Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Menopauza mashkullore: Mit apo realitet? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Menopauza mashkullore: Mit apo realitet? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Menopauza mashkullore: Mit apo realitet?

2 posters

Shko poshtë

Menopauza mashkullore: Mit apo realitet? Empty Menopauza mashkullore: Mit apo realitet?

Mesazh nga WebMaster Fri 2 Sep 2011 - 4:28

Ndryshimet e hormoneve qe lidhen me plakjen tek meshkujt ndonjëherë quhen me termin menopauzë mashkullore, por duhet se theksuar se jane shume te ndryshme nga ndryshimet e lidhura me plakjen hormonale të grave. Simptomat dhe mundësitë e trajtimit jane ende ne nivel diskutimi ne shkencen e sotme medikale.
Ndryshimet hormonale janë një pjesë e natyrshme e plakjes. Ndryshe nga rënia dramatike e nivelit te hormonit që ndodh te grate gjatë menopauzës, ndryshimet hormonale në meshkuj ndodhin gradualisht - gjatë një periudhe prej shumë vitesh. Ja se çfarë mund te presim me kohe , dhe çfarë mund të bëjmi në lidhje me të.
Menopauza mashkullore-thyerja e mitit

Termi "menopauzë mashkullore" është përdorur nganjëherë për të përshkruar nivelet ne renje te testosteronit , lidhur kjo jo me semundje te organizmit por me fiziologjine e plakjes se tij.
Menopauza e femrave dhe e ashtuquajtura menopause e meshkujve jane dy situate te ndryshme megjithate. Ne grate perfundimi i ovulacionit dhe renja e prodhimit te hormoneve ndodh ne nje periudhe relativisht te shkurter,ndersa ne burrat renja e prodhimit te hormoneve ndodh gradualisht per disa vite, ndaj dhe efektet e kesaj gjendje si ndryshimet ne funksionin seksual, energjine dhe humorin i cili priret te jete delikat ne kete periudhe ,mund te shkojne pa u vene re per vite e vite me radhe. Por cili do te ishte termi me i mire per te percaktuar te ashtuquajturen menopauze te mashkullit? Shume mjeke perdorin termin “andropauza” per te pershkruar ndryshimet hormonale lidhur me plakjen.Percaktime te tjera e pershkruajne menopauzen e mashkullit si “mangesi testosteroni”, “mangesi androgene te lidhur me plakjen e deri tek percaktimi hypogonadisem
Bindeni vehten se hormonet mashkullore njohin renje me kalimin e kohës
Niveli i testosteronit eshte i ndryshem ne njerez te ndryshem por megjithate ne njerzit me te vjeter eshte vrejtur se ka nje tendence per te pasur nivele me te uleta testosteroni se ne moshat e reja.Niveli testosteronit njeh gradualisht renje gjate jetes ne moshe te rritur, dhe mbas moshes 30 vjec ai bie me 1% ne vit.Rreth moshes 70 vjec renja e nivelit tetestosteronit mund te jete ne masen 50%. Megjithate lipset nje vleresim i plote mjekesor perpara se te percaktojme se ulja e testosteronit tek nje burre eshte rezultat i plakjes se tij normale. Nese arrijme ne konkluzionin se renja eshte rezultat i moshes kjo gjendje nuk ka nevoje per trajtim. Madje dhe shenjat e saj shoqeruese kalojne pa mjekim si apnea apo crregullimet e gjumit qe vijne si rezultat i nivelit te ulet te testosteronit perjashto raste te vecanta te tyre ku smund te perjashtohet trajtimi .
Nivelet e ulëta te testosteronit dhe shenjat shoqeruese

Disa njerëz megjithse kanë një nivel të ulët testosteroni prape ndihen normal, pa shenja ose simptoma. Për të tjerë, testosteroni i ulët mund të shkaktojë:
 Ndryshime në funksionin seksual. Kjo mund të përfshijë uljen e dëshirës seksuale, ereksione me te pakta spontane gjatë gjumit ,shterpësinë, zvogelimin e mases se testeve .
 Crregullime te gjumit. Ndonjëherë ulja e nivelit te testosteronit shkakton pagjumësi ose çrregullime te tjera te gjumit.
 Ndryshime fizike. Jane te mundshme nje sere ndryshimesh ne trupin tuaj si shendoshjen , rritjen e mases trupore dhe te nivelit te depozitimit te dhjamit , renje e mases se muskujve te cilet zvogelohen dhe humbasin fuqine si dhe ulet densiteti kockor . Fryrja e mases se gjinjve (gynecomastia) dhe humbja e flokëve janë gjithashtu të mundshme.
 Ndryshime emocionale. Testosteroni i ulët mund të kontribuojë në një rënie të motivimit ose vetë-besimit. Ju mund të ndjehemi të pikëlluar apo në depresion, ose keni vështirësi per tu përqëndruar apo kujtuar gjërat.
Është e rëndësishme të theksohet se disa nga këto shenja dhe simptome janë dhe vete pjesë normale e plakjes. Të tjerët mund të shkaktohen nga faktorë të ndryshëm në themel, duke përfshirë psh. efekte anësore te ilaçeve, probleme te tiroides, depresioni apo dhe përdorimi i tepruar i alkoolit. Një test i gjakut është mënyra e vetme për të diagnostikuar një nivel të ulët testosteroni dhe per te vertetuar shenjat qe ju mundojne.
Ndjehuni mire me vehten
Nëse ju dyshoni se keni një nivel të ulët testosteroni, eshte mire te konsultoheni me mjekun tuaj. Ai ose ajo mund të vlerësojnë shkaqet e mundshme për shenjat dhe simptomat dhe të shpjegojë mundësitë e trajtimit. Ju nuk mund të rritni dot prodhimin natyror te testosteronit tuaj, por këto hapa mund tju ndihmojnë ne permiiresimine cilesise se jetes suaj perballe ketij realiteti te ri:
 Të jeni i sinqertë me mjekun tuaj. Punoni me mjekun tuaj ne menyre te sinqerte dhe te hapur për të identifikuar dhe trajtuar çdo çështje të shëndetit që mund të shkaktojë ose të kontribuojë në shenjat dhe simptomat e shendetit tuaj, qe nga mjekimi me medikamente qe mund tju japin efekte anesore deri tek ulja e funksionit seksual dhe ceshtje te tjera qe nuk mund ti diskutoni me te tjere dhe qe kane lidhje me sjelljen tuaj seksuale.
 Bëni zgjedhje të shëndetshme jetese. Hani një dietë të shëndetshme dhe perfshini aktivitetin fizik ne rutinen e perditeshme te jeteses suaj . Zgjedhjet e jeteses se shendeteshme do t'ju ndihmojë të mbani fuqinë tuaj, energjisë dhe në masë të mjaftueshme të muskujve. Aktiviteti i rregullt fizik mund edhe të përmirësojë gjendjen tuaj shpirtërore dhe përqendrimin dhe promovimin e gjumit më të mirë duke shmagur crregullimet e tij.
 Kërkoni ndihmë në qoftë se ju ndiheni jo mire. Depresioni ne burrat nuk do te thote gjithmonë qe ata duhet te jene doemos te dëshpëruar. Ju mund të keni depresion edhe nëse ju ndjeheni nervoz, të izoluar dhe te tërhequr. Shenja të tjera të depresionit shpesh në meshkujt përfshijnë punen e tepërt, pirja e alkoolit me shumë se me pare , përdorimin e droges ose duke kërkuar pervoja te reja ne aktivitete ndonjehere edhe te rrezikshme.
 Perdorim i kujdesshëm i shtojcave bimore. Shume mjekime natyrale ( popullore) me bime ndonse rekomandohen nga pervojat gojore si te efktshme shkencerisht nuk janë provuar të sigurta dhe të efektshme lidhur me uljen e nivelit te testosteronit qe lidhet me moshimin e organizmit mashkullor. Disa shtesa bimore madje mund të jenë të rrezikshme. Përdorimi afatgjatë i DHEA, për shembull, mund të rrisë rrezikun e kancerit të prostatës, perdorimi i mjaltit , arrave , lajthive apo cokollatave eshte gjetur jo i efektshem
Trajtimi testosteronit te ulet qe lidhetme moshimin ( plakjen) me terapi zëvendësuese( dhenja e testosteronit nga jashte), është i diskutueshëm. Për disa njerëz, terapia me testosteron heq shenjat e mërzise si dhe simptoma te tjera shoqeruese te mangësise se testosteronit. Për të tjerët, megjithatë - sidomos burrat më të vjetër – perfitimet ose te mirat e kesaj terapie zevendesuese nuk janë të qarta. Rreziqet e ketij trajtimi jane se kjo terapi zëvendësimi mund të rrisë rrezikun e kancerit të prostatës apo probleme të tjera shëndetësore. Nëse ju pyesni veten nëse injeksionet me testosterone apo trajtime të tjera testosteroni mund të jetë zgjedhja e drejte per ju zgjidheni kete dileme me mjekun tuaj duke peshuar te mirat dhe te keqijat e ketij trajtimi dhe pastaj merrni nje vendim .
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Menopauza mashkullore: Mit apo realitet? Empty Re: Menopauza mashkullore: Mit apo realitet?

Mesazh nga Anakonda Wed 31 Oct 2012 - 1:51

Esht thjesht mit....pasi meshkujt edhe pse jan ne menopauz serish kan rritje hormoneshseksuale(rasti fundit i asaj 18 vjecares me 81 vjecarin)

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi