Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Avokati i Popullit Zgjidhni ccedileshtjen e toponimeve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Avokati i Popullit Zgjidhni ccedileshtjen e toponimeve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Avokati i Popullit Zgjidhni ccedileshtjen e toponimeve

Shko poshtë

Avokati i Popullit Zgjidhni ccedileshtjen e toponimeve Empty Avokati i Popullit Zgjidhni ccedileshtjen e toponimeve

Mesazh nga An0nim Mon 29 Jul 2013 - 22:21

Avokati i Popullit Zgjidhni ccedileshtjen e toponimeve AVOKATI-I-POPULLIT-MBULIM-2Institucioni i Avokatit të Popullit i bën apel Ministrise së Jashtme të zgjidhe sa me parë çështjen e toponimeve në dokumentet zyrtare të emigrantëve shqiptarë, fëmijët e të cilëve nuk mund të kalojnë kufirin për të pushuar në Atdhe këtë sezon. 

Ministria e Jashtme deri me tani nuk ka dhene asnje shpjegim nderkohe qe publikisht i kerkohet ketij dikasteri te sqaroje shkaqet ligjore qe cuan ne lindjen e kesaj problematike. Cilat jane masat qe po ndiqen per te zgjidhur kete ngerç te krijuar per levizjen e emigranteve drejt vendit te tyre dhe a eshte ngritur Autoriteti Shqiptar per standardizimin e perdorimit te emrave gjeografike ne dokumentat zyrtare? A ka nje fature financiare per zgjidhjen e kesaj problematike? Avokati i Popullit i bëri këto pyetje publikisht, pasi në rrugë zyrtare nuk ka marë përgjigje nga Ministria e Jashtme. Reagon MPJ: Toponimet, në zgjidhje e sipër Ndërkaq, menjëherë pas kësaj deklarata ka reaguar dhe Ministria e Jashtme, e cila me anë të një njoftimi bën me dije se, përsa i përket çështjes së toponimeve, ajo është bërë pjesë e axhendës së bisedimeve zyrtare me palën greke që në vitin 2011, kur kjo e fundit e ngriti si problem. Sipas Ministrisë, në funksion të zgjidhjes së saj janë zhvilluar një numër i madh takimesh dypalëshe në Tiranë dhe Athinë. Gjithashtu, Ministria e Punëve të Jashtme bën të ditur se më datë 31 korrik 2013, ambasadori ynë në Athinë, Dashnor Dervishi do të zhvillojë një takim me zv.kryeministrin dhe ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Evangelos Venizelos, ku ndër të tjera do të trajtojë edhe këtë çështje. Mësohet se në këtë takim ambasadori ynë do të kërkojë një zgjidhje përfundimtare, të qëndrueshme, të pranueshme nga të dyja palët dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. / Top Channel
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi