Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shfaqet dokumentari kushtuar Ndre Mjedës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shfaqet dokumentari kushtuar Ndre Mjedës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shfaqet dokumentari kushtuar Ndre Mjedës

Shko poshtë

Shfaqet dokumentari kushtuar Ndre Mjedës Empty Shfaqet dokumentari kushtuar Ndre Mjedës

Mesazh nga Alberti Thu 28 Jan 2010 - 10:50

Shfaqet dokumentari kushtuar Ndre Mjedës


Pas një periudhe të gjatë xhirimesh e postproduksioni, të premten n5 date 10 korrik në Kinema "Millenium" në Shkodër, është shfaqur filmi dokumentar, kushtuar poetit dhe klerikut Ndre Mjeda.
"Andrra e Jetës" është realizuar me skenar të studiuesit të njohur të Mjedës, Mentor Qukut, me regji të Gjovalin Gjonit dhe producent Dom Nikë Ukgjini, autor i pesë filmave dokumentarë.

Filmi 30 minutësh përveç frymës dokumentare, ka edhe një linjë të rindërtuar me aktorë. Xhirimet e dokumentarit janë zhvilluar jashtë Shqipqrisë, ku Mjeda ka bërë studimet filozofike dhe teologjike si në Chatenau des Alleux, pranë Lavalit në Francë, në Kraljevicë të Dalmacisë ku ka përfunduar studimet filozofike,(1887-1877), në Krakova të Polonisë, ku përfundoi studimet teologjike (1887-1895) etj.

Ndërsa, brenda Shqipërisë është xhiruar në Shkodër ku ai ka lindur dhe është rritur, pastaj në Mjedë dhe fshatrat për rreth të Vau të Dejës etj. Xhirimet e kulmore të filmit janë realizuar në famullinë e Kuklit, në komunën e Bushatit.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi