Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Serbia të sigurojë stabilitet për Kosovën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Serbia të sigurojë stabilitet për Kosovën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Serbia të sigurojë stabilitet për Kosovën

Shko poshtë

Serbia të sigurojë stabilitet për Kosovën Empty Serbia të sigurojë stabilitet për Kosovën

Mesazh nga Vizitor Tue 23 Feb 2010 - 5:00

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit, Philip Gordon ka thënë se historia “problematike” e Ballkanit, si në në fillim, ashtu edhe në fund të shekullit njëzet, ka qenë rezultat i “kufijve të paharmonizuar gjeopolitikë dhe etnikë” dhe i mosekzistimit të mekanizmave adekuatë politikë që kjo të kapërcehet.
Gjatë një ligjërate të zhvilluar javën e kaluar në Harvard, ky zyrtar i lartë të Departamentit të Shtetit ka vlerësuar se ndarja paqësore e Malit të Zi nga Serbia në vitin 2006 dhe Deklarata e pavarësisë së Kosovës më 2008, "përmbyllën kaptinën përfundimtare të shpërbërjes së ish-Jugosllavisë".
Duke folur për Kosovën Gordon mes tjerash ka thënë se ndonëse Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë duhet të formojë mendimin e vet këshilldhënës, "SHBA-të do të mbesin të përkushtuara ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës" dhe se "pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme".
Gordon ka porositur "Serbinë që si aspirant i përgjegjshëm për BE të sigurojë stabilitet për Kosovën", dhe shpreson që "marrëdhëniet amerikano-serbe deri në fund të mandatit të kësaj administrate mund të bëhen model i parneritetit produktiv".
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi