Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Oscar Wilde  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Oscar Wilde  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oscar Wilde

Shko poshtë

Oscar Wilde  Empty Oscar Wilde

Mesazh nga Anakonda Sat 1 Nov 2014 - 5:23

Apostull i estetizmit te Ruskinit dhe te Pater, imitues i zgjedhur i melodive te mrekullueshme te Gotjese, Wilde mund te konsiderohet edhe si Balzak apo Hygo, Flober apo Huysmans. Oscar Wilde akoma edhe sot te rremben, te ben per vete me magjine e prozes se tij, sidomos ne pershkrimin e kritiken e pameshirshme qe i ben shoqerise se kohes se tij me ane te ironise e paradokseve te rralla.
Ne keto aforizma per dashurine dhe grate vijne koha dhe personazhet e famshem te krijuar nga autori, sidomos "heroinat" e komedive te tij, nga ledi Vindermere tek "teze Augusta Bracknell" e kryevepres se tij "Rendesia e te qenit Ernesto".

Oscar Wilde
Lindi ne Dublin ne 16 tetor 1854. Poet, romancier, komediograf, ai eshte padyshim shkrimtari me i rendesishem iAnglise Viktoriane. Ne vitin 1895, ne kulmin e fames se tij, ai denohet me dy vjet burg per homoseksualitet, gje qe i solli pasoja shkaterruese ne jeten ekonomike dhe sociale. Vdiq ne ne vitin 1900 i braktisur nga dy femijet dhe nga gruaja. Nje studiues italian tha: Me vdekjen e tij, duket sikur nje epoke zbriti ne varr.
Midis veprave te tij:
Salomè,Portreti i Dorian Grej, Rendesia e te qenit Ernesto,, De Profundis,Nje grua pa rendesi, etj.
Oscar Wilde  Attachment

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Oscar Wilde  Empty Re: Oscar Wilde

Mesazh nga Anakonda Sat 1 Nov 2014 - 5:23

Grate jane te krijuara vetem per dashuri

Mos u besoni ndjenjave te grave para se te martohen

Burrat e njohin shume shpejt jeten, grate shume vone

Ne themel te marteses qendron keqkuptimi reciprok

Grate adhurojne kur bien ne dashuri, por kur humbasin adhurimin e tyre, ato humbasin gjithçka

Grate kane nje instikt te cuditshem: enderrojne gjithçka veç asaj qe duhet

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Oscar Wilde  Empty Re: Oscar Wilde

Mesazh nga Anakonda Sat 1 Nov 2014 - 5:24

Te qarit eshte streha e grave te shemtuara dhe shkaterrimi i grave te bukura.

Nje grua do flirtonte me kedo, mjafton qe te kete publik ne plate.

Triumf i materies mbi shpirtin, ja c'eshte gruaja per filozofin

Grate perverse na cmendin, te mirat na merzisin. Ky eshte ndryshimi mes tyre.

Midis burrit dhe gruas mund te kete dashuri, adhurim, armiqesi, pasion... Miqesi? Kurre !

Grate, thote nje francez mendjeholle, na frymezojne deshiren per te bere kryevepra, njekohesisht na pengojne t'i realizojme ato.

Mos u marto kurre me nje grua qe i ka floket ngjyre kashte: ajo eshte sentimentale e pandreqshme.

C'eshte nje grua perverse ? Oh, eshte tipi i gruas me te cilen nje burre nuk lodhet kurre.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Oscar Wilde  Empty Re: Oscar Wilde

Mesazh nga Anakonda Sat 1 Nov 2014 - 5:24

"Drama ime eshte se ne jete kam perdorur gjenine kurse ne vepra talentin"

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Oscar Wilde  Empty Re: Oscar Wilde

Mesazh nga Anakonda Sat 1 Nov 2014 - 5:24

Njeriu: lind - dashuron - vdes.

Dashuria e vertete eshte argetim per grate. Ato nuk e kane njohur kurre dhimbjen e dashurise se vertete.

Nje vajze te mire, te bukur e te zgjuar thuaji gjithçka perveç te vertetes.

Te grate duhet çmuar cilesia e tyre per te jetuar me rrezikun.

Burri martohet se eshte i lodhur, kurse gruaja martohet se eshte kureshtare. Te dy mbeten te zhgenjyer.

Qe te jesh gjithmone i dashuruar, mos u marto kurre !

Historia e gruas eshte historia e tiranise me te keqe qe ka njohur njerezimi: tirania e te dobetit mbi te fortin. E vetmja tirani qe zgjat.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Oscar Wilde  Empty Re: Oscar Wilde

Mesazh nga Anakonda Sat 1 Nov 2014 - 5:25

Nese do te dish c'ka ndermend nje grua - deshire e rrezikshme kjo - duhet ta veshtrosh e jo ta degjosh.

Grate ia japin burrit arin e jetes se tyre. Pastaj duan tua kthesh pak e nga pak, çdo dite e çdo ore.

Devotshmeria e gruas nuk ka te krahasuar. Po burrat s'e vene re.

Dashuria nis duke genjyer veten, dhe mbaron duke genjyer te tjeret.

Misteri i dashurise eshte me i madh se misteri i vdekjes.

Kur nje grua martohet per here te dyte do te thote se e urrente burrin e pare. Kur nje burre martohet per here te dyte do te thote se e adhuronte gruan e pare.

Burrat duan te jene dashuria e pare e gruas, kurse grate duan te jene dashuria e fundit e burrit.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Oscar Wilde  Empty Re: Oscar Wilde

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi