Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rrëzimi i avionit, Rusia kërkon “hakmarrje” ekonomike ndaj Turqisë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rrëzimi i avionit, Rusia kërkon “hakmarrje” ekonomike ndaj Turqisë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rrëzimi i avionit, Rusia kërkon “hakmarrje” ekonomike ndaj Turqisë

Shko poshtë

Rrëzimi i avionit, Rusia kërkon “hakmarrje” ekonomike ndaj Turqisë Empty Rrëzimi i avionit, Rusia kërkon “hakmarrje” ekonomike ndaj Turqisë

Mesazh nga WebMaster Thu 26 Nov 2015 - 8:02

Rusia ka kërcënuar me sanksione ekonomike kundër Turqisë këtë të enjte, teksa ende i kanë lënë hapësirë një shpjegimi të arsyeshëm për rrëzimin e avionit të saj luftarak pak ditë më parë, megjithatë Turqia i konsideron këto kërcënime si “emocionale” dhe “të papërshtatshme”.

Në atë që konsiderohet si ashpërsim i gjuhës së komunikimit, Presidenti Recep Tayyip Erdogan iu përgjigj akuzave të Rusisë, se Turqia po ble naftë dhe gaz natyror nga Shteti Islamik në Siri, duke akuzuar Presidentin sirian Bashar al-Assad dhe mbështetësit e tij, përfshi këtu Moskën, se janë bërë burim real financimi për grupin xhihadist, por edhe në aspektin ushtarak.

Rrëzimi i avionit rus nga forcat ajrore të Turqisë, gjatë së martës, shënoi një prej përplasjeve më serioze mes një vendi anëtar të NATO-s dhe Rusisë, duke komplikuar më tej përpjekjet ndërkombëtare për të mposhtur militantët e Shtetit Islamik.

Udhëheqësit botërorë kanë nxitur të dyja palët të shmanginpërshkallëzimin e mëtejshëm të situatës.

Kryeministri rus, Dmitry Medvedev urdhëroi këtë të enjte qeverinë e tij të hartojë masat hakmarrëse, që mund të përfshijnë edhe disa projekte të përbashkëta investimi, si dhe kufizime të importeve të produkteve ushqimore nga Turqia.

Ministri i Ekonomisë, Alexei Ulyukayev tha se Moska mund të vendosë kufizime të fluturimeve drejt dhe nga Turqia, të ndalë përgatitjet për t’iu bashkuar një zone të lirë të përbashkët tregtare, si dhe të anulojë projekte të profilit të lartë, përfshi këtu atë të gazsjellësit “TurkStream” dhe ndërtimin e një impianti bërthamor prej 20 miliardë dollarësh, që Rusia ka planifikuar ta kryejë në Turqi.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Rusia është ende në pritje të një përgjigjeje të arsyeshme nga Ankaraja, mbi shkakun e rrëzimit të avionit luftarak. Moska këmbëngul se nuk ishte larguar kurrë nga hapësira ajrore siriane për t’u futur në atë turke, por Ankaraja thotë se dy avionët kishin shkelur kufirin, pavarësisht paralajmërimeve të vazhdueshme.

Deri më tani duket se të prekura nga ky incident do të jenë edhe fluturimet ajrore. Kreu i agjencisë ruse të turizmit, “Rostourism”, tha se bashkëpunimi me Turqinë do të ndalej sigurisht. Të paktën dy prej operatorëve më të mëdhenj rusë kanë deklaruar deri më tani se do të ndalin shitjet e paketave turistike në Turqi, pasi zyrtarët rusë këshilluan pushuesit të mos udhëtonin drejt resorteve turke.

/ Top Channel 
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi