Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kushtetuesja rrëzon doganën për gjobat People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kushtetuesja rrëzon doganën për gjobat People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kushtetuesja rrëzon doganën për gjobat

Shko poshtë

Kushtetuesja rrëzon doganën për gjobat Empty Kushtetuesja rrëzon doganën për gjobat

Mesazh nga Vizitor Sat 24 Apr 2010 - 1:50

Kushtetuesja rrëzon doganën për gjobat Dogana-greqiGjykata Kushtetuese çliron bizneset nga ankthi i pagesës së gjobës para se ta ankimonin çështjen në gjykatë.


Vendimi është marrë më 26 nëntor 2009, por dje është zbardhur nga Gjykata dhe i referohet disa neneve të Kodit Doganor sa i takon dënimeve administrative.

Sipas kodit aktual, një biznes, në momentin e marrjes së vendimit administrativ, për të bërë ankesë në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, duhet të paguajë detyrimin dhe 40 për qind të gjobës.

Në rast se dogana ia rrëzon ankesën, biznesi ka të drejtë ta apelojë në gjykatë, por me kushtin që të paguajë pjesën e mbetur (60 për qind) të gjobës.

Kanë qenë dy biznesmenë që e kanë vuajtur këtë sistem të doganës, aq sa çështjen e kanë çuar në Gjykatën e Pogradecit.

Kjo e fundit e çoi për interpretim në Gjykatën Kushtetuese, konkretisht pikën 5, nenin 289 të Kodit Doganor, që thotë se, “nëse ankesa nuk pranohet, apeluesi duhet të paguajë pjesën që mbetet prej 60 përqindësh të gjobës dhe mund të ankohet kundër vendimit të drejtorit të përgjithshëm pranë autoriteteve gjyqësore brenda 30 ditësh nga data e njoftimit të mospranimit të ankesës”.

Ky është një tjetër vendim i Kushtetueses që del kundër sistemit fiskal, sidomos për pjesën e gjobës, siç ishte rasti i “Procedurave tatimore”, ku u hoq pagesa me 15 për qind para ankimimit në Gjykatën e Shkallës së Parë.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi