Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kriza, 10 % e Italianeve heqin dore nga pushimet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kriza, 10 % e Italianeve heqin dore nga pushimet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kriza, 10 % e Italianeve heqin dore nga pushimet

Shko poshtë

Kriza, 10 % e Italianeve heqin dore nga pushimet Empty Kriza, 10 % e Italianeve heqin dore nga pushimet

Mesazh nga An0nim Sun 21 Jul 2013 - 6:09

Kriza, 10 % e Italianeve heqin dore nga pushimet 1374234093-pushimet_italianetKriza, 10 % e Italianeve heqin dore nga pushimet
Kriza, 10 % e Italianeve heqin dore nga pushimet
ARTIKUJ TE TJERE
Disa mite false mbi alkoolin »
 Disa mite false mbi alkoolin Ekzistojne disa klishe te pergjithshme te cilat lidhen...
Kriza, 10 % e Italianeve heqin dore nga pushimet »
'Qendro ne shtepi per te kursyer' eshte motoja e ketij...
Fatos Lubonja: Nen qiellin e Evropes (Shkrimi i plote) »
Afro dhjete dite pasi u clirua nga Gjykata per Krimet...
“Qëndro në shtëpi për të kursyer” është motoja e këtij viti në Itali. Kjo për shkak se çmimet e hoteleve, ofertave pako të udhëtimit dhe benzinës janë rritur mes tetë dhe 20% që nga fillimi i krizës në vitin 2009. Italia përjeton verën e ardhshme të krizës. Tetë milionë italianë duan të heqin dorë nga pushimet tradicionale verore në korrik apo gusht për shkak të krizës ekonomike, raporton gazeta “Corriere della Sera”. Sipas një sondazhi të një shoqate të punëdhënësve janë vetëm 58 për qind e italianëve që kanë planifikuar të udhëtojnë këtë verë, vitin e kaluar kanë qenë 66 për qind. “Qëndro në shtëpi për të kursyer” është motoja e këtij viti. Kjo për shkak se çmimet e hoteleve, ofertave pako të udhëtimit dhe benzinës janë rritur mes tetë dhe 20 për qind që nga fillimi i krizës në vitin 2009.

Në disponimin e njerëzve nuk ndikon vetëm anulimi i pushimeve por edhe parashikimet aktuale të Organizatës për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ekonomik (OECD). OECD është një organizatë me seli në Paris të Francës ku janë të përfaqësuara 34 vende të industrializuara. Sidomos papunësia e të rinjve është shumë e lartë. Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në Uashington gjatë javës së kaluar kishte korrigjuar për poshtë parashikimet e tij për Italinë. Sipas FMN-së, ekonomia pritet të tkurret me 1.8 për qind në vend të 1.5 për qind sa ishte menduar më parë. Megjithatë, FMN-ja parasheh që ekonomia italiane ta marrë pak veten vitin e ardhshëm me një ngritje prej 0.7 për qind. Kriza nuk është kapërcyer, paralajmëron edhe Norbert Pudzich i Dhoma Gjermano-Italiane e Tregtisë. “Kriza është aty, për aq kohë sa nuk do të jenë trajtuar ndryshimet thelbësore”, thotë Norbert Pudzich në një intervistë me Deutsche Ëelle./shqiperia.com
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi