Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zenia e Diellit (Eklipsi) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zenia e Diellit (Eklipsi) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zenia e Diellit (Eklipsi)

2 posters

Shko poshtë

Zenia e Diellit (Eklipsi) Empty Zenia e Diellit (Eklipsi)

Mesazh nga Binni Sat 1 May 2010 - 13:16

Zenja e plote e DiellitEklipset e Diellit ndodhin ne fazen e Henes se re, nuk ndodhin edo muaj, por eklipsi mund te paraqitet vetem kur Hena e re gjendet afer ekliptikes qe do te thote afer nyjave te rruges se Henes. Gjate një viti rregullisht kemi nga 2 zenie te Diellit, mund te kemi 3 dhe 4, por, ne qofte se zenia e pare ndodh ne fillim te janarit, atehere mund te kemi 5 zenie. Nga pikat e ndryshme te siperfaqes se Tokes eklipsi i Diellit shihet ndryshe dhe nuk fillon ne te njejten kohë.

Rreth vitit 2500 p.e.sone Babilonasit për te paren here kishin gjetur ciklin (babi. sharu) e zenies se diellit dhe te henes. Ndersa ne Siri rreth vitit 1223 p.e.sone pershkruhet gjeresisht zenia e diellit (5 mars). Po një pershkrim te tille te plote na lene edhe babilonasit, por disa qindra vite me vone, me 763 p.e.sone (15 qershor). Pershkrimi i sakte i zenies se diellit nga greket e lashte vije pake me vone, dyqind vite me vone, kur me 585 p.e.sone Talasi i Miletit beri parallogaritjen për daten 25 maj.
Binni
Binni
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mendjen Tuaj!!
Postime Postime : 7205
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/01/2010
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Sporti,

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zenia e Diellit (Eklipsi) Empty Re: Zenia e Diellit (Eklipsi)

Mesazh nga Anakonda Fri 22 Jun 2012 - 4:36

Fjala "eklips" do te thote "zenie" ose "mbulim".Eklipsi perceptohej ne
mesjete si nje shenje e Zotit per t'i thene besimtareve te pendohen per
mekatet e tyre.Por sot ne te gjithe e dime se c'eshte nje eklips.Eklipsi
eshte hija qe krijohet mbi siperfaqen e nje objekti hapesinor.Ne njohim
dy lloj eklipsesh,njeri prej tyre eshte eklipsi i Diellit.Eklipsi i
Diellit eshte zenia e drites se Diellit nga Hena duke mos e lejuar te
bjere mbi siperfaqen e Die
/multimedia/video...odule=homepage

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi