Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndotja e ajrit dhe kanceri te fëmijët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndotja e ajrit dhe kanceri te fëmijët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ndotja e ajrit dhe kanceri te fëmijët

2 posters

Shko poshtë

Ndotja e ajrit dhe kanceri te fëmijët Empty Ndotja e ajrit dhe kanceri te fëmijët

Mesazh nga Alberti Fri 26 Apr 2013 - 9:45

Ndotja e ajrit dhe kanceri te fëmijët

Ekspozimi ndaj ajrit të ndotur gjatë shtatzënisë dhe vitit të parë të jetës është lidhur me rrezik më të lartë nga sëmurja prej kancerit te fëmijët, kanë bërë të ditur shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë.
Në studimin e tyre janë përdorur të dhënat për paraqitjen e kancerit te 3.600 fëmijë më të rinj se 6 vjeç dhe të dhënat për shkallën e ndotjes së ajrit në zonat ku kanë jetuar ata fëmijë.
Ato rezultate janë krahasuar me të dhënat e 3.600 fëmijëve të shëndetshëm. Është vërtetuar edhe sesi ndotja më e madhe e ajrit lidhet me rritjen shtesë të rrezikut nga sëmurja nga kanceri te fëmijët e asaj moshe. Rritja e rrezikut nga sëmurja ka qenë 5 për qind për leu kemi ndërsa deri në 15 për qind për kancer të testiteve dhe vezoreve.
Shkencëtarët shtojnë se duhet të bëhen analiza shtesë para se të konfirmohet lidhja shkaktuese ¬pasuese mes ndotjes së ajrit dhe rrezikut më të madh nga kanceri te fëmijët.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndotja e ajrit dhe kanceri te fëmijët Empty Re: Ndotja e ajrit dhe kanceri te fëmijët

Mesazh nga Anakonda Sat 13 Jul 2013 - 19:09

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur mënyrën se si të shërojnë një tip të kancerit të sistemit nervor tek fëmijët.

Neuroblastoma përbën rreth 7% të llojeve të kancerit të femijërisë si dhe shkakton një prej gjashtë vdekjeve të fëmijëve nga kanceri.

Shkencëtarët gjermanë supozojnë se bllokimi i proteinës së quajtur Aurora mund të kthej qelizat e kancerit në gjendje jo-malinje.

Studimi i botuar në zhurnalin Cancer Cell, ngritë shpresat për zbulimin e medikamenteve të reja për shërimin e kësaj sëmundje.

Neuroblastoma, sëmundje e gjetur më së shpeshti tek fëmijët nën moshën pesë vjeçare, është kancer i qelizave speciale nervore. Këto qeliza janë të përfshira në zhvillimin e sistemit nervor dhe indeve tjera.

Tumorët zakonisht zhvillohen në gjendrat adrenale, por mund të formohen edhe në indet nervore në qafë, gjoks, abdomen ose pelvis.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi