Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Emrat femerore dhe mashkullore qe ndezin deshiren People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Emrat femerore dhe mashkullore qe ndezin deshiren People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Emrat femerore dhe mashkullore qe ndezin deshiren

2 posters

Shko poshtë

Emrat femerore dhe mashkullore qe ndezin deshiren Empty Emrat femerore dhe mashkullore qe ndezin deshiren

Mesazh nga WebMaster Sun 30 Jun 2013 - 23:35

Emrat femerore dhe mashkullore qe ndezin deshiren Nomi-maschili-femminili-desiderio
Ka njerez qe i ndizet deshira vetem kur degjojne emra. Kete e kane konfirmuar studiuesit nga Massachusetts Institute of Technology ne Cambridge, ne baze te se cilit thuhet se nje person rritet nga pikepamja terheqese kur i shqiptohet emri, pavaresisht sesa i pashem eshte.
Ne fjale me te thjeshta, ekziston nje sensualitet fonetik, qe provokon nje lloj terheqjeje ne momentin kur degjohet tingulli i dhene apo grupi i tingujve. Pra, emri ka nje ndikim te rendesishem mbi perceptimin e terheqjes se nje personi qe e mbart, por dhe ne kujtimin e njerezve te se kaluares.
Studimi u nda ne hapa te ndryshem. Ne kampionin qe eshte nenshtruar vullnetarisht per analiza jane treguar fotografi te vajzave dhe djemve, te cilet duhet te votoheshin persa i perket pamjes. Eksperimenti u perseri disa here, per te dhene vlere statistikore te sigurte dhe emrat qe u ngjiteshin fotove ndryshonin, per te kuptuar nese emri kishte domethenie mbi votat e njerezve.
Ekspertet pane se kishte ndikim dhe se joshja ndaj fotos lidhej dhe me emrin qe shipetohej, sikur elementi fonetik kishte rendesine e vete te brendshme.
Emrat me joshes
Ne kete pike, cilat emrat ishin me terheqes? Tek femrat, Laura, Moira dhe Paula kishin terheqjen me te madhe nga meshkujt. Kurse per emrat e meshkujve ishin Ed, Matt dhe Mike.

Burimo Info Albania
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Emrat femerore dhe mashkullore qe ndezin deshiren Empty Re: Emrat femerore dhe mashkullore qe ndezin deshiren

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:17

hmm kan dhe nga ato femra qe kan emrin bedrie e tmarrin nqaf

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi