Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Berat, festa e gjethes People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Berat, festa e gjethes People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Berat, festa e gjethes

Shko poshtë

Berat, festa e gjethes Empty Berat, festa e gjethes

Mesazh nga Vizitor Mon 26 Apr 2010 - 1:39

Berat, festa e gjethes Festa-gjethesVajza të veshura me kostume popullore që mbledhin gjethet e para të hardhive të rrushit për gatimin e japrakëve, valle popullore, muzikë e urime për prodhime sa më të mbara.

Kjo ka qenë atmosfera e festës së gjethes, festës më të veçantë që zhvillohet në këtë rreth dhe simbolizon ardhjen e pranverës.

E shndërruar tashmë në një traditë, festa e çeljes së sythave të parë festa pagane që simbolizon ardhjen e pranverës është festuar në Berat, në fshatin Poshnjë.

Festa e gjethes tërheq çdo vit qindra persona që e kanë kthyer këtë eveniment në një traditë të veçantë për Beratin.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi