Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Është matur niveli i dhimbjes me skanim të trurit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Është matur niveli i dhimbjes me skanim të trurit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Është matur niveli i dhimbjes me skanim të trurit

2 posters

Shko poshtë

Është matur niveli i dhimbjes me skanim të trurit Empty Është matur niveli i dhimbjes me skanim të trurit

Mesazh nga Alberti Wed 17 Apr 2013 - 11:36

Është matur niveli i dhimbjes me skanim të trurit

Një ekip i ekspertëve amerikanë nga disa universitete ka zbuluar si të detektohet dhimbja në skanimet e trurit të bëra me rezonancë magnetike, gjë që e hap rrugën që në të ardhmen të jetë e mundur që në mënyrë objektive të vërtetohet fuqia e tij dhe të zbutet intensiteti i dhimbjeve kronike.
“Deri tani nuk ka pasur mënyra të pranuara klinikisht që të matet dhimbja ose ndonjë ndjenjë tjetër, përveç mënyrës së pyetjes se si ndihet dikush”, ka thënë udhëheqësi i studimit Tor Wager nga Universiteti i Kolorados.
Studimi është bërë në 114 vullnetarë, te të cilët janë matur reagimet e trurit të skanuar derisa në krahun e majtë u është vendosur një objekt me temperatura të ndryshme, duke filluar nga i ngrohtë deri te tepër i nxehtë. Ekipi ka pritur që te secili pjesëmarrës reagimi ndaj dhimbjes të jetë specifik - unik, duke pasur që kriteret njerëzore për matje të dhimbjes janë të ndryshëm dhe që disa janë më të ndjeshëm sesa të tjerët.
Është vërtetuar që, megjithatë, sinjalet e dhimbjes në tru mund të jenë të njëjta në njerëz të ndryshëm dhe që niveli i dhimbjes së përjetuar në bazë të atyre sinjaleve mund të përcaktohet me 90 deri në 100 për qind saktësi.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Është matur niveli i dhimbjes me skanim të trurit Empty Re: Është matur niveli i dhimbjes me skanim të trurit

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:36

sa ka perparu shkenca me par,njerzit kishin hemorragji e llloj-lloj semundje ata vetem ju faleshin perendive ndersa sot ca nuk po nxjerrin

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi