Mesazh nga Alberti Wed 20 Mar 2013 - 11:09

Çokollata nuk është gjithmonë e “ëmbël”

Çokollata nuk u rekomandohet personave që janë të ndjeshëm ndaj kafeinës.
Ata që shpesh vuajnë nga dhimbjet e shpeshta të kokës, pra edhe nga migrena, gjithashtu nuk u rekomandohet çokollata e errët. Edhe pse shkencërisht është dëshmuar që çokollata, sidomos ajo e zeza që përmban së paku 70 për qind kakao, mund ta reduktojë rrezikun nga paraqitja e sulmit në zemër ose në tru, si dhe që e rregullon shtypjen e gjakut dhe nivelin e kolesterolit.
Çokollata megjithatë nuk është e mirë për të gjithë dhe disa persona do të duhej që ta shmangin atë. Në fakt, nëse konsumohen vetëm disa pjesë të çokollatës së zezë, në organizëm futen madje 20 mg kafeinë, gjë që te personat e ndjeshëm mund të shkaktojë probleme me fjetjen, ankthe, dhimbje në lukth dhe mpirje të duarve dhe këmbëve.
Personat që vuajnë shpesh nga dhimbjet e kokës, pra edhe nga migrena, gjithashtu nuk u rekomandohet çokollata e errët. Në fakt, ajo përmban tiramin, i cili te disa persona nxitë krijimin e dhimbjes së kokës dhe përkeqëson simptomat e migrenës.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Çokollata nuk është gjithmonë e “ëmbël” Empty Re: Çokollata nuk është gjithmonë e “ëmbël”

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:51

un vdes x cokollata skam qa me bo

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi