Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Si te largoni ndjenjën e zbrazëtisë për t'u ndjere te plotësuar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Si te largoni ndjenjën e zbrazëtisë për t'u ndjere te plotësuar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si te largoni ndjenjën e zbrazëtisë për t'u ndjere te plotësuar

Shko poshtë

 Si te largoni ndjenjën e zbrazëtisë për t'u ndjere te plotësuar Empty Si te largoni ndjenjën e zbrazëtisë për t'u ndjere te plotësuar

Mesazh nga An0nim Fri 2 Aug 2013 - 4:54

Nëse nuk jeni te lumtur dhe ne jetën tuaj ka një ndjesi zbrazësie te vazhdueshme, duhet te reagoni duke zbuluar se perse ndodh kjo gjë dhe cila është rruga për te gjetur lumturinë. Si te largoni ndjenjën e zbrazëtisë për t'u ndjere te plotësuar 62b0359d-30aa-4cd5-944b-9d64273a4588---0-
Disa njerëz jetojnë kështu: asnjëherë nuk janë te lumtur vërtet ose te kënaqur, edhe pse ndoshta kane një jete te mbushur me ngjarje dhe rezultate.

Për ta, gjithmonë mungon diçka dhe nuk arrijnë dot te jene te lumtur. Ne thelb te kësaj sjelljeje mund te jene faktorë te ndryshëm: përsosmëria, zakoni qe janë mësuar ta konsiderojnë lumturinë si diçka qe “pritet ende te vije”, vështirësia për t’i jetuar emocionet ne mënyrë te drejtpërdrejtë dhe lineare.

Megjithatë, për te gjitha këto, ekziston një emërues i përbashkët dhe është një ndjenje superioriteti, e padeklaruar, e fshehur diku. Personi, duke qene se e ka te paplotësuar realitetin aktual, ka ne mendje diçka krejt tjetër ne krahasim me atë qe sheh dhe e konsideron këtë diçka tjetër si mundësi te madhe.

Viktima te një snobizmi te fshehur

Ata qe u qëndrojnë pranë këtyre te pakënaqurve “kronike”, ne fillim i gjykojnë si te vetëdijshëm për atë çka duan, por pastaj, pak nga pak fillojnë te ndiejnë një lloj bezdisjeje deri sa arrijnë ne padurim, madje ka momente qe mund ta humbasin fare toruan dhe u thonë: “Po kush dreqin kujton se si mund te arrish lumturinë kur nuk e di se çfarë do, çdo gjë qe te rrethon nuk te mbush, nuk te jep kënaqësi. Kjo është jeta, përpiqu ta shijosh!”. Por ka edhe nga ata njerëz te thjeshte qe, duke pare pretendimet e te pakënaqurve, mund te mendojnë me vete: “Unë qe qenkam i kënaqur me këtë realitet jam një mediokër?”. Ne fakt përgjigjja është po. Njerëzit e pakënaqur kane një qëndrim snob, për te cilën mund te ndihen te kënaqur vetëm nga diçka e veçante, ndërsa te tjerët, duke mos qene te veçante, mund te kënaqen edhe me atë “pak” qe iu ofron përditshmëria.

Një brishtësi e fshehur

Njerëzit e pakënaqur nga jeta ndihen te pasigurt dhe e nënvlerësojnë veten. Nuk e dine nëse vlejnë ose jo për te tjerët dhe ajo pakënaqësi qe i karakterizon është një mënyrë për t’i shpëtuar një takimi. Por hapi i pare qe duhet bere për te ndjere lumturinë, është largimi i këtyre mendimeve te këqija nga koka. Vetëm kështu do te mund te filloni te shijoni jetën si qenie te vdekshme. Ndoshta nuk do te keni gjithçka qe dëshironi, por do te jeni te lumtur.

Shkaku është një përbuzje e thelle

Shprehja qe e karakterizon pakënaqësinë është: “Nëse kënaqem me gjera te vogla, atëherë kjo do te thotë se me mjaftojnë. Kështu edhe unë mund te jem “i vogël” dhe “i kushtëzuar”. Te jeni te sigurt se ky lloj dyshimi ju pengon qe ta shijoni jetën.

Shijoni jetën duke u nisur nga gjerat e vogla

Provoni ta jetoni ndryshe një përfundim ose ngjarje pozitive: ne vend qe t’i jepni rendësi dickaje tjetër, gëzojuni asaj qe ka ndodhur, vetëm ose me te tjerët. Ne këtë mënyrë do te keni mundësi te shijoni mirësinë e asaj qe ju ka ndodhur, duke ndjere kënaqësi maksimale, por vetëm pasi te jeni ndare me te tjerët e keni mbetur vetëm.

Kaloni me shume kohe me fëmijët

Pakënaqësia e përjetshme e shtrembëron realitetin. Duke qëndruar me shume me fëmijët, duke luajtur me ta dhe duke u bere pjese e botes se tyre plot fantazi, do te mësoni ta shijoni ne maksimum jetën, ta shijoni atë qe ju ofrohet pa bere shume vlerësime te detajuara.

Qëndroni me shume ne natyre

Duke hyre ne kontakt me natyrën mund te kuptoni se sa e pasur dhe e këndshme është bota. Si pasoje mësoni te jetoni mire edhe realitetin e jashtëm. Mos harroni se kontakti me natyrën është shume i dobishëm, sepse nuk bazohet te sfida dhe konkurrenca, por te meditimi.

Pakënaqësia e përjetshme e shtrembëron realitetin. Duke qëndruar me shume me fëmijët, duke luajtur me ta dhe duke u bere pjese e botes se tyre plot fantazi, do te mësoni ta shijoni ne maksimum jetën

Duke hyre ne kontakt me natyrën mund te kuptoni se sa e pasur dhe e këndshme është bota. Hapi i pare qe duhet bere për te ndjere lumturinë është largimi i mendimeve te këqija nga koka. Vetëm kështu do te mund te filloni te shijoni jetën si qenie te vdekshme.ikub.al
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi