Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë

Shko poshtë

Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë Empty Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Sat 27 Feb 2010 - 9:32

Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë 10cq5co

Ferizaj, 27 shkurt - Ka gati një vit që Aida Sopa, një e re nga Ferizaj, është kthyer nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës me dy diploma dhe me plot ëndrra për karrierë të suksesshme. Ka mbaruar fakultetin për administrim biznesi dhe specializimin për financa në Texas Lutheran University, të dyja me notë mesatare 9.7.
Si e re, me plot optimizëm e shpresë gjatë studimeve, asgjë nuk i është dukur e paarritshme. Por synimet për sukses në jetë, kishin koston e tyre, raporton KosovaLive.
“Ka pasur faza kur, edhe gjatë fundjavave, nuk kam pasur mundësi të flejë më shumë se 4-5 orë në ditë. Pjesa tjetër nuk më mjaftonte për angazhimet në punë e studime”, tregon Aida.
Jeta e saj rinore, tani përbëhet prej dy pjesësh. E para, e mbushur me punë, studime, ëndrra e besim, të cilën ajo e la në Shtetet e Bashkuara, për t’u kthyer që t’i japë kontribut vendit të saj, të dalë nga lufta.
“Kur diplomova, i kisha dy oferta pune (në SHBA), në profesionin tim, në të cilat besoj shumë se isha ngritur profesionalisht. Por vendosa të kthehem, edhe pse me të gjithë që kam folur, më kanë këshilluar që mos kthehem shpejt. Por u ktheva me bindjen se do ta gjej veten”, thotë ferizajasja e re.
Me t’u kthyer në Ferizaj, për Aidën filloi avazi i gjatë i konkurrimeve pa sukses për vend pune dhe dalëngadalë edhe venitja e të gjitha atyre ëndrrave për fillimin e karrierës. Deri tani, thotë të ketë konkurruar në dhjetëra konkurse, madje duke qenë e gatshme të punojë edhe si praktikante, pa pagesë. Por, as kjo mundësi nuk i është ofruar.
“Në shumë raste kam pasur bindjen se kisha më shumë kualifikime se sa janë kërkuar për ato pozita pune. Ndoshta kjo ka qenë ‘e meta ime’. Nuk e di nëse njerëzit i frikësohen konkurrencës, frikësohen për pozitat e tyre, apo për çfarë është fjala”, shprehet ajo.
Aida Sopa, pas shumë muajsh endjeje për një vend pune, thotë se ndihet e lodhur, e zhgënjyer dhe pa kondicion për të vazhduar më tej konkurrimin. Synimi për të qenë shembull i sakrificës së suksesshme, tani po venitet brenda saj.
“Një gjë tjetër që më brenë, është se e kam vëllain më të vogël se unë dhe ai ka nevojë për këshillat e mia. Por unë nuk e konsideroj më veten shembull të mirë për të. Tash kur ai nuk është aq mirë me mësime, sa herë i jepet rasti, u thotë prindërve: ‘Pse, Aida që i ka kryer dy fakultete me sukses, mos pa farë të mire nga shkolla? Pse të mësoj unë’?
Në përpjekje për ta mbijetuar zhgënjimin e saj, Aida Sopa, u kthehet shpesh fotografive të bëra në Shtetet e Bashkuara, gjatë shkollimit dhe diplomimit. Së paku për pak çaste, të kthehet me mendje tek ditët me plot optimizëm që i kishte, për jetën e re që do të niste në vendin e saj.
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë Empty Re: Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë

Mesazh nga Vizitor Sat 27 Feb 2010 - 10:09

se si asht raliteti ne kosove padrejci krime korupcion dhe as pak shpres per te trit.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë Empty Re: Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Sat 27 Feb 2010 - 11:55

po nuk pate ne njofshem en Ks ske as buk per te ngren hawer
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë Empty Re: Me dy diploma të Amerikës nuk gjen punë në Kosovë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi