Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Flamuri i Kosovës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Flamuri i Kosovës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Flamuri i Kosovës

Shko poshtë

Flamuri i Kosovës Empty Flamuri i Kosovës

Mesazh nga Vizitor Wed 9 Dec 2009 - 13:16

Flamuri i Kosovës
Flamuri i Kosovës është një flamur i verdhë, i bardhë dhe i kaltër me hartën e Kosovës në mes dhe 6 yje lart që prezantojnë 6 komunitetet në Kosovë. Më 17 shkurt 2008 bashkë me pavarësinë u zgjodh edhe flamuri i Kosovës nga Kuvendi i Kosovës.



Historia
Deri më 17 shkurt 2008 në Kosovë u përdor Flamuri i Shqipërisë. Më 2007 në Prishtinë pati një ekspozitë më temën "Flamuri i Kosovës". Për flamurin e Kosovës ka pasur shumë propozime, ndër të tjerë nga LDK-ja dhe Joseph DioGuardi. Diskutimet për flamurin e Kosovës filluan paralelisht me diskutimin për statusin e Kosovës.

Dizajnuesi i flamurit është Muhamer Ibrahimi, që është njëkohësisht dhe ish luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.




Përshkrimi

Flamuri i Kosovës është një flamur i verdhë, i bardhë dhe i kaltër me hartën e Kosovës në mes dhe 6 yje lart që prezentojnë 6 komunitetet në Kosovë. Më 17 shkurt të vitit 2008 bashkë me pavarësinë u zgjodh edhe flamuri i Kosovës nga Parlamenti.


Stema e Kosovës
Flamuri i Kosovës Kosova_stema

Stema e Kosovës është simbol i Republikës së Kosovës i cili publikisht u paraqit për herë të parë në ditën e shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt të vitit 2008.
Gjashtë yje të bardha në hark mbi formën e artë të Kosovës të parë në një hartë të zakonshme, të vendosur në një mburojë në formë të trekëndëshit të rrumbullakët në një fushë të kaltër të rrethuar me të artë.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi