Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Antioksiduesit mbrojnë nga tumoret dhe ngadalësojnë plakjen People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Antioksiduesit mbrojnë nga tumoret dhe ngadalësojnë plakjen People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Antioksiduesit mbrojnë nga tumoret dhe ngadalësojnë plakjen

Shko poshtë

Antioksiduesit mbrojnë nga tumoret dhe ngadalësojnë plakjen Empty Antioksiduesit mbrojnë nga tumoret dhe ngadalësojnë plakjen

Mesazh nga Alberti Mon 25 Mar 2013 - 8:37

Antioksiduesit mbrojnë nga tumoret dhe ngadalësojnë plakjen

Antioksiduesit janë aleatët më të mirë të organizmit në parandalimin e kancerit dhe sëmundjeve kronike, por edhe të plakjes së qelizave. Më së shumti gjenden në perime dhe në pemë me lëvozhga.

Pemët me kokrra të kuqe, kundër inflamacioneve
Polifenolët, përbërësit aktivë në pemët me kokrra të kuqe, në mënyrë të shkëlqyeshme luftojnë kundër inflamacioneve në organizëm. Falë tyre, rreziku nga sëmundjet e zemrës është më i vogël, kanë efekt pozitiv në artrit, ngadalësojnë plakjen e lëkurës, kanë efekt antikancerogjen dhe e forcojnë imunitetin.

Pemët me lëvozhga,për mbrojtje nga kanceri
Minerali selen në përqindje të madhe gjendet në arrëzat braziliane, por edhe materiet e tjera ushqyese nga pemët me lëvozhga, siç janë bajamet dhe arrat kanë efekt vrasës ndaj radikaleve të lira, të cilat dëmtojnë qelizat. Ato kështu e zvogëlojnë rrezikun nga kanceri.

Vitamina c mbron enët e gjakut
Vitamina C është një antioksidues i fuqishëm, ndërsa vendimtar është roli i saj në parandalimin e infeksioneve nga bakteret dhe viruset, si dhe sinteza e kolagjenit dhe mbrojtja e enëve të gjakut. Ajo gjithashtu mbron qelizat e ADN-së dhe redukton rrezikun nga mutacionet gjenetike, Burimet më të mira natyrale të kësaj vitamine janë agrumet, papaja dhe brokoli.

Domatja, ndër perimet më të shëndetshme
Studimi i universitetit finlandez Juopio ka zbuluar se njerëzit që konsumojnë rregullisht domate, dukshëm e ulin rrezikun nga sulmi në zemër. Përbërësi i shëndetshëm, i cili zvogëlon mundësinë e krijimit të droçkave në gjak dhe shtresave dhjamore në muret e enëve të gjakut është glikopeni, antioksidues që, përveç në domate, mund të gjendet edhe në shalqi.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi