Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Flisni per veten. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Flisni per veten. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Flisni per veten.

2 posters

Shko poshtë

Flisni per veten. Empty Flisni per veten.

Mesazh nga An0nim Mon 5 Aug 2013 - 0:37

Flisni per veten. Strokeeuro-shkenca është shkenca e trurit; temë e preferuar nga të gjithë sepse vetëm truri prodhon pyetje dhe s’ka njeri që nuk pyet.

Dhe ndër pyetjet që vjen në mendje është: Pse njerëzit shpenzojnë aq shumë kohë duke folur për veten e tyre?
Qeniet njerëzore janë kafshë shoqërore, dhe një pjesë të madhe te kohës e kalojnë duke komunikuar. Mundësitë për bisedë janë pafund; plane, shaka, kujtime, rikujtime të së kaluarës, ëndrra për të ardhmen, shkëmbim mendimesh, thash-e-theme dhe përhapje informacioni. Kjo aftësi për të komunikuar me pothuajse të gjithë në lidhje me pothuajse çdo gjë, gjithashtu, ka luajtur rol qendror në aftësinë e njeriut për të mbijetuar, por edhe për t’u zhvilluar.
Studimet në këtë fushë kanë treguar se vetja është tema e preferuar e shumicës së njerëzve në komunikim me njëri-tjetrin. Mesatarisht, njerëzit shpenzojnë 60 për qind të bisedave duke folur për veten e tyre, dhe kjo shifër arrin në 80 për qind, kur komunikimi kryhet nëpërmjet platformave të mediave sociale të tilla si Twitter ose Facebook. Pse ndodh që shumicën e kohës njerëzit flasin për vetë-veten, kur në botë ekzistojnë kaq shumë çështje, ide e probleme për të diskutuar?
Përgjigja është e thjeshtë: “Njeriu ndjehet mirë kur flet për veten”, thuhet në një studimi nga neuro-shkencëtarët në universitetin e Harvardit.
Për të vërtetuar hipotezën se vetë-zbulimi është thelbësisht shpërblyes, shkencëtarët përdorën fMRI (Imazhet me Rezonancë Magnetike funksionale) për të vëzhguar veprimtaritë në rajone të ndryshme të trurit gjatë kohës që pjesmarrësit në studim angazhoheshin në biseda.
Në personat që ishin të interesuar të flisnin për veten, shkencëtarët vunë re një shtim të aktivitetit nervor në zonat e trurit përgjegjëse për motivimin, kënaqësinë dhe shpërblimin. Të flasësh për veten kur të tjerët dëgjojnë është e dobishme (jep mundësi të njihesh), por ajo që i befasoi shkencëtarët është se aktiviteti i trurit të personit që fliste për veten rritej njësoj edhe në se askush nuk e dëgjonte.
Pra në këtë rast, të flasësh për veten nuk është në kundërshtim me funksionet e komunikimit. Njeriu mund të flasë rreth vetes, thjesht sepse dëshiron të ndjehet mirë. Dhe, ndjenja e mirë mund të jetë një mjet për të arritur qëllimin; pasi ajo nxit shpërblimin për të vënë në lëvizje një proces, i cili përfundimisht çon në përfitime të shumta afatgjatë nëpërmjet krijimit të lidhjeve të reja shoqërore që e ndihmojnë njeriun jo vetëm të mbijetojë por edhe të përparojë. Pra flisni për veten, vetëm mos u mburrni… shumë.
 shqiperia.com
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Flisni per veten. Empty Re: Flisni per veten.

Mesazh nga Anakonda Fri 30 May 2014 - 6:57


Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi