Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nepalezët festojnë “Festivalin e sharjeve” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nepalezët festojnë “Festivalin e sharjeve” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nepalezët festojnë “Festivalin e sharjeve”

Shko poshtë

Nepalezët festojnë “Festivalin e sharjeve” Empty Nepalezët festojnë “Festivalin e sharjeve”

Mesazh nga Vizitor Sun 28 Feb 2010 - 10:22

Çdo vit, të rinjtë nga dy fshatra të Nepalit ruajnë sharjet më të mira gjatë “Festivalit dhjetëditor të sharjeve” që arriti kulmin të dielën.
Të rinjtë nga dy fshatra fqinje të Parsawa dhe Laxmipur shajnë njëri-tjetrin, fqinjët, fshatrat ose kalimtarët e rastit – e më pas qeshen.
Ata mblidhen nëpër parqe dhe vende tjera mbledhin grumbull të kashtës dhe nisin sharjet.
Sharjet si “fytyrë majmun, inshalla i ke djemtë të shëmtuar si bretkosa” ose “të ngordhshin buallicat nga diarreja” janë vetëm disa prej sharjeve ma të pazakonta. Pleqtë e fshatit thonë se ky është një festival tradicional vetëm për të rinjtë, që organizohet në këtë vend që prej se mbahet mend.
“Më e mira e këtij festivali është se kur të përfundojë, secili mendon mirë për njëri-tjetrin. Nuk i mbetet hatri askujt”, tha një plak i fshatit Mirsha, i cili jeton në Parsawa.
Në ditën e fundit të festivalit – këtë vit të dielën – ata ia vënë zjarrin grumbullit të kashtës dhe festojnë festivalin hindus Holi, i cili shënohet me luftë ndërmjet grupeve ku përdoren ngjyrat e ndryshme dhe uji.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nepalezët festojnë “Festivalin e sharjeve” Empty Re: Nepalezët festojnë “Festivalin e sharjeve”

Mesazh nga Anakonda Wed 11 Apr 2012 - 4:27

hera e par qe e degjoj nje ndodhi te tille;po te behet ne qytetin ton kjo feste jam e sigurt se do te festojn vajzat.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi