Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shqipëri: Ruaj numrin, pavarësisht operatorit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shqipëri: Ruaj numrin, pavarësisht operatorit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shqipëri: Ruaj numrin, pavarësisht operatorit

Shko poshtë

Shqipëri: Ruaj numrin, pavarësisht operatorit Empty Shqipëri: Ruaj numrin, pavarësisht operatorit

Mesazh nga L!nndy' Sat 8 May 2010 - 8:40

Shqipëri: Ruaj numrin, pavarësisht operatorit Sim_550172774
Për një shumë prej 600 lekë të reja dhe për një afat prej 24 orë, çdo përdorues i telefonisë mobile në Shqipëri mund të zgjedh vetë kompaninë pa e ndryshuar numrin që ka.
Rudolf Papa, këshilltar ligjor në Agjencionin e Komunikimeve Elektronike tha se ka përfunduar rregullorja e posaçme për këtë proces që quhet portablitet i numrit, dhe pritet që baza e të dhënave (database) e cila administrohet nga një kompani private, të përzgjidhet me një tender të hapur dhe të mbikëqyret nga AKEP.

“Me shpejtësi të madhe po shkurtohet çdo hap i mundshëm, burokratik në aspektin e procedurave dhe ajo që mund të them me siguri është që brenda këtij viti do t’i ofrohet konsumatorit” deklaroi për NOA, Rudolf Papa këshilltar ligjor i AKEP.

Portabliteti i numrit ofron mundësinë që kompanitë e tregut të konkurrojnë në formë sa më reale mes tyre duke ofruar shërbime më të lira dhe më cilësore. Sipas Papës, përmes këtij procesi mundësohet kalimi nga një rrjet në një rrjet tjetër duke ruajtur numrin dhe në këtë mënyrë lëvizja ka kuptimin e vet, pra me një fjalë tarifat më të ulëta dhe shërbimet më të lira do të jenë nxitësit kryesor të këtij procesi.

Sipas tij, është e kuptueshme që secili nga këta operatorë do të jetë i interesuar që t’iu ofrojë konsumatorit shërbime sa më cilësore dhe me tarifa sa më të ulëta. Si model AKEP, do të shfrytëzojë përvojën e Kroacisë.

Portabiliteti i numrit është proces që aplikohet në tërë rajonin, përveç tregut të Kosovës.
L!nndy'
L!nndy'
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : n'Matiqan
Postime Postime : 160
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 06/05/2010
Hobi Hobi : Design

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi