Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Faturat e energjisë, më shtrenjtë se në Kanada People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Faturat e energjisë, më shtrenjtë se në Kanada People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Faturat e energjisë, më shtrenjtë se në Kanada

Shko poshtë

Faturat e energjisë, më shtrenjtë se në Kanada Empty Faturat e energjisë, më shtrenjtë se në Kanada

Mesazh nga Vizitor Fri 7 May 2010 - 4:02

Faturat e energjisë, më shtrenjtë se në Kanada Fature-energjieFatura e energjisë elektrike për një familje në Maqedoni, e cila ka harxhuar në total për gjithë muajin 913 kilovat orë shkon 6970 leke qe do te thote se cmimi mestar i energjisë elektrike eshte 6.7 leke per kilovat ore.

Në Shqipëri per te njejten sasi energjie elektrike te konsumuar një familje do te paguante 11 430 leke, pra nje faturë 64 perqind me te shtrenjte.

Por shqiptarët nuk e paguajnë energjinë më shtrenjtë vetëm se fqinjët e tyre me ekonomi të ngjashme. Ne nje fature kanadeze, cmimi i një kilovati energji varion nga 0.058 deri në 0.067 dollarë. E konvertuar në lekë është 5.8 deri në 6.7 lekë, kur ne Shqiperi cmimi minimal i energjis elektrike per kosumin deri ne 300 kilovat ore eshte dukshem me i larte se cmimi maksimal i paguar nga nje familje ne Kanada.

Cmimi i energjisë elektrike që paguhet nga familjet shqiptare eshte jo vetem me i larte se keto dy shembuj por edhe edhe shpenzimet per energjinë në Shqipëri zene peshën me te madhe në krahasim me të ardhurat mujore.

Nje faturë tjetër, i përket një familje zviceriane nga Gjeneva, e cila ka konsumuar 450 kilovat orë dhe për këtë ka paguar 98 franga ose me kursin aktual 9450 lekë. Në fakt për të njëjtën sasi, në Shqipëri një familje do kish paguar më pak, 5040 lekë, por pa llogaritur një detaj. Paga mesatare e zyrtare e Zvicrës është 12.7 herë më e lartë se sa paga mesatare në Shqipëri.

Edhe nese do te krahasohet me Maqedonine paga mesatare neto për një punonjës maqedonas është 20240 dinarë dhe fatura e energjisë për konsumin sipas nje fature është sa 15 për qind e pagës mesatare të një punonjësi. Nderkohe qe e njejta sasi konsumi per nje familje shqiptare zë 27 për qind të pagës bruto. Nëse do të llogariteshin edhe taksat e pagës që në Shqipëri janë ndër më të lartat në rajon fatura e energjisë do zinte mbi 30 për qind të pagës.

Pervec ketyre tre krahasimeve ne te treja raste e faturave mujore per famailjen nga Mmaqedonia, Kanadaja apo Zvicra Tatimi mbi Vleren e Shtuar për energjinë eshte me i ulet se ne Shqiperi. Pa papërmendur se ne kontratat e konsumit qytetareve u garantohet jo vetem furnizim pa nderprerje, por edhe cilesi dhe akses per te gjitha shërbimet.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi