Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vazhdon beteja legale mes Nokia e Apple People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vazhdon beteja legale mes Nokia e Apple People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vazhdon beteja legale mes Nokia e Apple

Shko poshtë

Vazhdon beteja legale mes Nokia e Apple Empty Vazhdon beteja legale mes Nokia e Apple

Mesazh nga L!nndy' Sat 8 May 2010 - 8:36

Vazhdon beteja legale mes Nokia e Apple Nokia_booklet_419366796
Kompania Finlandeze e prodhimit të celularëve Nokia ka iniciuar një padi në raundin më të fundit rreth shkeljeve të patentave, nga ana e Apple.
Sipas Bloomberg, Nokia edhe një herë ka shkuar në gjykatë kundër teknologjisë së Apple, në iPhone dhe iPad 3G. Prodhuesi më i madh i celularëve në botë, pretendon se Apple ka shkelur pesë prej patentave të saja.

Nokia ka thënë se patentat ndërlidhen me zërimin e avancuar dhe teknologjitë e transmetimit të të dhënave. Këto përdorin pozicionim të të dhënave në aplikacione dhe konfigurime të antenave por pajisje më të vogla e të lidhura.

Që të dy kompanitë kanë filluar një betejë mes vete rreth patentave, qysh prej se Nokia për herë të parë paditi Apple në tetor të vitit 2009. Nokia në atë kohë pretendonte se iPhone ka shkelur të drejtat e patentës në teknologjinë e tij wireless GSM. Qysh prej asaj kohe, Nokia ka vendosur një sulm legal kundër Apple, dhe tre herë deri më tani ka paditur dhe është ankuar se kompania e Steve Jobs, nuk po luan lojën e teknologjisë së licencimit mobil.

“Nokia ka qenë zhvillues lider i shumë teknologjive kyçe në pajisje mobile” tha Paul Melin, menaxher i përgjithshëm i licencimit të patentave pranë Nokia.

“Ne kemi bërë këtë hap për të ruajtur rezultatet e zhvillimit tonë pionier dhe kemi vendosur që të ndalojmë shfrytëzimin e paligjshëm të inovacioneve të Nokia-së” tha ai.
L!nndy'
L!nndy'
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : n'Matiqan
Postime Postime : 160
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 06/05/2010
Hobi Hobi : Design

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi