Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fjalori i endrrave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fjalori i endrrave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fjalori i endrrave

3 posters

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:29

A - Fjalori i ëndrrave


Adoptimi

Te shikosh ne enderr femijen tuaj te adoptuar ose prindin, tregon qe ju do te keni fat mbi situatat.
Te perfytyroni qe ju dhe te tjeret te jeni duke biresuar nje femije, do te siguroni nje ndryshim pa fat ne shtepine tuaj.

Admirimi

Te perfytyroni qe ju jeni objekt i nje admirimi, tregon qe do te mbani dashurine e shokeve te meparshem, megjithese pozicioni juaj do tju ngreje mbi mjedisin tuaj.

Afrika

Te perfytyroni qe ju jeni ne Afrike te rrethuar nga kafshe te egra, tregon qe do te jeni i shtypur nga kundershtare dhe persona grindavecë.

Agimi

Te veshtrosh agimin e dites ne enderr, shenon zotime te suksesshme. Nese skena eshte e padallushme dhe e çuditshme, ajo mund te nenkuptoje zhgenjim, kur suksesi ne biznes ose dashuri duket i sigurte.

Ajri

Kjo enderr tregon nje gjendje te vjeteruar te gjerave dhe parandjenja jo te mira te enderruesit.
Te perfytyrosh qe thith ajer te nxehte, sugjeron qe do te jeni i/e fluencuar nga nje person i lig qe ju mban te nenshtruar.
Te ndjesh ajrin e ftohte, tregon mosperputhje ne biznesin tuaj dhe ne mardheniet familjare.
Te ndjesh lageshtine e ajrit, nje mallkim i madh do te bjere mbi ju dhe do te permbys dhe mbjelle prespektiven tuaj.

Akademi

Te vizitosh nje akademi ne perfytyrimet tuaja tregon qe ju do te ndjeni keqardhje per mundesite qe ju keni lejuar tju kalojne permes shmangies se pertacise dhe indiferences.
Te mendoni qe ju vete jeni ne nje akademi ju do te gjeni qe ju do te takoni nje disfate te lehte, ju do te merrni njohuri por nuk jeni ne gjendje ti asimiloni dhe perfytyroni ato.
Per nje grua te re ose nje person qe kthehet ne nje shkolle te larte pasi ta kete perfunduar ate, nenkupton qe per kerkesat qe ka bere, perfytyruesi mund te gjeje veten e tij ose te saj te pazot per te vajtur atje.

Akrep (insekt)

Te perfytyrosh nje akrep, paralajmeron qe shoket fallco do te perdorin metoda te reja per te shkaterruar arritjet dhe perfitimet tuaja deri tani.
Nese ju deshironi per ta vrare ate, tregon qe ju do te duroni humbjen nga nje sulm i kundershtareve.

Aksident

Aksidentet ne enderrat tuaja mund ti referohen disa gabimeve qe ju keni bere ne jete.
Te perfytyrosh nje aksident ne enderr eshte nje paralajmerim per tu shmangur nje menyre te udhetuari per nje periudhe te shkurter, meqe ju jeni i kercenuar me humbjen e jetes.
Per nje aksident qe do te ndodhe do tju thote qe ju do te luftoni me te gjitha mundesite tuaja per te fituar disa qellime dhe pastaj shikoni qe disa shoke humbin pasurine me te njejten vlere duke ju ndihmuar ne çeshtjen tuaj.

Aktor, Aktore

Te shikoni nje akrobat ne enderr tregon qe gjendja juaj prezente do te jete nje dashamiresi dhe kenaqesi e panderprere.
Te shikosh nje aktore ne fatkeqesi, ju do te kontribuoni me gezim dhe kenaqesi pasurite dhe inteligjencen tuaj per ngritjen e nje shoku nga detyrimet dhe disfatat qe e detyrojne.
Nese e shikoni veten tuaj si nje aktor/e juve do tju duhet te punoni shume dhe kjo pune do te shoqerohet me kenaqesi.
Nese ju enderroni te bini ne dashuri me nje aktor/e,prirja dhe talenti juaj do te jene te lidhur ne aleance me kenaqesite dhe punen e rende te ndershme.
Te shikosh ne enderr nje aktor/e duke vdekur ,fati juaj i mire do te jete i mbuluar me nje fatkeqesi te madhe dhe te pamerituar.
Per nje burre te shoh ne enderr se eshte duke u tallur me nje aktore do te sjelle grindje me gruan e tij ose te dashuren duke i sjell ato me shume merzitje sesa gezim.

Akull

Te perfytyrosh akull, paralajmeron shume fatkeqesi dhe persona qellimkeq qe do te perpiqen qe tju demtojne juve ne punen tuaj me te mire.
Te shikosh akull te fundoset ne nje rryme te ujit te paster tregon qe lumturia juaj do te jete nderprere nga shoke me temperament te semure dhe xheloz.
Te perfytyrosh qe ju ecni ne akull, ju humbisni shume qetesi dhe respekt per gezime.
per nje goce te re te eci mbi akull, eshte nje paralajmerim qe vetem nje vello e holle e fsheh ate nga turpi.
Te shikosh copa akulli ne strehen e shtepise tregon mjerim te thelle, shendeti i semure eshte paralajmeruar.
Te shikosh copa akulli ne gardh tregon qe ju do te vuani fizikisht me menderisht.
Te perfytyrosh qe ju jeni duke ber akull ju do te pesoni nje deshtim ne jeten tuaj nga egoizmi juaj.
Ngrenia e akullit paralajmeron semundje.
Nese ju pini uje me akull, tregon per nje shendet te semure nga shthurja.
Nese ju beni banjo ne uje me akull, kenaqesite de te jene nderprere nga nje ngjarje e paparashikuar.
Ftohtesia e akullit mund te jete referenca e gjendjes suaj emocionale.
Nqs simboli eshte nje ajsberg mund te jeni duke fshehur ftohtesine tuaj nensiperfaqe.
Nqs rreshqisni “rrezoheni” ne akull mund te jete nje ndihme e fort per pasigurine tuaj personale.


Akullore

Te shikoni veten tuaj duke ngrene akullore ne enderr paralajmeron qe ju do te keni nje sukses te luumtur ne punet tuaja tashme te marra persiper.
Te shikoni femije rruges duke ngrene akullore tregon qe pasuria dhe lumturia do tju shoqeroje ne shume favore.
Nese akullorja eshte e shkrire kenaqesia juaj do te arrije paqartesi perpara se ajo te jete realizuar.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:29

Akuzimi

Te perfytyrosh se ju akuzoheni per nje veprim te ulet do te thote qe ju do te grindeni me te tjeret poshte jush dhe dinjiteti juaj do te jete flakur nga nje shkalle e larte qe e keni zoteruar me pare
nese ju jeni i/e akuzuar ju jeni ne rrezik te te qenit fajtor te skandaleve shperdoruese ne nje menyre te lige.

Album

Te perfytyrosh nje album tregon qe ju do te keni sukses dhe shoke te vertete.
Per nje goce te re te shikoje fotografite ne nje album paralajmeron qe ajo do te kete nje te dashur te ri i cili do te jete shum i kendshem per te.

Altar

Te perfytyrosh nje martese do te thote dhimbje per shokun dhe vdekjen e shokut ne moshe te vjeter.
Te perfytyrosh nje altar ne menyre jo te qarte ne enderr paralajmeron ju kunder emerimit te gabuar ne nje detyre te re.
Te perfytyrosh nje prift ne altar tregon grindje dhe gjendje te pakendshme ne brendesite e shtepise tuaj.

Anekdota

Te perfytyrosh tregimin e nje anekdote ne enderr nenkupton qe ju do te preferoni nje miqesi te gezuar dhe ceshtjet tuaja do te provohen te jene aq te paqendrueshme sa edhe vet ju.
Per nje goce te re te degjoje nje anekdote te rrefyer tregon se ajo do te jete ne nje mbremje te gezuar te kerkimit te shoqerise.

Anije

Te perfytyrosh anije tregon beteja te fuqishme me pengesa te pakendshme dhe premtime te udhetimeve defryese.
Nje anije duke u mbytur eshte nje paralajmerim i nje miqesie pa fat ne biznes ose dashuri .

Aparat fotografik

Te perfytyrosh nje aparat fotografik tregon qe ndryshimet do te sjellin mjedis te ri.
Per nje goce te re te perfytyroje qe ajo eshte duke bere fotografi me nje aparat fotografik paralajmeron qe e ardhmja e saj do te kete shume pakenaqesi dhe nje shok/shoqe do ti jap asaj nje deshperim.

Argjend

Te perfytyrosh argjendin eshte nje paralajmerim kunder varjes teper te madhe nga paraja per lumturi reale dhe kenaqesi.
Te gjesh argjend eshte paralajmerim i gabimeve ndaj te tjereve.
Te perfytyrosh argjendarine, tregon shqetesime dhe deshira te pakenaqeshme.

Arkivol

Kjo enderr eshte e pa fat.
Te perfytyrosh nje arkivol paralajmern humbje shkaterruese dhe nje zgjidhje te mardhenieve me te dashurin/dashuren burrin/gruan tuaj.

Te shikosh nje arkivol te mbuluar me lule ne nje kishe tregon nje martese pa fat.
Per burrat biznesmen ai perfaqeson borxhe, perballimi i te cilave e ben ate te pafuqishem per ti shmangur.

Per te rinjte tregon nje bashkim te palumtur dhe vdekjen e ndonjerit prej te dashurve.

Te perfytyrosh qe ju jeni ulur prane nje arkivoli ne makinen furnerale tregon deshperim, por nuk eshte nje semundje fatale per ju ose per nje person te lidhur ngusht me ty.
Grindjet me seksin e kundert jane treguar gjithashtu ne kete enderr.

Juve do tju vrase ndergjegja per sjelljen tuaj kundrejt nje shoku/shoqeje.
Të jesh në një tabut: thirrje ne nje transformim te mbrendshem .

Arome

Per nje goce te re perfytyrimi ne enderr i nje arome te mire tregon qe ajo do te jete marrese e nje kenaqesie ose dhurate.

Arra

Te perfytyrosh te mbledhesh arra,paralajmeron inisiativa te suksesshme dhe shume favore ne dashuri.
Ti hash arrat ne enderr tregon qe mbremja do tju ndihmoje juve ne arritjen e ndonje kenaqesie te deshiruar.
Per nje goce te re te perfytyroje arra tregon qe fati i saj do te jete ne lartesi te lumtura.

Ashensor

Te perfytyrosh te ngjitesh me nje ashensor tregon qe ju do te ngriheni drejt nje pozicioni te lart dhe pasurise,por nese ju zbrisni me nje ashensor nje nga fatkeqsite do te sulet tek ju dhe do tju dekurajoje.
Nese ju shikoni nje ashensor qe ulet poshte dhe mendon se ju ka lene ju do ti shpetoni me veshtiresi zhgenjimeve te zotimeve tuaja.
Te shikosh nje duke qendruar paralajmeron nje kercenim per rrezik per ju.

Automobil

Te perfytyroni se ju jeni duke ngare nje automobil tregon qe ju do te jeni parreshtur ne kushte te kenaqeshme dhe do te beni nje ndryshim ne jeten tuaj.
Nese nje automobil shkaterrohet bashke me ju gezimi i kenaqesise nuk do te jete ne nivelin qe ju keni deshiruar.

Avokat

Te perfytyrosh qe ju po mbronii nje ceshtje tregon qe ju do te jeni plot besim ne interesat tuaja dhe do te perpiqeni per tu marre vazhdimisht me njerezit meqe interesat tuaja e shkaktojne ate dhe do te jeni besnik ne premtimet tuaja ndaj shokeve/shoqeve.
Per nje goce te perfytyroje qe ajo eshte e lidhur ne nje menyre me nje avokat paralajmeron qe ajo do te kryeje pa dashje disa pakujdesi te cilat do te bejne ate objekt te kritikave poshteruese ndaj jush.

Ne akte “ne veprim”

Aktet ose duke vepruar mund te perfshin disa pretendime dhe enderra mund t’iu tregoj juve qe te jeni vetvetja.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:30

B - Fjalori i ëndrrave


Babai

Te perfytyrosh babane tuaj,nenkupton qe ju jeni i perpire ne nje veshtiresi dhe ju do te keni nevoje per nje keshille ne mencur, nese ju deshironi te nxirrni veten tuaj nga veshtiresia.
Nese e perfytyroni ate te vdekur, te tregoni kujdes ne drejtimin e tij, per nje goce te re te perfytyroje qe babai i saj ka vdekur tregon qe i dashuri i saj do ta mashtroje ose e tradheton ate, pra ska lidhje se do i ndodh gje babait te saj.

Bajamet

Kjo eshte nje shenje e mire me pasuri dhe dyqane, megjithkete shqetesimi do te shkoje me ate per nje kohe te shkurter.
Nese bajamet nuk jane te mira,deshperimi juaj ne arritjen e nje deshire te sigurt do te perfundoje atehere kur kushte te reja do te krijohen per ju.

Baker

Te perfytyrosh baker tregon nenshtrim nga ata qe jane ne pozita shoqerore mbi ju.

Balene

Te perfytyrosh nje balene duke ju afruar nje anije tregon qe ju do te keni nje beteje midis detyrave dhe do te jeni i/e kercenuar ne humbje te pasurise.
Nese balena eshte e demtuar, e plagosur tregon qe ju do te vendosni me kenaqesi midis drejtesise dhe shmangjes dhe do te ndesheni me suksese te kenaqeshme.

Balta

Te perfytyrosh qe ju ecni ne balte tregon qe ju do te shkaktoni hummbjen e mirbesimit ne miqesi dhe do te keni gjithashtu humbje dhe shqetesime ne nevojat familjare.

Ballkon

Per te dashuruarit qe ne enderr bejne nje lamtumire te trishtueshme ne ballkon nje ndarje e gjate dhe ndoshta finale do ti shoqeroje, ballkoni gjithashtu lajme te pakendeshme te shokeve/shoqeve qe ju mungojne.

Banakiere

Per nje grua te perfytyroje veten banakiere do te thote qe ajo do te joshet nga burra shpejt dhe do te preferoje kenaqesi te parregullta drejt pasurise.

Banane

Ti hash bananet ne enderr paralajmeron nje aventure te lodhshme ne biznes dhe ne detyrat tuaja.
ti shikosh ato te kalbura ju shpejt do te hyni ne iniciativa te pakendshme.

Banese

Te perfytyroni sikur nderroni banesen tuaj nenkupton lajme te reja, te shpejta dhe udhetime te shpejta do te jen ber nga ju.
Per nje goce te perfytyroje qe e ka bere banesen e saj eshte nje shpifje dhe falsitet i kryer kunder saj.

Banka

Te shikosh argjend dhe bankenota te grumbulluara eshte rritje e nderit dhe e fatit, ju do te gezoni respektin e larte te te gjithe klasave shoqerore.
Te japesh para floriri tregon pakujdesi, ti maresh ato tregon nje gezim te madh dhe pasuri.

Bari

Kjo eshte nje enderr e mbare me te vertete.
Ajo jep premtimin e nje lumturie dhe nje jete te re per tregetaret, nje arritje te shpejte te pasurise dhe fames per njerezit ne letersi dhe artistet.
Nje udhetim te njeriut ne detin e turbullt te dashurise eshte premtuar per te gjithe te dashuruarit.
Nese ju perfytyroni nje bar te thate rreziku paralajmerohet.
Enderra perfekte eshte kur bari i perfytyruar te jete i pastruar nga shkurret.

Barku

Zakonisht paraqet ndjenjat seksuale, po ashtu është simbol i pavetëdijes. Kuptohet edhe simbol i marrëdhënieve seksuale, si dhe mund të t’iu porosit qe ta respektoni boten intime tuajën.
Madje ju duhet më tepër t’i ktheni vëmendje nevojave juaja të natyrshme, botes imtime dhe për tu shkundur nga tabuje që ndoshta i kini ndrydhë përkatësisht shtypur dhe nuk i respektoni si fjala vjen, botën e epshit si pjesë e barabartë me pjesën tjetër të jetës.
Do të thotë se duhet ta kultivoni si dhe ta fisnikëroni edhe botën seksuale dhe të çlirohuni nga instinkti i e amësisë.
Nese shifni barkun tuaj ne enderr paralajmeron qe ju do te keni nje pritje te madherishme por ju duhet te permbaheni realisht dhe dyfishoni energjite tuaja ne punen tuaj, kenaqesia eshte afruar drejt jush.
Te shikosh barkun tuaj te fryre ju do te keni fatkeqesi por do ti kaperceni ato dhe do te gezoni frutet e punes tuaj.
Te sikosh gjakun qe pikon nga barku paralajmeron tragjedi ne familjen tuaj.
Barku i femijeve ne nje gjendje te pashendetshme parashikon qe ngjitja e semundjes se tyre do tju ndjek ju.

Basti

Te perfytyroni se vini bast ne gara tregon se duhet te hapni syte nga nje fejese me nje iniciative te re.
Kundershtaret po perpiqen te largojne vemendjen tuaj nga biznesi i lejuar.
Te vesh bast ne lojrat e tavolines tregon qe mjetet morale do te jene perdorur per te nxjerre para nga ju.
Te perfytyrosh te vesh nje bast nenkupton qe ju do te perdorni pasuri te patundshme per te realizuar skemat tuaja.
Nese ju humbni nje bast tregon qe ju do te demtoheni nga lidhje te pandershme te cilat jane jashte sferes tuaj shoqerore
Te fitosh nje bast tregon qe ju do te rivendoseni ne favor me fatin.
Nese ju nuj jeni ne gjendje te vendosni per nje bast tregon qe ju do te jeni sprapsur dhe permbysur nga rrethana te pafavorshme.
Re: B - Fjalori i ëndrrave

Bashkeshorti / bashkeshortja

Te perfytyrosh qe bashkshorti/bashkshortja juaj eshte duke ju lene dhe ju nuk kuptoni perse,atje do te jete zemerim por nje pajtim i papritur do te pasoje.
Nese ai/ajo ju keqtrajton dhe ju qorton me fjale te renda juve per pabesi, ju do te mbani vlersimin dhe konfidencen e tij/saj por shqetesime te tjera do te pasojne dhe ju do te jeni i lajmeruar te jeni i arsyeshem me terheqjen nga persona te tjere te seksit te kundert.
Ta shikosh ate te lumtur dhe te bukur shtepia juaj do te mbushet me lumturi dhe prespektiva e shkelqyer do te jete juaj.
Per nje grua te pamartuar te perfytyroje sikur ka burre tregon qe ajo do kenaqesine, per te cilen burrat e admirojne shume.

Batanije

Nese batanija eshte e njollosur ne enderren tuaj ajo nenkupton tradheti.
Nese ato jane te reja dhe te bardha suksesi, ku deshtimi eshte i dyshimte dhe nje semundje fatale do te jene shmangur permes nje veprimi te padukshem.

Beqar

Per nje burre te perfytyroje se ai eshte beqar eshte nje lajmerim qe ai te respektoje grate.
Per nje grua te perfytyroje sikur eshte beqare tregon qe dashuria nuk eshte e lidhur me pastertine dhe dlirtesine.
Drejtesia shkon keq.
Politikanet humbasin nderin.
Per persona te pamartuar te perfytyrojne qe ata jane beqar paralajmeron qe bashkimi i tyre nuk do te jete harmonik dhe deshperimi i vazhdueshem do ti ballafaqoje ata.

Berber

Te perfytyrosh nje berber tregon qe suksesi do te vije permes ndrshimeve dhe vemendje te paperqendruar drejt biznesit
Per nje goce te re te perfytyroje nje berber tregon qe fatii i saj do te rritet megithese ngadale.

Bibla

Te perfytyrosh biblen paralajmeron qe gezim i çilter do tju jete afruar.
Te perfytyrosh qe ju pergjoni te mesuarit e bibles paralajmeron qe ju dorezoheni per ti rezistuar joshjes permes bindjes magjepsese te nje shoku, shoqeje.

Bie

Te perfytyrosh qe ti ke duke rene dhe shume i friksuar tregon qe ju do te pesoni nje humbje te madhe, por do te ngriheni drejt nderit dhe pasurise.
Nese jeni demtuar gjate renies ju do te ndesheni me mjerim dhe humbje te shokeve, shoqeve.

Bilbil (zog)

Te perfytyrosh sikur je duke degjar nje bilbil duke kenduar paralajmeron nje jetese te kenaqeshme dhe mjedis te mbare dhe te shendetshem.
Kjo enderr eshte ne favor te dashuruarve dhe te prinderve.
Te shikosh bilbilin te qete paralajmeron keqkuptime te vogla mes shokeve.

Binjake

Te perfytyrosh binjake paralajmeron siguri ne biznes dhe besnikeri dhe kenaqesi dashurie ne shtepi.

Birra

Te perfytyrosh ne enderr duke pire birre eshte nje percaktim i plote i deshperimeve.
Te shikosh te tjeret duke pire, intrigues me qellime te caktuara do tju largojne shpresat tuaja me te mira.
Te jesh frekuentues i rregullt i kesaj pije ne enderr prespektiva te shkelqyera jane paralajmeruar nese kushtet jane te mira.

Bisede

Te perfytyrosh nje bisede do te thote qe ju shpejt do te degjoni per semundjen e te afermit dhe do te keni shqetesime ne punet tuaja.
Te degjosh te tjeret te bisedojne me ze te larte paralajmeron qe ju do te jeni te akuzuar per nderhyrje ne ceshtjet e te tjereve.
Te mendosh qe ata bisedojne rreth jush tregon qe ju jeni kercenuar me semundje dhe disfate.

Biskota

Ngrenia ose pjekja e tyre paralajmeron semundje, paqja ju prishet juve per shkak te dyshimeve te kota.

Blegerima

Te degjosh kafshe duke blegerire ne enderr paralajmeron qe ju do te keni detyra dhe kujdesje te reja, megjithese nuk eshte e nevojshme ekziston edhe ndonje e pakendshme.

Bleta

Bleta nenkupton fejesa.Per nje oficer ajo sjell shume shtetas te bindur dhe ambjent te shendetshem.Per prinderit perfytyrimi i tyre sjell shume kenaqesi nga femije te degjueshem nese ajo blete ju pickon humbet ose demton, do te lind nje shoqeri e re.

Simboli i punës : një sukses i punës profesionale.
Një mizëri e bletëve: shenjë e fatit.
Të jesh i pickuar: informon një agresion (sulm) .

Boja

Te shikosh boje te derdhur ne veshjen tuaj tregon qe shum qellime te vogla dhe keqdashese do te ndodhin per ju nga zilia.
Nese nje goce e re shikon boje ajo do te jete pergojuar nga nje rival.
Nese eshte boje e kuqe ju do te jeni perfshire ne nje shqetesim serioz.
Te perfytyrosh qe ju beni bojen ju do te punoni ne nje biznes te ulet dhe poshterues dhe ju do te bini ne lidhje diskretizuese.


Edituar për herë të fundit nga Aristogata në Wed 9 Jun 2010 - 7:24, edituar 1 herë gjithsej


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:32

Bombat

Mund të simbolizojnë ndjenjat përkatësisht emocionet e pavetëdijshme siç janë seksualiteti, agresioni.
Ndjenjat përkatësisht emocionet e shtypura ose instinkti nganjëherë papritmas shpërthejnë dhe shkaktojnë shumë damë vetë personit si dhe njerëzve përreth vetes.
Me këto ndjenja, përkatësisht me këtë instinkt duhet të ballafaqohemi menjëherë dhe t’iu jepet hapësira në jetën e përditshme kësaj energjie.
Mos pritni vini deri te shpërthimi por vetëm në ëndërr.
Të gjitha frikët e tmerrshme të ëndrrave të natës ti shohim deri në fund, se është një farë vrime që ç’lirohet energjia e akumuluar. Përndryshe kërkojnë urgjencën për t’i zgjedhur përkatësish për ta shfryrë këtë energji.
Nga ana tjetër frika që ndërlidhet me jetën e juaj, por mbetet shpresa që do të bëhet më mirë.
Sipas disave bomba simbolizon edhe kohen kreative ndaj punët përkatësisht ndaj ndonjë projektit. Por qëllimi i dinamit përkatësish bombës është që ta dalin gjumi po qe se shpërthen para juve.
Pa marrë parasysh rrethanat në botën e ëndrrave është koha që duhet të ndërmerret diçka për ti zgjedhur këtë energji të akumuluar.

Borxhi

Borxhi eshte deri diku nje enderr e keqe, qe paralajmeron shqetesime ne biznes dhe dashuri e ndeshje per te ardhura me te mira nese ju i beni balle gjithe detyrimeve tuaja, çeshtjet do te marrin nje kthese te favorshme.

Braktisja

Te enderrosh qe je i braktisur tregon qe ju do te hasni veshtiresi ne zhvillimin e planeve tuaja per suksesin e te ardhmes.
Te braktisesh te tjeret, ju do te shikoni rrethana jo te mira te grumbulluara rreth jush duke lene nje shprese te vogel per ti kapercyer ato.
Nese eshte shtepia juaj qe ju braktis jo shpejt do te deshtoni ne eksperimentin tuaj per te ardhmen.
Nese ju braktisni te dashurin tuaj, tregon qe ju do te deshtoni ne sulmet tuaja ndaj njerezve te rendesishem
Te braktisesh femijet ne enderr tregon qe ju do te humbisni fatin tuaj sipas mungeses se qetesise dhe gjykimit.

Brinje

Te perfytyrosh brinjet tregon fatkeqesi dhe varferi.

Britma

Te perfytyrosh britma do kesh zhgenjime dhe fatkeqesi.

Bubullima

Te perfytyrosh sikur je duke degjuar bubullima paralajmeron qe ju shpejt do te jeni kercenuar me humbjen ne biznesin tuaj.te jesh ne nje rrebesh tregon shqetesim dhe fatkeqesi.
Te degjosh gjemimin e tmerrshem te bubullimes e cila ben qe toka te dridhet paralajmeron humbje te medha dhe zhgenjim.

Buka

Është simbolika e mbijetesës. Po ashtu është simbolika e mirësisë.
Madje mund t’iu tregojë se ju frikoheni nga varfëria përkatësisht keni probleme financiare, që ju kufizon lirin e juaj. Madje buka është simbol i pjellorisë, i mirëqenies dhe i paqes së brendshme, kujton në të njëjtën kohë që për të arritur rezultatet duhet një punë e rëndë dhe qëndrim i ndershëm.
Per nje goce te re te perfytyroje qe po ha buke ne enderr tregon qe ajo do te jetoje dite te lumtura dhe te shendetshme dhe fati do te jete me te.
Te perfytyrosh te hash buke me te tjere nenkupton nje page te mire te mjaftueshme ne jete te shikosh buke te papaster deshira dhe fatkqesia do te rendojne mbi enderuesin.
Nese buka eshte e mire ajo eshte nje enderr e favorshme.

Buqete

Te perfytyrosh buqete ne enderr tregon trashegimin e nje pasurie nga te afer te panjohur dhe te pasur, gjithashtu kenaqesia e gezimi bashkojne disa njerez te rinj.
Te shikosh nje buqete te fishkur paralajmeron semundej, vdekje.

Burgu

Ëndërrimi i burgut: ëndërruesi e gjen jetën e tij të pakënaqshme , braktisje emocionale, provë emocionale, probleme me shëndet.
Ta shohësh burgun : Shenjë rreziku.
Ikja nga burgu : fundi i problemet tuaja, shqetësimet e juaja do të zhduken shumë shpejt.
Të gjendesh në burg: humbja e situatës , ju bëni thirrje për mbështetje (ndihmë).
Policia do të ju marrë në burg : ju vjen keq një veprim në të kaluarën.
Të jeni i liruar nga burgu : në jetën tuaj aktualisht jeni i kënaqur.
Duke qenë në burg dhe dyert janë të hapura : projektet tuaja do të realizohen.
Duke qenë në burg të përjetëshëm : një periudhë emocionuese dhe e rrezikshme.
Sheh dikë në burg: kalim i një provimi.


Burri

Te perfytyrosh nje burre te bukur, i formuar mire dhe i shkathet tregon qe ju do ta gezoni jeten ne shtrirje te gjere dhe do te vije ne zotime te shumta.
Nese ai eshte i deformuar tregon qe ju do te ndesheni me zhgenjime dhe do tju perfshijne shume ngaterresa.
Nese ai eshte i shemtuar ajo do te provoje shqetesim permes nje personi te cilin e konsideron mik.

Buze

Te perfytyrosh buze te trasha te shemtuara nenkupton perpjekje te papelqyeshme dhe nje zemerim te keq ne mardheniet martesore.
Buze te embla, te gezuara te plota nenkupton harmoni dhe begati.
Per nje te dashnor ajo paralajmeron reciprocitet ne dashuri dhe besnikeri.
Buze te holla nenkupton mjeshteri te subjekteve intriguese
Buze te lenduara ose te fryra tregon privime dhe deshira te demshme.

Byzylyk

Te shikosh nje byzylyk vendosur ne krahun tuaj dhurate e te dashurit ose e shokur shoqes eshte siguri e nje martese te hershme dhe nje bashkim te lumtur.
Nese nje goce e humbet byzylykun e saj ajo do te takohet me nje humbje te papritur dhe merzitje.
Te gjesh byzylyk pasuri e mire do te futet ne zotimin tuaj.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:32

C - Fjalori i ëndrrave

Cigare

Duke pirë cigare : relaksim
Pushim, gëzim i shkurtër


Ceromoni

Duke pare një ceromoni: fitore


Cirk

Periudhë kalimtare, ju do të ktheheni në pikën fillestare
Duke marrë pjesë në cirk: ngjarjet do të shkojnë në favorin tuaj


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:34

Ç - Fjalori i ëndrrave


Çadra

Te perfytyrosh te mbash nje çader tregon qe shqetesimi dhe merzitja do tju ngacmoje juve.
Te shikosh te tjeret duke i mbajtur ato paralajmeron qe ju do ti therrisni per ndihme maturise.
Te marresh hua nje çader tregon qe ju do te keni nje keqkuptim ndoshta me nje mikun tuaj te mire.
Te japesh hua nje çader ne enderr paralajmeron demtim nga shoket fallco qe ju keni.
Te humbesh nje çader tregon shqetesim nga nje person me te cilin keni konfdence.
Te shikosh nje çader te grisur ose te thyer paralajmeron qe ju do te jeni shpirtkeq.
Te mbash nje çader ne odre qe eshte shpuar tregon qe dhimbja dhe pakenaqesia do te jene ndjere nga ju ne drejtim te te dashurit/dashures tuaj ose shokeve.
Te mbash nje çader te re ne shi ose ne diell shenon nje kenaqesi dhe mbaresi te madhe.

Çaji

Te pish çaj ne nje enderr paralajmeron qe ju do te jeni fajtori i veprimeve te pamatura dhe do te ndjeheni thellesisht i penduar.
Te shikoni shoket tuaj qe po pijne çaji dhe ju po pini me ta, tregon qe kenaqesite shoqerore po ju merzisin dhe ju do te kerkoni te ndryshoni ndjenjat tuaja ndaj te tjereve.
Te shikoni pislliqe ne çajin tuaj paralajmeron per ju shqetesme ne dashuri dhe ne pune te nje natyre shoqerore.

Çanta

Sipas disa psikanalitikëve paraqet identitetin tënd, vetën tënde (unin-egon), dhe është shumë e rëndësishme se çfarë përmban çanta përmbrenda.

Madje çanta tregon një udhëtim pa ndonjë qellim të caktuar. Por në anën tjetër bëjuni pakëz kursimtare, se mund të vijnë ditët e pasigurta.

Po ashtu mund të zbuloni një fshehtësi që ishte mirë e fshehur.

Humbja e çantës

Humbja e çantës përkatësisht vjedhja e saj paralajmron do ballafaqoheni me disa shqetësime. Edhe këto mund të ndërlidhën me familjen përkatësisht me shtëpinë tënde. Po ashtu edhe mund të humbni disa miq si dhe u kërcënohet ndonjë rrezik por më në fund të fundit mund të shpresoni në përparimi dhe në fat të mirë.


Çante shpine

Te shikoni nje çante shpine tregon qe ju do te gjeni kenaqesi te madhe tek shoket/shoqet tuaja.
Per nje goce te re te shikoje ne enderr nje çante te vjeter nenkupton varferi dhe papelqyeshmeri per te.

Çati

Te gjeni veten tuaj mbi çati ne nje enderr tregon sukses te pafund.
Te jesh i/e friksuar dhe te mendoni qe ju mund te bini prej andej nderkohe qe ju do te perparoni por ju nuk do te jeni i qendrueshem ne pozicionin tuaj.
Te shikosh nje çati duke rene tregon qe ju do te jeni kercenuar nga nje fatkeqesi e papritur.
Te riparosh ose te ndertosh nje çati tregon qe ju do te ngrini me shpejtesi fatin tuaj.

Çek

Te shikosh ne enderr qe ju po merrni nje çek tregon qe ju do te jeni ne gjendje te merrni pagesen tuaj dhe do te trashgoni pasuri.
Te perfytyrosh se je duke paguar nje çek tregon depresion dhe humbje ne biznes ose punen tuaj.

Çeles

Te perfytyrosh çelesin tregon ndryshime te papritura.
Nese çelesat kane humbur aventura te pakendshme do tju presin.
Te gjenii çelesa sjell paqe ne shtepi dhe te gjalleron punen tuaj dhe shoqerimin nga shoke shoqe qe i ke perzemer.
Çelesat e thyer paralajmerojne ndarje permes vdekjes dhe xhelozise.
Per nje goce te re te perfytyroje humbjen e nje çelsi te saj tregon qe ajo do te kete grindje me te dashurin dhe pasoja shume te dhimshme me pas.
Nese ajo perfytyron nje dere te pakyçur me je çeles ajo do te kete nje te dashur te ri dhe do te kete nje superkonfidence me te.
Nese ajo kyç nje dere me nje çeles ajo do te kete sukses ne zgjedhjen e nje burri.
Nese ajo flak çelesin do te deshtoje te perdor gjykimin ne bisede dhe do te erresoje reputacionin e saj.

Çizme

Te shikosh cizmet tuaja tek nje person tjeter mendja juaj do te jete pushtuar nga ndjenjat e te dashures tuaj.
Te veshesh cizme te reja ju do te jeni me fat ne mardheniet tregetare.
Fituesit do te arrijne rezultate te larta.
Çizmet e vjetera e te grisura paralajmerojne semundje dhe kurthe perpara jush.

Çjerrje

Te çjerresh te tjeret ne enderrat tuaja tregon qe ju do te jeni zevzek dhe njeri vogelsirash ne mardhenie me te tjeret.
Nese ju jeni i çjerre tregon qe ju do te jeni demtuar nga armiqesia e nje personi mashtrues.

Çmenduri

Te perfytyrosh te jesh i çmendur tregon shqetesime per ju, semundje nga e cila do te humbisni pasurine ose nga ajo e cila ajo eshte e kercenuar.
Te shikosh te tjerete te vuajne nga çmenduria tregon paqendrueshmeri te shokeve dhe nje fund te merzitshem te nje pritjeje te gezuar.
Per nje goce te re te perfytyroje çmendurine paralajmeron zhgenjime ne pasuri dhe martese.

Çokollata

Te shikosh çokollata tregon qe ju do te siguroni bollshem ato gjera te cilat jane te varura nga ju.
Te shikosh sheqerin e çokollatave tregon nje shoqeri dhe nje pune te kendshme po ashtu semundje dhimbje ose zhgenjime te tjera qe do tju shoqerojne.
Te hash çokollata tregon qe ju do te perparoni pas nje periudhe te gjate te permbysjeve te pafavorshme.

Çorape

Te perfytyrosh çorapet tregon qe ju do te gjeni kenaqesine nga shoqeria e shthurur.
Per nje goce te re te perfytyroje çorapet e saj te grisura ose te vjetera paralajmeron qe ajo do te jete fajtore e budallallekut nese nuk eshte nje sjellje imorale.
Te perfytyrosh qe ajo vesh corape te modes tregon qe do te jete e dhene pas perkujdesjes se burrave dhe do te jete e kujdesshme per ate person qe ajo shfaq preference.
Nese çorapet e bardha i vesh ne kembet e saj tregon qe ajo eshte kercenuar me zhgenjime mjeruese ose semundje.

Çerdhja e fëmijëve

Jeta pa brenga dhe e thjeshtë, mos vallë dëshironi që të ktheheni në një jetë pa brenga. Dëshironi që të ktheheni në fillim. Po qe se kini fëmijë dhe jeni e martuar, dhe vizitoni kopshtin atëherë ëndrra është e ndërlidhur me këtë gjë.
Ndoshta fëmijët do të shkojnë në shkollë, dhe si ata ndjehen.

Çeshtje Dashurie

Enderra mund t’iu inkurajoj qe te permisoni dashurine ose jeten seksuale. Ose eshte e mundur qe ju duhet te keni me shume kontroll ne veten tuaj.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:34

D - Fjalori i ëndrrave


Dafina

Te perfytyrosh dafine sjell sukses dhe fame.
Ju do te fitoni zoterime te reja ne dashuri, inisiativat do te jene ngarkuar me gezim.
Per nje goce te re te perfytyroje te rrethoje me kurore dafine koken e te dashurit te saj tregon qe ajo do te kete nje burre besnik dhe se nje person i famshem eshte duke i ardhur pas asaj.

Dallendyshe

Te perfytyrosh dallendyshe eshte nje shenje e paqes dhe harmonise shtepiake.
Te shikosh nje dallendyshe te plagosur ose te ngordhur pr nje grua te re tregon trishtim te pashmangshem.

Dardha

Te perfytyrosh te hash dardhe tregon nje sukses te vogel dhe shendet te dobet.
Te perfytyrosh ti mbledhesh ato tregon surpriza te kendshme do tju ndjekin ju me shpejtesi mbi zhgenjimin.
Ti pjekesh dardhat ne enderr tregon nje dashuri dhe miqesi pa jete.

Darka

Te perfytyrosh qe ju hani darken tuaj vetem tregon qe ju shpesh do te mendoni seriozisht per nevojat e jetes.
Te perfytyroni se jeni duke ngrene darke nen shoqerine e miqeve te tjere ku ju jeni e ftuar, tregon qe ju do te gezoni mikpritjen e atyreve te cilet jane ne gjendje te afrojne tek ju shume mirsjellje te kendshme.

Dashuria

Te perfytyrosh te duash nje objekt tregon kenaqesi ne mjedise tuaja prezente.
Te perfytyrosh qe dashuria e te tjereve ju mbush me parashikime te lumtura, nenkupton punet e suksesshme do tju japin kenaqesi dhe liri.
Nese gjeni qe dashuria juaj deshton ose nuk eshte reciproke ju do te pikelloheni mbi disa pyetje kontradiktore qe ngrihen ne mendjen tuaj dhe do te jeni teper konfuze per nje kohe te gjate per shum gjera.

Daulle

Te degjosh goditjet e nje daulleje tregon per nje shok qe ju mungon se eshte ne fatkeqesi dhe ju therret per ndihme.
Te shikosh nje daulle paralajmeron nje karakter dashamires dhe nje mosdeshire per grindje dhe divergjenca.
Ajo eshte nje shenje e pasurise mer marinaret fshataret dhe tregtaret.

Debat

Te perfytyrosh te besh debat tregon shendet te keq dhe padrejtesi ne gjykimin e te tjereve.
Te pefytyrosh debat me njerez me kulture tregon qe keni zotesi te fshehte por eshte nje ngadalesi e vogel ne zhvillimin e saj.

Delfini

Te perfytyrosh nje delfin tregon pergjegjesine tuaj qe vjen nen nje drejtim te ri, ajo nuk eshte nje enderr shume e mire.

Dem

Te shikoni ne enderr nje dem duke ju ndjekur tregon shqetesime biznesi permes kundershtareve ziliqare dhe xheloze qe do tju sulmojne here pas here.
Nese nje goce e re shikon nje dem ajo do ket kete nje oferte per martese por pas refuzimit te kesaj oferte ajo e deshiron me te mire fatin e saj.
Te shikosh nje dem qe plagos nje person fatkqesia do tju zere ju.
Te perfytyroni nje dem te bardhe tregon qe do te ngrini veten tuaj drejt nje plani me te larte te jetes, ajo zakonisht tregon gezim.

Dentist

Te perfytyrosh nje dentist qe punon ne dhembet tuaja tregon qe ju do te keni rast te dyshoni ne sinqeritetin e ne nderin e nje personi, me te cilin ju keni mardhenie tregetare.
Ta shikosh ate te punoje ne dhembet e nje gruaje te re tregon qe ju shpejt do te jeni i goditur nga nje skandal ne mjediset prane jush.

Dera

Te perfytyrosh te hysh ne nje dere tregon shpifje nga kundershtaret te cilave ju jeni perpjekur ti shpetoni.
Kjo enderr eshte e njejte per çdo dere perveç deres se shtepise se femijerise.
Nese eshte kjo dere qe enderronite ku hyni ditet tuaja do te jene mbushur me bollek dhe afersi.
Te perfytyrosh te hysh ne nje dere naten permes shiut tregon tek grate dredhi te pafalshme, per nje burre ajo eshte nje lajmerim per pasurite e tij.
Te shikosh te tjeret te shkojne permes nje pragu tregon perpjekje te pasuksesshme ne punet tuaja.
Ajo gjithashtu paralajmeron ndryshime per fermeret dhe politikanet.

Deti

Te perfytyrosh te degjosh i vetem oshetimen e detit paralajmeron qe ju do te kaloni nje jete te lodhur dhe te pafrytshme pa dashuri dhe miqesi.
Perfytyrimet e detit lajmerojne parandjenje shqetesuese nderkohe qe kenaqesite e formes materiale jane te kenaqeshme.
Per nje goce te re te perfytyroje qe ajo rreshqet lehte mbi det me te dashurin e saj do te vije realizimi i saj i embel i shpresave dhe gezimi do te qendroje tek dera.
Bregu i detit tregon dëshirë për të kërkuar veten dhe dëshirën për të zgjeruar njohuritë e tua.
Madje bregu i detit paraqet dy këndvështrime të bindjeve përkatësisht dy bota, tokën dhe detin dhe simbolizojnë pavetëdijen dhe vetëdijen.

Valët e detit

Simbolizojnë botën e pavetëdijshme, ku shprehen ndjenjat dhe emocionet e shqetësuara si dhe inati. Valët e mëdha të detit ju mbretërojnë, me ju ndjenjat përkatësisht emocionet, tërbimi, inati ashtu ju nuk jeni më zot konakut dhe drejtues i jetës por fatkeqësisht emocionet të cilat nuk respektojnë as “drita e kuqe të trafikut” dhe ashtu mund të vijë deri tek aksidentet e rënda.

Sipas Jungut ju porosit pavetëdija e juaj se ju pret një jetë e stuhishme, dëshpërim përkatësisht brenga të mëdha, po qe se do ta ndërtosh jetën në themelet e unit përkatësisht në bindjet e deritanishme dhe jo në themelet e Zotit përkatësisht fuqive të jetës dhe të natyrës.

Explorer

Shkrime: 1090Re: D - Fjalori i ëndrrave
Explorer prej 15/6/2009, 15:04

Debora

Te shikosh debore ne endrrat tuaja tregon nderkohe qe ju nuk keni fatkeqesi reale, do te kete shfaqje te semundjes dhe inisiativa te pakendshme.
Te gjeni veten tuaj ne nje stuhi debore tregon dhimbje dhe zhgenjim per te gezuar nje kenaqesi te pritur gjate.dekurajimi do te shoqeroje pak a shume kete enderr.
Nese hani deboren tregon qe ju do te deshtoni per te realizuar idealet.
Te shikosh deboren e piste paralajmeron qe krenaria juaj do te jete poshteruar dhe ju do te perpiqeni per pajtim me nje prson qe ju ka perbuzur.
Te shikosh ate te shkrire tregon qe frika juaj do te kthehet ne gezim.
Te shikosh floke debore te bardha duke rene nderkohe qe ju i shikoni nga dritarja tregon qe ju jeni zemeruar me te dashurin tuaj dhe largimi do te jete shkaktuar per arsye financiare.
Te shikosh malet e mbuluara me bore ne largesi paralajmeron per njj goc te re qe deshirat dhe ambicjet nuk do ti vlejne perparimit tuaj.
Te shikosh diellin duke ndricuar permes peisazhit te debores paralajmeron qe ju do te mposhtni fatin tuaj te keq dhe do te zoteroni fuqine.
Per nje te re te perfytyroje te rreshqase nenkupton qe ajo do te gjeje shume kundershtime ne zgjedhjet e te dashurit dhe sjellja e saj do ti shkaktoje pakenaqesi.
Te perfytyrosh nje top debore tregon qe do te ndesheni me probleme te pandershme
nese jeni i rrethuar nga bora ose i humbur tregon qe fati i keq eshte duke u vertitur mbi ju.

Denim

Te perfytyrosh denimin tregon fatkeqesi dhe lajme te keqija.
Te perfytyrosh qe jeni i denuar paralajmeron qe ju do te shqetesoheni per nje ceshtje po ju do ti rregulloni te gjitha gabimet.
Per nje vajze te re te perfytyroje te shikoje te dashurin e saj te denuar tregon qe ajo do te vere ne dyshim karakterin e dashurise se tij.

Deshperim

Te perfytyrosh sikur je i deshperuar ne nje enderr tregon qe ju do te keni shume shqetesime torturuese ne pune.
Te shikosh te tjeret ne deshperim paralajmeron vuajtje dhe nje pozicion fatkeq te ndonje te afermi ose shoku.

Deshtim

Te perfytyrosh qe je pjesmarres ne nje deshtim profetizon qe praktika e tij do te pesoje humbje nga pakujdesia ne detyre e cila do ti shkaktoje shume shqetesime.
Per nje te dashuruar kjo eshte nganjehere me kuptim te kundert.
Per nje goce te re te perfytyroje qe jeta e saj vazhdon te jete nje deshtim tregon qe ajo nuk ka aplikuar mundesite per nje avantazh te mire.
Per nje tregetar, biznesmen te perfytyroje qe ai ka deshtuar paralajmeron humbje ose deshtimi kercenon qe te materializohet.

Diamant

Paraqet karakterin tënd si dhe vetite, përkatësisht vlerat shpirtërore dhe fizike, po ashtu paralajmëron sukses në kariere po qe se do ta dish ta ruash gjakftohtësinë, se shumë lehte mund ta humbasesh ata që e ke arritur deri tani.
Përndryshe po qe se jeni të kujdesshëm do të jeni të nderuar dhe ju pret një befasi e këndshme.

Te perfytyrosh te kesh diamante eshte nje enderr shume pretenduese qe nenkupton nje nder te madh dhe miratim nga pozita te larta.
Per nje grua te re te perfytyroje te dashurin duke i dhuruar nje diamant presupozon qe ajo do te beje nje martese madheshtore dhe te ndershme e cila do ti mbushi njerezit e saj me nje krenari te ndershme.
Ti humbasesh diamantet dhe mos ti gjesh me ato perseri, eshte shume pa fat, qe paralajmeron renien ne sy te keq, mungese dhe vdekje.
Per nje grua sportiste te perfytyroje diamante paralajmeron shume dite te mbara dhe dhurata te mbrekullueshme.
Per nje spekullator parashikon marreveshje te mbara.
Diamantet jane shenja te nje fati te mire, n.q.s ato vidhen nga trupat e personave te vdekur ata paralajmerojne qe prona juaj e pabesueshme do te jete zbuluar nga shoket tuaj.
Ti perfytyrosh diamantet tregon shume kenaqesi dhe ambicie dhe pasuri.
Ti vesh ato sjell shkalle dhe ambicie te kenaqeshme.
Te shikosh te tjeret ti vene ato, tregon qe vende te merituar do te jene mbajtur nga ju ose nga nje shok.
Te perfytyrosh rroba me diamante paralajmeron fat te mire te rralle, trashgimia ose spekullimi do ta kene ngritur ate ne pozita te larta.

Dielli

Te shikosh nje lindje te qarte te ndritshme te diellit paralajmeron ngjarje te gezueshme dhe mbaresi,te cilat japin premtime te kenaqeshme.
Te shikosh diellin ne mesdite tregon pjekuri te ambicjeve dhe sinjal te nje kenaqesie te çliruar.
Te shikosh perendimin e diellit eshte paralajmeruese e gezimit dhe e pasurise duke kaluar kulmin e tyre dhe paralajmeron ju te kujdeseni per interesat tuaja me vigjilence.
Nje diell qe ndricon permes tyre tregon qe shqetesimet dhe veshtiresite tuaja jane larguar dhe mbaresia eshte prane jush.
Nese dielli shfaqet i pazakonte ose ne nje eklips tregon qe do te jene kohe te stuhishme dhe te rrezikshme por keto do te kalojne menjehere duke e lene biznesin tuaj dhe punet shtepiake ne nje forme me te mire se me pare.

Dimri

Te perfytyrosh dimrin eshte nje paralajmerim i shendetit te semure dhe prespektive te zymte te fatit, pas kesaj enderre perpjekjet tuaja nuk do te japin rezultate te kendshme


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:34

Dita

Te perfytyrosh diten tregon permiresimin ne situatat tuaj dhe ne lidhje te kenaqeshme.
Nje dite e merzitshme ose me re paralajmeron humbje dhe deshtim ne iniciativat tuaja.

Ditelindja

Te perfytyrosh nje ditelindje eshte nje sinjal i varferise dhe i mashtrimit per te rinjte.per te vjeterit tregon shqetesim te gjate dhe shkaterrim.

Divan

Te perfytyrosh te jesh gjysem i shtrire ne nje divan tregon shpresa fallco.ju do te jeni vigjilent per cdo ndryshim te ceshtjeve tuaja sepse vetem ne kete menyre do te jene realizuar shpresat tuaja.

Divorc

Te perfytyrosh te jesh i/e divorcuar tregon qe nuk jeni i kenaqur ne shoqerine tuaj dhe do te kultivoni me shume atmosfere te afert ne jeten e shtepise.
Ajo eshte nje enderr paralajmeruese.
Per grate te perfytyrojne divorcin tregon qe ato do te bejne nje jete te vetmuar si rezultat i tradhetise se te dashurve.

Djalli

Te perfytyrosh djallin paralajmeron qe ju do te keni disa aventura te rrezikshme dhe ju do te jeni i detyruar qe te perdorni strategjine per tu treguar i ndershem.
Te perfytyrosh qe e vrisni ate paralajmeron qe ju do te jeni braktisur nga shoke mashtures ose imoral per te jetuar ne nje plan me te larte.
Nese vjen tek ju nen masken e letersise ai do je teje nje paralajmerim kunder miqesise se perzier dhe vecanerisht lajkatuesise.
Nese vjen ne trajten e pasurise apo fuqise tregon qe do te deshtoni te perdorni ndikimin tuaj per harmonine ose ngritjen e te tjereve.
Nese vjen ne formen e muzikes ka te ngjare te dorezoheni perpara mashtrimeve te tij.
Nese vjen ne formen e nje gruaje te bukur do te mund te shtypni cdo ndjenje te mire qe mund te keni per kujdesin e ketij morali absurd.
Te ndjeni qe po perpiqeni te ruani veten tuaj nga djalli tregon qe ju do te hiqni varesine e kenaqesive vetjake dhe do tju jepni te tjereve meritat e tyre.
Si tradite “ligesit” tundimi, deshira ose njera nga 7 mekatet vdekjeprures mund te jete mendja juaj e pavetdijshme qe enderron dick ate tille.
Ju mund te ndjeni disa faje te njejta si nje bashkepuntore kur ju thone dicka te keqe qe dikush ka bere “kjo do jete nje pune e djallit” .
Kujtoni sjellien tuaj dret tij dhe mos harroni perfshirjet seksuale. Nqs endrra juaj ishte e bukur, endrra juaj mund te jet duke ju lajmeruar qe ju po shkoni drejt djallit.

Djathi

Te perfytyrosh te hash djath tregon zhgenjim dhe shqetesim te madh.asnje e mire e çfardo natyre nuk mund te jete shpresuar.
Djathi eshte ne pergjithesi nje enderr e keqe.

Djepi

Te perfytyrosh nje djep me nje foshnje te bukur ne te perfaqeson pasuri,dashuri e femije te shendetshem.
Te tundni foshnjen tuaj ne djep tregon semundje serioze te nje pjestari te familjes.
Per nje goce te re te perfytyroje te tundi nje djep eshte nje ogur i keq per shkaterrimin e saj.ajo duhet te ruhet nga thashethemet.

Doktor

Kjo eshte nje enderr e favorshme,qe tregon te mire dhe pasuri te pergjithshme nese ju e takoni ate.
Nese jeni e re dhe fejoheni qe te martoheni me te, eshte per ju mashtrim.
Te perfytyrosh nje doktor qe eshte profesionist nenkupton nje semundje dekurajuese dhe te pakendshme midis pjestareve te familjes.
Te perfytyrosh qe nje doktor ben nje ineksion ne trupin tuaj duke nxjerre gjak por deshton ne perpjekjet e tij tregon qe jeni tortuar nga nje person i keq i cili mund te perpiqet tju beje te paguani para per borxhet e tij.

Dorashka

Te perfytyrosh te veshesh dorashka te reja tregon qe do te jeni i/kujdesshme dhe ekonomike ne mardheniet tregetare tuajat me te tjeret, ju do te keni kerkesa te ligjshme ose shqetesime biznesi por do ti zgjidhni ato kenaqshem me veten tuaj
Nese veshni dorashka te vjetra ose te rreckosura ju do te jeni i tradhetuar dhe vuani humbjen
nese shikoni qe humbni dorezat tuaja ju do te fitoni pasurite tuaja.
Te gjesh nje pale doreza tregon nje martese ose nje ceshtje te re dashurie.
Per nje burre te heqi dorezat e zonjes tregon nje martese ose nje ceshtje te re dashurie.
Per nje burre te heqi dorezat e zonjes tregon qe ka ose do te kete nje grua ne duart e tij e cila kercenon ate me nxjerrjen ne shesh.
Nese hiqni dorezat tuaja ju do te takoni sukses te paket ne biznes ose dashuri.

Dragoi

Enderra juaj me drragua mud te jet duke ju thene dicka mbi drejtimin seksual (ka nje lidhje te forte me friken, dhe pasionin).
Te perfytyrosh nje dragua qe do te lejoni veten tuaj te jete drejtuar nga pasionet tuaja dhe ka te ngjare te vendosni veten ne fuqine e kundershtareve tuaj permes shperthimeve dhe tendencave therese.
Ju jeni paralajmeruar nga kjo enderr qe te kultivoni kontrollin e vetvetes.

Drejtesi

Te perfytyrosh qe kerkoni drejtesi nga nje person tregon qe ju jeni i kercenuar permes deklaratave fallco te njerezve te cilet mezi presin renien tuaj.
Nese ndonjeri kerkon te njejten nga ju do te gjej qe sjellja dhe reputacioni juaj jane sulmuar dhe ju do te jeni plot me ndryshime.

Drita

Nese ju perfytyroni driten tregon qe suksesi do tju ndjeke.
Te perfytyrosh nje drite te panatyrshme ose nese drita del jashte ju do te jeni habitur nga nje inisiative qe rezulton asgje.
Te shikosh nje drite te turbullt nenkupton nje sukses te pjesshem


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:35

Dritare

Te shikosh dritaret ne enderrat tuaja eshte nje shenje e nje fati te madh drejt shpresave tuaja.
Te shikosh dritaret e mbyllura eshte nje prezantim i braktisjes.
Nese ato jane te thyera tregon qe do te jeni rrethuar nga dyshime te keqija te pabesise nga ata qe ju dashurojne.
Te ulesh ne nje dritare tregon qe jeni viktime e budallallëkut.
Te hysh ne nje shtepi nga nje dritare tregon qe ju do te zbuloni mjete e menyra qe duke perdorur pasuri te patundshme per te arritur nje qellim qe duket i ndershem.

Duhan

Te pish duhan ne enderr tregon raste te gezueshme.mbaresia mban perpara jush nje panorame te ngjarjeve te kendshme dhe fushe te aftesive dhe afrim te fatit.
Te ndalosh duhanin tregon qe persona te rrezikshem jane duke ju bere viktime me lajka.
Te perfytyrosh duhanintregon sukses ne punet e biznesit po jo ne dashuri.
Ta shikosh ate duke u rritur paralajmeron inisiativa te suksesshme.
Ta shikosh ate me gjethe te thara tregon qe fshataret do te sigurojne prodhime te mbara dhe fitime konstante per tregetaret.
Te pish duhan tregon miqesi te perzemert.

Dyqan

Te hysh ne enderr ne nje dyqan tregon qe ju do te keni zhgenjime dhe humbje ne momentin e zgjimit tuaj.
Te blesh artikuj tregon qe do te keni skema te pakendshme me gruan/burrin ose me te dashuren/dashurin tuaj,ndoshta zhgenjime ne biznes.
Per nje grua te shkoje ne nje dyqan tregon qe eshte fajtore e pakujdesise se saj dhe ka te ngjare Te ndjej keqardhje per humbjen e nej shoku/shoqeje.
Te rimaresh nje artikull tregon qe do te rifitoni pozicionet e humbura.
Te shikosh nje dyqan ne enderrat tuaja tregon qe jeni neglizhent i se vertetes tuaj dhe jeni ne rrezik te sakrifikimit te emrit tuaj te ndershem ne nje çeshtje skandali.

Dorëheqje

Keni të besim në vete, filloni pavarësinë tuaj.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:35

DH - Fjalori i ëndrrave


Dhalle

Te perfytyrosh te pish dhalle ne enderr tregon qe shqetesimet do tju shoqerojne ,ndonje kenaqesi dhe ndonje veprim i paarsyeshem do te demtoj shendetin tuaj.
Nese zgjohenii nderkohe qe jeni duke e pire ate mund te arrini nje mirekuptim te kendshem te mosmarrveshjeve.

Dhembe

Nje enderr e zakonshme e dhembeve paralajmeron nje kontakt te pakendshem me semundjen ose njerez te shqetesuar.
Nese perfytyron qe dhembet tuaj kane humbur tregon deshtim dhe lajme te reja te merzitshme.
Nese doktori heq dhembet tuaj tregon qe do te keni semundje deshperuese nese ajo nuk eshte vdekjeprurese ju do te hiqeni zvarre.
Ti kesh ata te mbushur tregon qe do te zbuloni vlerat e humbura pas shume shqetesimesh.
Te pastrososh ose te lash dhembet ne enderr paralajmeron qe nje beteje do te jete bere nga ju per te ruajtur te ardhmen tuaj.
Te perfytyrosh qe ju keni nje dhemb te vene tregon qe brenga te medha do te bien mbi ju dhe ju do te perpiqeni ti lini ato menjane.
Nese humbisni dhembin tuaj tregon qe do te keni pergjegjesi te cilat do te mposhtin krenarine tuaj dhe shkaterrojne punet tuaja.
Te perfytyrosh qe dhembet tuaj nuk jane ne rregull tregon fatkeqesi te papritur, biznesi juaj do te bjere, vdekjet ose aksidetet do te vijne prane jush.
Dhembet jo te rregullt jane nje nga enderrat me te keqija qe ekzistojne, ajo eshte plot me fatkeqesi per ju, humbje te pasurise, deshtime te personit per te realizuar planet dhe deshirat e tij, shendeti i keq, sistem nervor depresiv madje dhe persona te shendetshem paralajmerohen ne kete enderr.
Nje dhemb i rene paralajmeron te reja te pakendshme nese ata jane dy tregon gjendje fatkeqe ku perfytyruesi do te jete zhytur si rezultat i pakujdesise se tij.
Nese ata jane tre dhembe qe bien semundje dhe aksidente te renda do tju shoqerojne.
Ti shikosh te gjithe dhembet e rene vdekja dhe fatkqesia do te mbizoterojne.
Te pelqeni dhembet tuaj per bardhesine dhe bukurine parlajmeron qe pune te kendshme dhe shume lumturi do tju sjellin plotesimi i deshirave tuaja.
Te perfytyrosh qe nje dentist pastron dhembet tuaj plotesisht dhe mengjesin tjeter i gjeni ata te shkaterruar ju do ti besoni interesit tuaj ne lidhje me nje person mbi pozite.

Dhia

Te perfytyrosh dhi qe bredhin ne nje ferme eshte nje lajmerim qe e ka kohen dhe fushen e mire te prodhimit.
Ti shikosh ato nga nje pikpamje tjeter tregon mardhenie te kujdesshme dhe nje rritje e pasurise.
Nese nje cjap godet me brire paralajmeron qe kudershtaret nuk do te gjejne zoterimin e sekreteve tuaja ose planeve te biznesit.
Per nje goce te re te perfytyroje ngarjen e nje cjapi tregon qe ajo do te jete duke mbajtur nje emer te keq per shkak te sjelljes te saj te trashe dhe te paedukate.

Dhimbje

Te perfytyrosh qe keni nje dhimbje do te thote qe ju jeni i lekundur shume ne biznesin tuaj dhe ndonje person tjeter eshte duke perfituar nga idete tuaja.
Per nje goce te re te perfytyroje qe ajo ka dhimbje zemre paralajmeron qe do te jete ne nje fatkeqesi te lenduar nga menyra e pertacise te te dashurit te saj.
Nese ka dhimbje shpine ajo do te ndeshi semundje permes pakujdesise.
Nese ka dhimbje koke ajo do te jete shume e turbulluar ne mendje per humbjen qe ka pesuar me futjen e saj ne rivalitet.
Te perfytyrosh qe ju keni dhimbje tregon qe jeni i sigurt per fatkeqesine tuaj, kjo enderr keqardhjeje te panevojshme per disa marreveshje te parendesishme.
Te shikosh te tjeret me dhimbje paralajmeron qe jeni duke bere gabime ne jeten tuaj.

Dhurate

te perfytyrosh qe merrr nje dhurate nga nje person tregon qe ju nuk do te jeni mbrapa me pagesat tuaja dhe do te jeni me nje fat te pazakonte ne ceshtjet e mendimeve ose te dashurise.
te dergosh nje dhurate nenkupton qe pakenaqesia do t ejete shfaqur nga ju dhe nje fat i keq do te udheheq perpjekjet tuaja.
Per nje te re /te ri te perfytyroje qe i dashuri/dashura i dergon dhurata te shtrenjta dhe shume te bukura tregon qe ajo do te beje nje martese te pasur dhe te aferme.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:36

Dhoma

Ëndërrimi i një dhomë gjumi simbolizon fatkeqësi dhe zhgënjim.Sëmundje dhe fatkeqësi na presin ne horizont.
Hyrja në një dhomë morgu simbolizon sëmundje apo vdekjen e prindërve.
Nëse është një dhomë pritje është një parashikim për paqe, qetësi dhe mirëqenien.
Mobiljet, ngjyra e mureve dhe atmosfera më shumë ose më pak në një dhome janë elementet kryesore për interpretimin e ëndërrës.
Në përgjithësi, një dhomë e gëzueshme dhe të këndshme do të thotë se ne jemi duke luftuar për qetësi dhe paqe e brendshme .
Ndërsa një dhomë të zymtë reflekton ankthin pa ndjenja të ëndërruesit të shkaktuar nga zhgënjim apo problemet ekonomike.
Megjithatë, dhoma gjumi që shihet në ëndërr mund të nxjerr gjithashtu në pah problemet seksuale.

Dhembet

Nese sheh enderr qe te bjen nje dhembe dhe te dhemb do te vdes dikush i familjes, po nese nuk te dhemb atehere dikush i larget do te vdes.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:37

E - Fjalori i ëndrrave


Eklipsi

Te perfytyrosh eklipsine diellit tregon falimentimin te perkohshem ne biznes dhe ceshtje te tjera gjithashtu edhe shqetesime ne familje. Eklipsi i henes paralajmeron semundje ngjitese ose vdekje.

Elefanti

Te perfytyrosh nje elefant tregon qe ju do te zoteroni pasuri te nje karakteri te qendrueshem dhe ndere te cilat do ti mbani me dinjitet, ju do te sundoni absolutisht ne te gjitha ceshtjet e biznesit tuaj dhe fjala juaj do te jete ligj ne shtepi.
Te shikosh shume elefante tregon qe ju do te jetoni ne nje rruge te vogel por te qendrueshme.
Te pErfytyrosh qe ushqeni nje elefant tregon qe ju do te ngrini ne detyre veten.

Engjell

Te perfytyrosh engjell eshte profetizimi i nje influence turbulluese ne shpirt.ajo sjell nje gjendje te ndryshuar te fatit te personit.
Nese enderra eshte nje kenaqesi e pazakonshme ju do te degjoni per shendetin e shokeve tuaj dhe do te merrni nje trashgimi nga te aferm te panjohur prej jush.
Nese enderra vjen si nje shenje lajmeruese enderruesi mund te prese kercenimet e nje skandali rreth çeshtjeve te dashurise ose parave, per njerezit e pandershem ajo eshte nje kerkese per tu penduar per njerezit e mire ajo do te jete ngushellim.

Era

Te perfytyrosh eren qe fryn bute mbi ju nenkupton qe fati i madh do tju vije juve pas humbjes.
Nese ju degjoni eren duke feshferitur tregon qe do te largoheni nga nje jete e cila ishte bosh per ju.
Te levizesh me gjalleri kunder nje ere te forte tregon qe ju do ti rezistoni me kurajo tundimit dhe ndjekjes se nje fati me nje kusht qe nuk eshte i lehte per ju.
Te ndjeni bezdi nga era paralajmeron deshtim ne inisiativat e biznesit dhe zhgenjime ne dashuri.
Nese era ju fryn juve ne ate drejtim qe deshironi te shkoni tregon qe ju do te gjeni shtigje te papritura dhe te dobishme ose qe ju keni avantazhe te natyrshme mbi nje rival.

Erresira

Te perfytyrosh erresiren qe ju ze juve ne nje udhetim profetizon fatkeqesi per nje pune qe mund te orvateni.
Nese dielli perendon para fundit te udhetimit gabimet do te jene kapercyer.
Te humbasesh shokun ose shoqen tuaj ose femijen tuaj ne erresire paralajmeron shume provokime dhe zemerim, perpiquni te mbeteni nen kontroll pas perfytyrimit te erresires sepse provat ne biznes ose dashuri do tju shqetesojne.

Europa

Te perfytyrosh qe je duke udhetuar neper Europe paralajmeron qe ju do te shkoni shpejt ne nje udhetim te gjate i cili do tju ndihmoje ju me njohurite qe do te fitoni me menyrat dhe zakonet e njerezve te huaj, ju do te mund te coni me perpara gjendjen financiare.

Embeltore

Te perfytyrosh nje embeltore te papaster tregon qe nje kundershtar ne pamjen e nje miku do te hyje ne pamjen e nje miku do te hyje ne fshehtesine tuaj dhe do te zbuloje sekretet e momentit drejt kundershtareve tuaj.

Ekspozim

Mbase enderra juaj po ju sugjeron qe ju duhet te rishikoni disa aspekte te jetes tuaj the te shikoni reagimin tuaj kundrejt tyre.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:38

Era e fuqishme – Stuhia

Simbolizmi i brendshëm dhe i jashtëm i një konfliktit. Ndjenjat përkatësisht shpërthimi i furishëm emocional. Në këtë rast ëndrra fletë, se gjërat duhet t’i shikoni rishtas dhe atë në mënyrë më objektive. Nga ana tjetër me juve fillon një fazë e re të zhvillimit juaj personal, që do t’ju sjellin një humbje apo fatkeqësi.
Shpeshherë njerëzit ëndërrojnë stuhinë përpara se dëshirojnë kthjelltësi, qartësi për gjëra që nuk i kanë të qarta dhe janë të preokupuar me to. E vetmja mundësi për të “shpëtuar” nga ky vrull i natyrës është ajo e të fshehurit. E gjitha interpretohet si dorëzimi përballë njerëzve që mbahen më të fortë dhe situatave, që falë dobësisë së juaj, mos mendoni se nuk mundeni t’i përballoni. Por shpërthimet e tilla emocionale kalojnë shpejtë dhe mos u dorëzo sepse gjithçka do të mbarojnë mirë!

Ekskursioni

Simbolizon relaksimin, dëshirën për ta zgjeruar horizontin si dhe kënaqësit shpirtërore dhe trupore, po ashtu për të pushuar dhe marr frymë më lirshëm .
Nëpërmes ekskursionit i ndërpresim monotonin e përditshme dhe dalim në botë. Ashtu zbulojmë gjërat e reja duke kërkuar përveç relaksimit edhe arkëtimin në rrethin e ri.
Nëse jeni vetëm në ekskursion atëherë do të ishte një shenjë e pjekurisë, se pse jeni i aftë të ecni rrugës vetëm për ta arritur qëllimin, kuptimin përkatësisht cakun e jetës pa ndihmën e tjetrit.
Pastaj ekskursioni parashikon sukses dhe lumturi e vërtetë. Nëse shikoni se dikush e prishi bukurinë e ekskursioni tuaj, parashikohet mërzitje kalimtare dhe vonesë për fitime të sigurta dhe kënaqësi në dashuri dhe dhënie e marrje.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:38

F - Shpjegimi i enderrave


Falje

Te enderroni qe jeni i falur i nje krimi tregon qe jeni duke hyre ne zoterimin e nje pasurie te vlefshme por duhet nje kerkese e ligjshme perpara marrjes se pasurise.
Te shikosh te tjeret te falur paralajmeron qe shoket tuaj do ti shikojne kenaqesite e punes tuaj.
Te perfytyrosh qe po perpiqeni te kerkoni falje pper nje shkelje te cilen ju nuk do e keni kryer tregon qe do te jeni i shqetesuar ne pamjen e jashtme per punet tuaja por do te shfaqet me ne fund qe ishte per kujdesin tuaj.
Nese shkelja ishte kryer tregon qe ju do ti kuptoni shqetesimet ne pune.
Te pranosh falje tregon qe do te perparoni pas nje renie fatkeqesisht.

Familja

Te perfytyrosh familjen tuaj si te harmonishme dhe te lumtur nenkupton shendet dhe rrethana lehtesuese por nese gjendet nje semundje ose grindje paralajmeron merzitje dhe zhgenjim.

Fantazma

Shikimi i fantazmes tuaj ne jeten tuaj gjithmone konsiderohet si shenje e vdekjes.
Por shfaqja e fantazmes tuaj ne enderr mund te sugjeroj se ne disa kontekste ju jeni “fantazem i jetes tuaj se meparshme” ju duhet te kujdeseni me shume per veten tuaj.
Kujdesi per te gjitha gjerat e parakohshme qe varen nga ju.
Fatkqesia ju pret ju dhe njerezit tuaj.
Pasuria dhe jeta jane ne rrezik.
Njerezit e rinj jane vendosur te ndershem me seksin e kundert, karakteri eshte vleresuar sipas nje zbritje.

Fara

Te perfytyrosh farerat paralajmeron rritje te mbaresise megjithate gjendja e tanishme shfaqet e pafavorshme.

Fat

Te perfytyrosh qe je me fat eshte nje favor i larte plotesimi i deshirave mund te jete pritur dhe do te merrrni detyra te reja.
Per te pashpreset paralajmeron nje ngritje te moralit dhe nje perteritje te perspektives.

Fatkeq

Te perfytyrosh qe jeni fatkeq eshte nje shenje e humbjes se vetes tuaj dhe shqetesim per te tjeret.

Fatkeqesi

Te perfytyrosh qe jeni kapur nga fatkeqesite do te thote qe ju do te kenii deshtime dhe prespektiva te keqija.

Ferma

Te perfytyrosh qe je duke jetuar ne nje ferme tregon qe do te jeni me fat ne te gjitha inisiativat tuaja.
Te pErfytyrosh qe ju jeni duke blere nje ferme tregon prodhime te bollshme, per nje fermer nje çeshtje perfituese te ndonje lloji per nje biznesmen dhe nje udhetim te sigurte te udhetareve dhe marinarve.
Nese vizitoni nje ferme ajo nenkupton lidhje te kendshme.

Femijet

Te perfytyrosh femije shume te bukur eshte paralajmerim per pasuri teper te madhe dhe nje miresi te madhe.
Per nje nene te perfytyroje femijen e saj te semure nga nje shkak i lehte por qe ka gezuar shendet vogelsira te ndonje natyre mund ta shqetesojne ate.
Ti shikosh femijet duke punuar ose studjuar tregon nje kohe paqjeje dhe pasuri te pergjithshme.
Te perfytyrosh femien tuaj te vdekur tregon shqetesim dhe zhgenjim ne te ardhmen e afert.
Te perfytyrosh femije te zhgenjyer tregon shqetesime per ju nga kundershtaret.
Te luash dhe te hidhesh me femijet ne enderr tregon qe te gjithe iniciativat e mundura e te dashura tuajat do te triumfojne.

Fiq

Te perfytyrosh fiqte ne enderr nenkupton ne gjendje malarje te sistemit
Nese i hani ato zakonisht jane te favorshem per shendetin dhe fitim nes ei shikoni ato duke u rritur
Per nje goce te re te shoh fiqte duke u pjekur nenkupton qe ajo do te martohet me nje burre te pasur dhe te rendesishem.

Fishek

Te perfytyrosh fishek ne enderr paralajemeron gjendje grindjeje dhe mosmarrveshje.
Nje fat i padrejte kercenon ju ose nje person qe eshte aleat me ju.
Nese fisheket jane bosh do te jene grindje budallalliqe me shoqerine tuaj.

Fishekzjarr

Te shikosh fishekzjarret tregon gezim dhe shendet te mire.
Per ne goce te re te shoh ato nenkupton nderrmarrje dhe vizita te kendshme ne vende te largeta.

Fjongo

Kjo enderr tregon qe armiqte do tju sjellin shkaterrimin, hapni syte nga titujt.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:38

Flamur

Te shohesh flamurin e vendit tuaj qe te valvitet ne nje qiell te paster so te shikosh triumf mbi armiqte tuaj.
Ta shikosh ate te bere copa copa le te kuptohet lufte dhe dhimbje te nderimeve ushatrake ne toke dhe det.
Te shikosh flamurin tuaj kombetar paralajmeron fitore nese eshte lufte.nese eshte paqe, pasuri
per nje grua te perfytyroje nje flamur tregon qe do te jete zene ne gracke nga nje ushtar.
Te perfytyrosh flamuj te huaj tregon prishje dhe nderprerje midis kombeve dhe miqeve .
Te perfytyrosh te sinjalizohesh nga nje flamur tregon qe do t ejeni i kujdesshem per shendetin dhe emrin tuaj meqe te dyja jane kercenuar.


Floke

Nese nje grua sheh floket e saj te bukur dhe e kreh ate tregon qe do te jete e pakujdesshme ne çeshtjet e saj personale dhe do te humbase suksesin nga braktisja e aplikimit mendor.
Per nje burre te perfytyroje qe floku i tij rrallohet paralajmeron qe do te behet i varfer nga bujaria e tij dhe do te vuaje semundje permes shqetesimeve mendore.
Te shikosh ne enderr flokun tuaj te zbardhet paralajmeron vdekje dhe semundje ne familjen e ndonje te afermi ose shoku.
Te shikosh veten tuaj te mbuluar me floke paralajmeron nje privilegj te tille ne nje shtrirje aq sa do tju largoje juve nga shoqeria e njerezve te zgjedhur.
Nese nje burr perfytyron qe ka floke te zeza dhe me kacurrela tregon qe ai do te genjeje njerezit nepermjet adreses se tijai do te genjeje por ka te ngjare qe grate si besojne atij.
Nese floku i gruas ne nje enderr duket gri me kacurrela ajo do te jete kercenuar nga mashtrimi.
Nese perfytyroni te shikoni nje grua me floke te verdha ju do te provoni nje te dashur.
Te perfytyrosh qe e dashura juaj ka floke te kuqe tregon qe do te jeni denoncuar nga gruaja qe ju dashuronte.
Foku i kuq zakonisht sugjeron ndryshime.
Nese shikoni floke kafe do te jeni pafat ne zgjedhjen e karrieres.
Nese shikoni floke te krehur te mbajtur mire dhe te paster fati juaj do te jete permiresuar.
Te perfytyroni qe i prisni floket tuaja shume shkurt tregon qe do te jeni shume bujar ne drejtim te nje shoku.
Pas kesaj ju do te rritni kursimin tuaj.te shikosh flokun tuaj te rritet i bute dhe i harlisur nenkupton luks dhe lumturi.
Per nje goce te re te krahasoje flokun e bardhe me te ziun te cilin ajo e merr nga koka e saj paralajemron qe ajo do te hezitoje midis dy ofertave per te pare te ardhmen dhe po te mos tregoje kujdes te madh do te zgjedhe nje qe do ti shkaktoje humbjen ose fatkeqesine ne vend te nje te ardhme te kendshme.
Te shikosh floke te kokolepsur tregon qe jeta do te jete nje ngarkese e vertete,biznesi do t ebejre dhe martesa e zgjedhur do te jete shqetesuese per tu mbajtur.
Per nje goce te re te perfytyroje grate me flok gri tregon qe gra te reja do te hyne ne jeten e saj si rivale ose do te largojne dashurine e te fejuarit te saj.
Te perfytyrosh te keni floket e tuaja te prera nenkupton zhgenjime te medha serioze.
Per nje goce te re te perfytyroje qe floku i saj po i bie dhe tulla i eshte shfaqur asaj duhet te mbijetoje sepse fati i ka kaluar.
Per nje burre ose grua te perfytyroje qe ato kane floke te bardhe tregon qe ato do te gezojne nje udhetim te kendshem dhe me fat permes jetes.
Per nje burre te kujdeset per floket e nje gruaje ne enderr tregon qe ai do te gjeje dashurine dhe konfidencen e nje gruaje te nderuar e cila do ti besoje atij pavaresisht nga denimi i shoqerise.
Te shikosh lule ne floket tuaj paralajmeron shqetesime qe po ju afrohen.
Te shikosh flokun e ndonjerit qe zbardhet ne menyre perfekte brenda nje ante dhe fytyra duket e re paralajmeron fatkeqesi te papritur dhe nje pikellim te thele.
Per nje goce te re te shoh floke nenkupton qe do te humbase te dashurin e saj nga nje semundje e papritur ose aksident ajo ka te ngjare te kete nje fatkeqesi nga nje pakujdesi e saj, ajo do te jete e kujdesshme ne lidhjen e saj.
Nje enderr me floke mund t’iu tregoj shume qarte gjendien e vetvlersimit, por humbje flokesh, renie flokesh zakonisht eshte simboli i humbjes se respektit per veten tuaj.


Flori

Nese tregoni floririn tuaj ne endrrat tuaja do te keni nje sukses te madh ne inisiativat tuaja.
Per nje goce te perfytyroje qe ajo merr nje dhurate prej floriri para ose sbukurime ajo do te martohet me nje te pasur por te dhunshem.
Te gjesh floririn nenkupton qe mundesite tuaja do te vendosen lehtesisht ne ecjen per nder dhe pasuri.
Nese humbni floririn ju do te humbisni mundesite me te medha ne jeten tuaj permes neglizhences.
Te perfytyrosh te gjesh nje shtrese prej floriri tregon qe nje nder turbullues do te jete lidhur me ju.
Te perfytyroni qe ju keni ndermend te punoni ne nje miniere floriri, ju do te perpiqeni te uzurponi te drejtat e te tjereve dhe do te paralajmeroni skandale shtepiake.

Flutura

Te shikosh fluturen permes luleve dhe barit tregon mirqenie dhe arritje te mbrekullueshme.
Ti shikosh ato duke fluturuar perreth tregon lajme nepermjet letrave nga shoket qe ju mungojne ose nga ndonjeri i cili i ka pare ata.
Per nje goce te re tregon nje dashuri te lumtur kulmi arrin ne nje bashkim ne jete.

Fluturim

Te perfytyrosh te fluturosh ne lartesi permes hapsires nenkupton fatkeqesi bashkshortore.
Te fluturosh ulet gati me token nenkupton semundje dhe gjendje jo te mire emocionale ekonomike.
Te fluturosh mbi uje te turbullt paralajmeron qe do te gjendeni ngushte me ceshtjet tuaja private meqe kundershtaret jane duke ju vezhguar per tju joshur juve.
Te fluturosh mbi sheshe te shkaterruara nenkupton fat te keq dhe mjedis te zymte.
Nese vereni peme te gjelberta perime,posht jush gjate fluturimit ju do te vuani nga nje shqetesim i parakohshem por do te keni nje shperthim te pasurise.
Te shikoni diellin nderkohe qe fluturoni nenkupton shqetesime te panevojshme meqe ceshtjet tuaja do te kene sukses pavaresisht nga frika juaj e te keqes
Te perfytyrosh te fluturosh ne kupen e qiellit duke kaluar henen dhe planetet e tjera paralajmeron skamje luftera dhe shqetesime te tjera te te gjitha llojeve.
Te perfytyrosh qe fluturoni me flatra te zeza paralajmeron zhgenjime.te biesh gjate kohes se fluturimit nenkupton renie.
Nese zgjoheni nderkohe qe bini nga nje fluturim ju do te keni sukses ne rivendosjen tuaj.
Per nje djale te perfytyroje qe ai eshte duke fluturuar me krahe te bardhe permbi gjethet e gjelberta paralajmeron perparim ne biznes dhe gjithashtu do te jeni i suksesshem ne dashuri, nese ai e perfytyron kete shpesh eshte nje shenje e nje ngritjeje te nje pasurie dhe nje plotesim i deshirave.
Per nje goce te re te perfytyroje qe po fluturon nga nje qytet ne nje tjeter dhe zbresin maje nje kishe ajo duhet te luftoje kunder grindjeve dhe deklaratave fallco ne dashuri, ajo do te kercenohet me nje stine shkaterruese e nje shendeti te semure dhe vdekja e ndonjerit prane saj mund tju shoqeroje.
Per nje goce te re te perfytyroje qe ajo gjuhet nderkohe qe fluturon tregon qe kundershtaret pengojne perparimin e saj ne sferat e larta te dobise dhe pasurise.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:39

Foshnje

Te shikosh te qarat e nje foshnjeje eshte lajmeruese e deshperimeve dhe e nje shendeti te semure.
Nje foshnje e paster dhe e bukur tregon nje shperblim dashurie dhe shoke te mire.
Nese shikon nje foshnje duke ecur vetem ajo eshte nje shenje e sigurte e pavaresise dhe e mosperfilljes se shpirtrave te vegjel.
Nese nje grua enderron qe eshte dado e nje foshnjeje ajo do te jete mashtruar nga nje person qe i beson shume.
Eshte nje shenje e keqe te perfytyroni qe mbani foshnjen tuaj nese ai eshte i semure ose me ethe, ju do te keni shume shqetesime ne mendje.
Te shikosh nje foshnje te lindur para kohe tregon qe surpriza te kenaqeshme jane prane jush.
Per nje goce te re te perfytyroje qe ajo eshte nje foshnje paralajmeron qe ajo do te jete akuzuar per permbushje te deshirave te veta ne defrimet imorale.
Te shikosh nje foshnje duke notuar paralajmeron nje shperthim te fatit nga nje ngaterrese.

Fotografi

Nese shikoni fotografi ne enderrat tuaja ajo eshte nje shenje e afrimit te mashtrimit.
Nese merrni fotografite e te dashurit/dashures tuaj jeni paralajmeruarqe ai/ajo nuk ju eshte dhene juve besnikerisht nderkohe qe perpiqet tju beje pershtypje juve.
Per njerezit e martuar te perfytyrojne te zoterojne fotografite e personave te tjere, paralajmeron ndryshim te pa arritur te sjelles tuaj.
Te perfytyrosh qe merrni fotografine tuaj te bere paralajmeron qe do ti shkaktoni vetes tuaj te tjera shqetesime.

Frika

Te perfytyrosh qe ndjeni frike nga ndonje shkak,tregon qe puna juaj e ardhshme nuk do te provoje aq sukses sa ju e keni parashikuar.
Per nje goce te re kjo enderr paralajmeron zhgenjim dhe dashuri pa fat.

Frikesim

Te ndjeheni i friksuar per te vazhduar disa ceshtje ne enderr ose per te vazhduar nje udhetim tregon qe do te gjeni ne ekonomine tuaj inisiativa te pasuksesshme.
Te shikosh te tjeret te frikesuar tregon qe nje shok do te jete zbrapsur nga perfitimi i disa favoreve per ju, per shkak te veshtiresive te tij.
Per nje goce te re te perfytyroje qe eshte e frikesuar nga nje qen tregon qe do te gjendet nje mundesi per te gjetur nje shok te vertete.

Fron

Nese enderroni te uleni ne nje fron tregon qe do te ngriheni me shpejtesi drejt favoreve dhe fatit.
Te zbresesh nga nje fron tregon shume shqEtesime per ju.
Te shikosh te tjeret te nje fron tregon qe do te arrini sukses drejt pasurise,permes favoreve te te tjereve.

Fshati

Te perfytyrosh qe jeni ne nje fshat tregon qe do te gezoni shendet dhe te gjeni veten tuaj me fat.
Te vizitosh shtepine e fshatit ku keni kaluar rinine tuaj tregon qe do te keni surpriza te kendshme dhe lajme te favorshme nga shoke te cilet ju mungojne.
Nese fshati duket i shkaterruar ose enderra eshte e paqarte ajo paralajmeron qe shqetesimi shpejt do te vije tek ju.

Fyerje

Te perfytyrosh qe ju do te jeni fyer nga nje person nenkupton qe ju do te jeni i pafat ne punet tuaja duke humbur shume para.
Per nje goce te re te fantazoje qe degjon nje gjuhe fyese lajmeron qe ajo do te ndalohet nga cmira dhe xhelozia e disa personave.ajo do te takohet me kundershtime te papritura qe do ta mbushin ate me poshterimin dhe brejtje te ndergjegjes per sjelljen e saj te padenje ne te kaluaren ne drejtim te shokeve.
Te perfytyrosh te jesh i fyer tregon qe gabimet do te jene zbuluar ne sjelljen tuaj e cila do tju shkaktoje nje zemerim te brendshem nderkohe qe perpiqeni te justifikoni veten tuaj.
Te fyesh te tjeret ne enderr predikon per ju shume ndeshje perpara se te arrini qellimet tuaja.
Per nje goce te re te beje fyerje ose te ndihet e fyer nenkupton qe ajo do te ndjeje keqardhje per konkluzionet e shpejtuara dhe mosbindjen ndaj prinderve ose rojes.

Fytyra

Kjo enderr eshte e favorshme nese shikoni nje fytyre te lumtur e te shnderritshme por nenkupton shqetesim nese ato jane te shemtuara ose te rrudhura.
Per nje person te ri nje fytyre e shemtuar paralajmeron grindje te te dashurve ose per nje te dashur te shikoje fytyren e te dashures/dashurit qe duket e vjeter tregon ndarje dhe prishje te lidhjeve te lumtura.
Te shikosh nje fytyre te cuditshme dhe ne pamje te pazakonte,tregon qe kundershtaret dhe fatkeqesia tju rrethon.
Te shikosh fytyren tuaj te veten tregon fatkeqesi dhe per te martuarit kercenon divroc qe do te jete bere.
Te shikosh fytyren tuaj te vetem tregon pakenaqsi me veten tuaj sepse nuk jeni ne gjendje te coni deri ne fund planet,do te humbisni gjithashtu respektinnn e shokeve.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:39

Fustani

Zakonisht fustani kur është i ngjyrosur, do të ketë një moment të rëndësishëm në jetën e tij, që do të çojë në forcimin e parimeve në të cilat gjithmonë ka besuar.

Një fustan i bardhë apo i zi dëshmon, përkundrazi, nevojën për t’u mbrojtur nga miq të shitur.

Nëse ëndërroni se keni veshur rroba nusërie, do të merrni pjesë në çështje të këndshme dhe do të takoheni me shokë e miq. Po ashtu mund të tregojnë grindje mes grash.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:40

G - Fjalori i ëndrrave


Greminë

Sfida serioze emocionale dhe profesionale ju presin.

Grindje

Armiqësi rreth jush; mosmarrëveshjeve.

Explorer

Shkrime: 1090Re: G - Fjalori i ëndrrave
Jon prej 5/9/2009, 23:58

Gomari

Ka kuptimin e sigurisë, por ajo vjen me vonesë, për shkak të pakujdesisë tënde.
Kurse gomari me çarçafin e bardh i ngarkuar parashikon suksese në çdo fushe, në udhëtim, në dashuri, por do të arrihen me përpjekje dhe me durim të madh, ndërsa ngjyra e bardhë tregon në fakt dëshirën pastërtie, virgjërie fizike dhe morale, mirësia dhe qartësia e brendshëm.

Gazeta

Zakonisht në botën e ëndrrave gazetat kanë më tepër domethënie lajmet që i sjellin se sa vetë gazeta, qofshin ato të skandalit, informatave, sportit, muzikës, kulturës, qofshin ato lajmeve të gëzueshme. Duke lexuar gazetën atëherë do të keni perspektiva të mira për një karrierë fitimprurëse, përkatësisht ndonjë lajmë të mirë.
Po ashtu mundet me të ndodh edhe ndonjë përqeshesh nga shoqëria.

Gëzimi

Gëzimi dhe hareja janë ndjenjat e vullneti të mirë, fatit dhe kënaqësisë. Po ashtu paralajmëron harmoni në marrëdhëniet familjare dhe shoqërore. Së shpejtit do të merrni shpërblimin për djersen dhe mundin e juaj. Në jetën publike do të jeni të fatlumë.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:40

GJ - Fjalori i ëndrrave


Gjarpëri

1. Sipas Freudit simbolizon organin seksual të mashkullit, që futet në brendësi e një shtroje ose përroske.

2. Është e konceptuar edhe si shprehje e frikës drejt dëshirave të ndrydhura, komplekse dhe mendimeve të këqija.

3. Energjia shëruese, burimi i dijes dhe i urtisë si dhe dëshirat seksuale.

4. Ndrydhja e dëshirave seksuale.

5. Ripërtërija e brendshme shpirtërore dhe personale.

6. Lakmia, zilia dhe xhelozia.

7. Gjarpri i madh – të kanë mashtruar, humbje, sëmundje, padrejtësia e madhe që të bëhet, armiqtë e rrezikshëm.

8. Gjarpri i vogël – para jush qëndrojnë disa ngatërresa të vogla, mërzitje, zemërim. Mund të ketë persona të pabesë, që rrethojnë personin dhe të cilëve ndjehet i bezdisur.

9. Kafshimi i gjarprit është sinonim i të nginjurit, shpifje, një armik i fuqishëm do të të bëjë dëm. Ose do të ndërpritni miqësinë e gjatë me njerëzit që ju janë shpifë.

10. Po e sheh gjarprin të rrotullohet kular pritet një rrezik që do të vijë, ose humbje parash.

11. E shkelë gjarprin ke miq të rremë.

12. Gjarpri me shumë koka – do të ndodhesh përballë tundimeve të këqija, ose do të jeni në rrezik të madh, ose tregon se ti bën shumë punë të papëlqyera.

13. Shumë gjarpërinj - jeni të rrethuar më miqtë tinëzar dhe të keqi, dobësi, pa qetësi kalimtare.

14. E vret gjarprin – e bën të pafuqishëm një armik, madje u pret një sukses i madh në punë ose rivalët e juaj.

15. Të blesh gjarprin do të pësosh një dëm të madh.

16. Po ta shihesh gjarprin brenda në shtëpinë tënde, kjo ka kuptimi e një armiku me qëllim të lig.

17. Në qoftë se gjarpri mbështillet rreth teje pa të bërë dëm, do të shoshë një mik të ngushtë, ndërsa po ta shoshën atë në rrugë, punët e tua do të kenë përfundim të mirë.

18. Në qoftë se një grua sheh në ëndërr se lind gjarpër, një të ligë të madhe do t’i bëjë vetes dhe të afërmve të saj.

Gjyshi - Gjyshja

Zakonisht gjyshja dhe gjyshi qofshin gjallë apo të vdekur e kanë kuptimin e dashurisë dhe respektit; është fjala për një ëndërr, në përgjithësi, paralajmëruese e fatit dhe e begatisë ose edhe jetëgjatësisë.

Gjaku

Thuhet se kur shikon nje enderr me gjake lahen te gjitha enderrat por gjithashtu gjaku eshte si simbol ne te gjithe jeten , Fuqia dhe jeta, keshtu qe nqs ju jeni ne fillimin e nje semundje nos e lini pas dore.
Nqs gjaku del prej jush ateher duhet te konservoni energji, nqs gjaku del prej nje njeriu tjeter mund te thote se ai/ajo po kerkon ndihme emosionalisht ose shpirterisht.

Gjaktrazim

Nje enderr ku ju jeni i inatosur ose ku jeni ndeshur me nje njeri te inatosur mund te jet duke iu paralajmeruar se disa zona te jetes suaj po ju dalin nga kontrolli.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:40

H - Fjalori i ëndrrave


Hajduti

Sinonim i futjes, figura e hajdutit është veçanërisht prerogativë i grave që jetojnë marrëdhënie bashkëshortore të pakënaqshme nga ku rrjedh dëshira që një i huaj të futet vjedhurazi për të nxjerrë diçka intime, duke fituar kënaqësi.

Shpesh kjo ëndërr mund të paralajmërojë edhe aventura sentimentale.

Po ashtu simbolizon hajduti para së gjithash një pakënaqësi të thellë që përcaktohet nga konsiderata e pakët që ka njeri për veten, nga ku rrjedh sensi i zilisë drejt atij që padrejtësisht mbahet më i privilegjuam. Si rezultat kërkon të bëhet zot nëpërmjet gënjeshtrës, me një send simbolik të një gjendjeje të tillë, deri sa ta shkatërrojë.

Hidhërimi

Paraqet ndjenjat e rrezikut dhe frustrimet. Që nuk është asgjë tjetër përveç reagimi i fortë i emocioneve ndaj një realitetit të vërtetë ose të imagjinuar që ajo ndjehet e rrezikuar nga dikush.

Madje ëndrra paraqet se ajo dëshironi t’i kundërshtoni dikujt ose disa gjërave. Madje hidhërimi e ka domethënien e botës së brendshme që është mjaft e koklavitur.

Mos e harroni se mund asaj t’i paraqesin situatën e tanishme të jetës, ndoshta vërtetë ajo është e rrezikuar përkatësisht e kërcënuar qoftë në familje qoftë në vendin e punës.

Ndoshta pavetëdija e saj përbënë ndjenjat e fajit, që në pjesën tjetër nxitë hidhërimin përkatësisht ndaj njerëzve tjerë ose kundra saj.

Po ashtu ëndrra simbolizon atë pjesën e saj që e ka shtypur dhe tani ka filluar të bojkotojnë dhe të ngritët kundra saj në mënyrë të heshtur.

Te Hash

Nqs ju keni fjetur pa ngrene, normale qe doni qe te hani, por te shikosh nje enderr sikur ha ushqim mund te thote marrje dijesh ose kenaqesi sensuale.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:41

I - Fjalori i ëndrrave


Identiteti

Humbja e identitetit ose gjendia e tij ne nje enderr mund te kene lidhje me ndergjegjien tuaj individuale, ose takimi me nje njeri te çmendur dhe mund te jete nje paralajmerim per humbje kontrolli.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:41

J - Fjalori i ëndrrave

Jastëk

Gëzimet
Premtime
Angazhimet në një të ardhme të afërt


Jelek

Duke bartur jelek : respekt dhe konsideratë në rrethin tuaj

Jetim

Vetmi
Duke e parë veten jetim : do të ndjeheni të braktisur
Duke parë një jetim : Ju do i ankoheni një njeriu të vetëm
Duke u kujdesur për një jetim : do të keni një mik të ri


Jetimore

Reputacion të keq


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:42

K - Fjalori i ëndrrave

Karriga

Të jesh i ulur në një karrige është simbol i pushtetit ne veçanti. Aprovimi dhe dorëzimi, janë, pra, domethëniet më të zakonshme të lidhur me këtë ëndërr.

Madje paralajmëron vendin dhe autoritetin tënd.

Mund të fitoni ndonjë dhuratë papritmas si surprizë nga personi i dashur, ose prapë të kini sukses në shkollë përkatësisht në punën e juaj.

Po ashtu mund të mësoni shpejt se shoku i juaj mund të bëhet i sëmurë dhe më e keqja edhe të pësojë edhe vdekjen.

Kisha

Kisha mund të paraqesin unin e njeriut, sepse aty janë të gjitha elementet e bashkuara në një harmoni që e krijojnë kulmoren e vërtetës.

Po ashtu mund të jetë shenja e botës së pavetëdijshme, që ju porosit, që duhet të kthjelloheni dhe ta ndërpreni bredhjen e juaj, e cila shfaqet në shumë drejtimet e ndryshme, me një fjalë duhet ta zgjidhni konfliktin e brendshëm dhe ta krijoni një njësi të unit kreativ dhe të suksesshëm.

Shkuarja prej kishe në kishën mund t’iu tregojnë apo t’iu ftojnë se duhet ta ndërroni diçka që ishte e shenjte për juve, që kishte vlerën të madhe për ju.

Pastaj kisha është edhe simbolika e një pjesës së mendjes, që ka vlerën më të lartën dhe përmban kuptimin e jetës si dhe çelësi e fatit juaj.

Në kohëra primitive, vendet e shenjta ishin vendet që kanë lindur të parët tanë përkatësisht parët e fisit. Në të njëjtën mënyrë ëndrra e juaj mund t’ju qortojnë se nuk jeni një qenje që nuk kini vlerë, por jeta e juaj ka një vlerë të veçantë dhe nuk duhet të jeni e frustruar ose me mendjen të një kompleksit se jeni të pavlershme. Jeni realitet që posedoni vlerat e larta dhe duhet t’i respektoni ato.

Madje kisha flet përkatësisht simbolizon raportin dhe ndjenjat e juaja ndaj religjionit tuaj.

Së fundit kisha simbolizon zhvillimin dhe pjekurinë e personalitetit të juaj që jeni duke ndërtuar moralin e ri.

Kisha po ashtu simbolizon harkun e mëmës dhe, më në përgjithësi, paraqet seksin e femrës. Në bazë të kësaj ëndrre takohet një nevojë e madhe mbrojtje, që ka si qëllim të qetësojë atë që flenë. Madje tregon edhe të kërkuarit këmbëngulës të ngushëllimit për një moment nga një pikëllim i madh.

Oborri i kishës

Mund të paraqes unin tuaj, ku të gjithë elementet janë të shkrirë në një harmoni dhe e krijon të vërtetën kulmore.

Po ashtu mund të paraqesin pavetëdijen e juaj, që ju porosit, që duhet të përmblidheni dhe ta shkëputnin nga bredhjet e juaja të llojllojshme, duhet po ashtu t’i zgjidheni disa konfliktet e brendshme për t’i dhen hapësirën kreativitetit juaj.

Madje mund të jetë edhe simbol një pjese të trurit përkatësisht mendjes, që ju e kini vlerë më të lartë të kuptimit të jetës dhe çelësi i fatit juaj. Ju posedoni vlerat me të larta por duhet t’i respektoni. Së fundit jeni në rrugën e pjekurisë, që jeni duke ndërtuar moralin përkatësisht bindjet e reja.

Kulmi i kishës

Paraqet mbrojtjen përkatësisht dëshirën për të patur një pamje më të mirë se çfarë po ndodhë në gjirin familjar ose diçka fshehët. Madje paraqet njerëzit që me ta jetoni nën një kulm.

Këmba e majtë

Paraqet zemrën, ndjenjat, veprimet e pavetëdijshme, intuitën. Po ashtu mund të paraqesin dëshirat e fshehta për një ndërprerje të një dashurie si dhe nga ana tjetër një frustrim nga mjedisi i cili nuk të kupton.

Madje është simbol i zhvillimit, i njohjes , i kurajës, i lidhur fort me lodhjen dhe dhimbjen.

Këmba e majtë në ecje

E shikoni të kaluarën dhe dëshironi për të ecur përpara, po ashtu botën tënde emocionale dhe pavarësinë tënde, ndoshta edhe për momentin ndjenjat e kënaqësisë përkatësisht menstruacionet. Po qe se ishte dera e hapur ka mundësi që je shtatzënë.

Këmba e majtë po ashtu nxjerr, pra, pjesën më të errët dhe më pak të kontrollueshme të vetë natyrës, nga ku duhet të ruhesh, deri sa je në kohë.

Pulpa e këmbës

Kuptohet vetvetiu se ju duhet ta zgjidhni një lloj konfliktit sa më shpejt.

Krishti

Enderra mund , sigurisht te komentohet mbi besimimin tuaj, por duke e marre ne konsiderate si figura e krishtit mund te lidhet me nje jete njerezore babai ose figura e babait.

Kafshet

Enderrat me kafshe shpesh-here reflektojne instiktin ose reagimet tona.

Kupa

Kupa eshte nje simbol i vjeter me pikpamje femerore: endrra mund te thote dicka ne lidhje me emocionet tuaja. Kur ju jeni duke lare shume kupa ndoshta ju po lini pase shume aspekte nga jeta dashurore.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:42

Korbi

Simbolizon humbje,
Duke kënduar: fat të keq,
Duke e friksuar atë: do të jeni në gjurmë të një mashtrimi,
Duke fluturuar : vdekje

Kalaja

Simbolizon ndihmë në një situatë me rrezik,
Banoj në kala : lumturi, trashëgimia,
Kalaja gërmadhë: tradhëti në dashuri,
Kalaja në flakë: një lajm i mirë
Hyj brenda në kala: aventurë e papritur,
Kalaja e mbyllur: pengesa.

Kancer

Të jeni preku nga kanceri simbolizon një armik të rrezikshëm duke u përpjekur të ju prish jetën.

Konjak

Duke pirë konjak simbolizon një dashuri pa kthim .

Konferencë

Simbolizon zgjidhja e një enigme.

Kreditori

Simbolizon udhëtim

Kopshtari

Do të kesh probleme dh shqetësime në jetë.

Kërthizë

Do të keni lajme negative, të këqija.

Kumbulla

Duke ngrën kumbulla simbolizon kapsllëk.

Kioskë

Kioskë gazetash simbolizon lajme të rëndësishme.

Kepucet

Kepuce te Reja - Fatkeqesi, semundja ne prage.
Kepuce te Vjetra - Dikush do tju Mashtroje
Kepucet e Ngushta - Do tju godet nji telashe - lamtumire ee dashuri
Kepucet e shkyeme - dashuri pa kthim
Me ble Kepuce - Nji shpenzim i papritur
Me mbarru Kepuce - Do te kesh humbje parash
Kepucet qe bien - Fajtor je ti per perfundimin e dashurise


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:43

L - Fjalori i ëndrrave


Lindja

Nje enderr ku ju po sillni nje femije ne jete mund te thote qe ju duhet te beni testin e shtatzanise, por ju gjithashtu mund te “hidhni nje ide te re” ose te filloni nje projekt te ri i cili do te jete femija juaj.

Ligesira

Termi ligersire eshte i rende qe do te thote me shume se nje supozim ose dyshim.
Ndonjehere ne mund te kemi nje ndjenj te zakonshem ligesie ne endrrat tona.

Larmja

E bukur, transparente por shume e komplikuar por e nderlikuar kur eshte bashke me disa veshje provokuese seksi.

Lekure

Thuhet se eshte material i fort dhe endrra mund te jete duke komentuar mbi fuqite ose rezistencen brenda forces tuaj.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:43

Lajkatari

Paraqet qortimin

Lakra

Njeriun e vrazhdë

Laraska

Njeriun e pakëndshëm, jobesnik, personin që jep para me fajde ose atë që shet shumë shtrenjtë mallërat

Larja e duarve

Shkëputjen e lidhjeve miqësore ose pushimin e mosmarrëveshjeve

Larja e trupit me ujë të ftoftë

Pendimin për diçka, sigurinë, shërimin nga ndonjë së mundje (për të sëmurët), dalje nga burgu (për të burgosurit) ose kthimin e borxhit

Lavdërimi i vetvetes

Paraqet të keqen që i është bërë dikujt nga ana e atij që lavdërohet

Lejleku

Njeriun i cili e do shoqërinë dhe i pëlqen udhëtimi

Lëkura e njeriut

Fshehtësitë e tij

Lëkura e zezë e njeriut

Brakrisjen e fesë dhe bërjen e punëve të liga

Lëngu i frutave

Bollëkun dhe të mirat e shumta

Lepuri

Simbolizon njeriun frikacak ose femrën

Letra e shkruar dhe e mbyllur

Paraqet një lajm të fshehur ose një të mirë të pazbuluar

Letra e hapur
Paraqet të mirën e njohur

Leximi i bukur – pushtet, prestigj dhe besim të mire

Liqeni
gruan komunikative

Livadhi
Paraqet dynjallëkun me bukuritë e tij dhe pasuritë

Lopa
Paraqet vitin, poziten e personit dhe pasurinë

Loti i njeriut

Paraqet gëzim

Lufta

paraqet trazira, sëmundje të gjata, ose turbullira në vend

Lufta (për ushtarët)

Paraqet mirësi dhe rehati

Lypësi

paraqet personin që e kërkon diturinë


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:44

Lufta

Me pa enderr lufte - se shpejti do te ktheheni ne lufte ; ose me arme apo dashuri ose me pushtet.
Me shiku Lufte - ki me marre nje dhurate te pa pritur nga personi qe e doni.
Mu perrgadit per lufte - do te frkesoheni diçka.
Me qene ne Lufte - Ju vine lajme nga larg

Lampa

Lampa e ndezur - se shpejti ke me marre nje leter te rendesishme
Me ndeze Lampen - Ke me marre nje dhurate
Lampa e shkatrruar - Fshetesia juaj do te zbulohet
Nje lampe e prishur - Kini me pase veshtiresi nga shkaku i mosbesimit.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:44

M - Fjalori i ëndrrave


Mace

Nqs tregon putrat e saj dhe mjaullin “mjau mjau” ndoshta papergjegjshmeria juaj po ju sugjeron qe ju te jeni me te sigurt ne jeten e perditshme.
Macja paraqet botën e brendshme të njeriut në veçanti botën e pavetëdijshme. Pikërisht nëpër mes kësaj ëndrres mund ta rinjohësh botën tënde të brendshme, veset, instinktin dhe dilemat e saja konfliktuoze.
Aty paraqiten vetite e tua të fshehta që tregohen mjaft agresive dhe të ngatshëme për të sulmuar.

Miu

Zakonisht miu në botën e ëndrrave na paralajmëron dobësitë tona, që shkaktohen nga vështirësisë e komunikimit dhe raportet qoftë me anëtarët e familjes, qoftë me shokët e shoqet e shkollës, qoftë me dashnorin ose dashnoren apo me dikën tjetër.

Madje miu vë në dukje një ndjenjë të fshehtë faji, që e ndërlidh me shumë shërbëtorë.

Numri i madh i minjve paralajmërojnë skamje dhe kohë të vështira.

Makina

Nese jeni ne vendin e shoferit, sugjeron kontroll dhe besim.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:45

Majmuni

Paraqet njeriun e varfër dhe të privuar nga të mirat e dynjallëkut

Mali

Paraqet sundimtarin e pamposhtur ose personin autoritativ, njeriun besimtar, postet e larta dhe të ndershme, mjete të bukura etj.

Manteli i shiut

Paraqet fjalët e mira të njerëzve për ëndërrtarin dhe bollëkun e të mirave të dynjallëkut

Margaritarët

Dashuri ndaj grave dhe fëmijëve

Marrëdhënia intime me bashkëshorten

Paraqet sukses në veprimtarinë personale

Martesa
paraqet arritjen e një posti

Mashtrimi

Paraqet disfatë për atë që mashtron, kurse fitore për të mashtruarin

Mbytja e njeriut

Shpëtim nga hallet

Mbytja në ujë
paraqet zhytjen në fatkeqësi

Mendjemadhësia
Padituri

Mësuesi
Sundimtar i drejtë

Miu
Paraqet vjedhësin ose mëkatarin

Mjegulla
Trazira dhe ngatërrime


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:45

N - Fjalori i ëndrrave


Numri

Simbolizmi i numrave në ëndërr, që ka angazhuar së tepërmi fantazinë filozofike të shekujve të hershëm, ka fituar një interes të ri prej kërkimeve analitike të Freudit dhe të shkollës së tij.

Në materialin e ëndrrave, që përmbajnë numra, ne nuk mund zbulojmë arsyetime të vetëdijshme mbi lidhjet simbolike midis numrave, po rrënjët e pavetëdijshmen të simbolizmit të numrave.

Numrat në botën e ëndrra paraqesin shqetësime po qe se nuk i kujtojmë.

Po qe se shihni shumë numra, do t’i besafasonjë disa shqetësime atëherë kur më së paku e pritni. Po ti shikoni një sasi numrash, dhe po i ble loterin me ato numra, thonë se do fitosh në loteri.

Numri 0 paraqet se do të arritni suksese në orvatjet e juaja.

Numri 1 paralajmëron fatin si dhe fuqin e mashkullit. Adami ishte njeriu i parë në botë, dhe prej ti filloi gjithçka. Një prej tyre është fillimi, krijimtaria, fuqia dhe intergrimi në plotësi, që mbretëron me sukses duke arritur fatin dhe mirëqenjen material.

Numri dy (2) paraqet dasinë. Ku i ka edhe anën e të kundërt, bardha e ka të zezën, drita e ka errësinë etj. Madje çifti jo çifti, jin-jang, e mirë - e keqje. Veprimi i gruas, barzaspesha dhe harmonia janë kryesisht porosia e kundërthënieve. Kurse numri 2 paraqet se ju nuk jeni të kënaqur me jetën e përditshme.

Numrit tre (3) i cili mbretëron me ligjin e paras (lekut) dhe të besimit, paraqet kalurjen, tashmjen dhe të ardhmen. Paralajmëron rritje, zhvillimn, suksesin, fatin, gëzimin dhe plleshmerinë (frytshmerinë). Ashtu juve u pret një fat i mirë.

Numri katër (4) paraqet katër anën e botës: veri, jug, limdje dhe perëndim, katër stinet e vjetit: dimrin, pranverën, verën dhe vjeshtën, katër elementet: ujin, zjarrin, tokën dhe aijrin. Që ka domethënjen e pësosmerisë, lidhshmerinë me gjërat tokësore dhe rregullimin në mënyrë sistematike. Dhe duket se ty personalisht të shkon gjithçka përdoret.

Numrit pesë (5) simbolizon njeriun, kokën, dy duar dhe dy këmbët, në duar dhe në këmbë nga pesë gishtrinjë, na përkujton në pesë shqiset si dhe paralojmëron ndryshimet.

Numri gjashtë (6) është një numër i përsosur matmatikor, është i përbërë nga 1, 2 dhe 3. Mbretëron me ndjenja, dashuri, seksualitet dhe me art.

Numri shtatë (7) ndërlidhet me fat, është një numër magjik, që paraqet astrologjinë, numërlogjinë, okultizmin, ngjyrat dhe muzikën, është numër i forcave misterioze dhe mistikës.

Numri 7 është një numër misterioz dhe i përkryer dhe simbolizon mençurinë, urtinë, baraspeshën, vetëdisiplinën si dhe fuqinë shpirtërore.

Në të kaluarën ia kanë mveshë vetitë ezoterikë. Shtatëshet, thuhet, i tërheq okultja dhe kënaqen në jetën e begatë të brendshme, janë imagjinatave dhe mendjemprehtë.

Edhe Faraoni i sheh 7 lopë të majme dhe pastaj shtatë lopë të ligshta.

Ashtu çfarëdo objekti apo njeriu që shfaqet bashkë me të tjerët, për një numër kompleks 7, manifeston kënaqësinë e plotë të vetes, realizimin e arritur.

Shtatë ditet e javës, i njohim shtatë ngjyrat, shtatë notat e muzikës, shtatë ndrrimet e hënës, shtatë deta, shtatë trupat qiellor si dhe shtatë merekullit në botë, etj.

Po qe se i kthejmë numrin në ditë, ashtu për shtatë (7) ose tetë (8) do ta marrësh një lajme, ose do të ndodhi një ngjarje apo surprizë në mënyrë befasie.

Numri tetë (8) paraqet vdekjen dhe melankolinë, për ndryshe na shpien në sukses, por jo në fat. Po ashtu ju bashkangjitet katër anëve botës (Verilindje, veriperendim,juglindje, jugperendim), po qe se teta është e përbysur (sprapshtit) paraqet pafundësinë.

Numri 8 paraqet baraspeshën, njeriun praktik dhe i organizuar.

Numrin natë (9) i tejkalon numrat e përparshme, po qe se 1 simbolizon fillimin, 9 paraqet fundin. Eshtë numër mistik, që paraqet po ashtu fuqinë, energjinë dhe zjarrin, dhe e reprodukon vetvetën. Po qese i mbledhim apo i shumëzojmë numrin 9 prapë fitojmë 9.

Numri 10 simbolizon përfundimin e një periudhe, një fushate, ose një etape e jetës.

Nuse

Femrat: nqs ju jeni vetem “e pa martuar/fejua” kjo mund te jet plotesimi I nje deshire qe ju po prisni, ose se si ju e shikoni “deliresin, pastertin” tuaj.
Meshkujt: Kush ishte nusja? Ju prishi ndonjeri dasmen? Endrra mund t’iu thote dicka te rendesishme mbi menyren se si silleni me gruan dhe se si ajo “sjellia” mund te ndryshohet..


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:45

Ndërtesa

Ndërtesa nuk është askush tjetër përveç personi që ëndërron.
Kërcimi nga ndërtesa: ndoshta ju ja kini vu vetes ndonjë programe ambicioze, që ju tejkalon mundësin e jua për ti realizuar, dhe ëndrra ju qorton nga pasojat e projekteve po qe se nuk i korrigjoni.

Nëna

Ëndrra mund të paraqesin ndërlidhjen e juaj me nënën. Mund të jetë ndërlidhja e juaj e fortë, që ju pengon zhvillimin e natyrshme të personalitetit të tujeve.
Nëna është edhe pavetëdijshmja e juaj, intuita dhe do të keni një jetë të gjatë.
Nëna është po ashtu një shenjë e bekuar, një të mirë të papritur ruan jeta për ty. Po ashtu është shenjë që parashikohen angazhime të këndshme dhe martesë e lumtur.

Nëna e vdekur

Ëndërr shumë e shpeshtë, datë e një rëndësie të sigurt, që vishet në të mirë e të keqe nga kjo figurë për jetën e çdo personi.

Zakonisht një shenjë e bekuar kur shikon nënën tënde në ëndërr, një të mirë të papritur ruan jeta për ty ose do të kesh sukses në një punë tënde. Pastaj mundeni të se shpet të keni lajme të mira për një çështje për të cilën kishit dyshime. Do të jetë e mundur të interpretohet sipas ambientit në të cilën nëna është e future dhe e veprimeve që po plotëson.

Te meshkujt simbolizon pjesën e femrës në jetën e tij, sepse çdo mashkull e bartë me vetën “even dhe adamin”, përkatësisht “hijen”.

Po qe se këto dy hemisfera të brendshme nuk i harmonizojmë përkatësisht i koordinojmë atëherë mund të vijë deri te konfliktet në mes vetëdijes (unit) dhe alter egos (unit të dytë) siç është pavetëdija, instinkti, sepse atje poshtë te bunkerët e errët të pavetëdijes i kemi mbushur me plehra, llum, jashtëqitje shpirtërore si dhe të gjitha ato gjërat që nga abuzimet seksuale, dhunime, nënçmime, komplekset e inferioritetit etj.

Që këto shtypje ngre faj-konfliktin e brendshëm dhe ndëshkimin, që në kohën e fëmijërisë dhe kjo do të bëhet bërthama e ndërgjegjes së fëmijës.

Nata

Zakonisht është simboli i pavetëdijes përkatësisht gjërat e errtë, të këqija si dhe frika në personalitetin e juaj.

Duhet ta kuptoni se në vetën e juaj qëndrojnë dy lloj fuqive përkatësisht energjie: e mira dhe e keqja, që veprojnë në mënyrë krijuese ose shkatërruese.

E keqja ngritët nga pavetëdija, e cila është e gropuar në bunkerët e pavetëdijes nga frika ose faji. Ndjenjat e tilla zakonisht i përcjellim në njerëzit e tjerë, siç janë hidhërimin, inatin, mllefin dhe ndjenjat përkatësisht emocionet negative, pot të gjitha këto mund t’i zgjidhemi ne në vetën tonë.

Çelësi i suksesit është vetëdijesimi ndaj vetvetes, se në neve janë energjitë negative po ashtu edhe pozitive, të mirat dhe të këqijat. Po qe se i përbuzim a po i lëmë pas dore këto ndjenja dhe frikët, inatin, fajin pamarre parasysh fare kemi shtypur atëherë nga pavetëdija do t’i lajmërohen dhe ju shqetësojnë qoftë edhe nga bota e ëndrrave. Kuptohet vetvetiu se e keqja është edhe në vetëdijen tonë që është e përbërë prej dy pjesëve.

E para është e përbërë prej normave shoqërore dhe ashtu ne jemi të aftë t’i dallojmë si dhe t’i ndjemë të mirën dhe të keqën, të cilat i kemi pranuar nga prindërit.

E dyta janë mjetet para të cilës uni i vetëdijes sonë i pranon, i jep kurajën ose qorton që del nga bota e brendshme tonë siç është ndërgjegjja – zëri i brendshëm i yni që nuk bën të shkelet as të anashkalohet.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:46

O - Fjalori i ëndrrave


Oborri

Simbolizon ballafaqimin me ndjenja përkatësisht me botën emocionale, po ashtu mund të paralajmëroi shumë trashëgimtar.

Zakonisht simbolizon ndjenjat përkatësisht emocionet e gëzueshme si dhe mundësi martese që do të trashëgojnë shumë fëmijë.

Zakonisht oborri simbolizon mbështetjen dhe sigurinë si dhe mbrojtjen. Madje takimi i dëshirave, ku zgjohet pasioni i të dashuruarave.

Po ashtu paraqet botën e pavetëdijshme, ndjenjat e papërcaktuara dhe dëshirat po ashtu të pacaktuar etj. Madje dëshira për t’u çliruar nga ankthi ose nga ndonjë pasiguri dhe frike.

Oborri është i zbrazët

Po qe se oborri është i zbrazët humbje e parave.

Hyrja në oborr

Hyrja në oborr nuk është asgjë tjetër përveç rruga e gjatë e vështirë te zhvillimit psikik që ndërlidhet me një dashuri që synohet mishërimin e kësaj dashurie në për mes martese, e cila kërkon si dhe falënderohet botës më intime të shpirtit.

Oborri ku i prisni njerëzit për varrim

Ju jep një porosi mjaft domethënëse, se ju duhet t’i hidhni prej vetes kaluarën që e kini shkelur traditat familjare dhe t’i varrosni të gjitha ato gjëra të cilat nuk të nevojitën më, se përndryshe do të pasoni momentet e vuajtjes dhe një jetë të paekuilibruar dhe shumë zor do të relaksoheni për ta marrë vetën.

Orizi

Një ndër simbolet e saj është dëshira për të udhëtuar në vendet e largëta.

Po ashtu orizi simbolizon historinë si dhe kulturën e njeriut, po ashtu përfaqëson pasuri shpirtërore dhe pjellori.

Po ashtu shëndet dhe jetë të gjatë, ose do të shërohesh nga një sëmundje. Po ashtu simbolizon sukses në çdo fushë shoqëri e sinqeriteti dhe mirëqenie.

Si dhe do të merrni përsipër detyra të reja, të cilat do e bëjnë më të lumtur dhe më të pasur. Madje paralajmëron probleme, si dhe shqetësime.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:46

P - Fjalori i ëndrrave


Përplasje
mes dy anijeve, një shenjë e mjerimit dhe shkatërrimit

Parashutë
sëmundje

Policia
shqetësim

Panterë
frikë

Papa
lumturi

Pako
vizite, udhëtim

Paradë
shpenzime të panevojshme

Park
jetë e kënaqëshme

Parfum
dashamirësi

Pasaportë
fat të keq, ndryshimi i vendit te banimit

Piktor
Nëse e sheh: humbje e një shkaku

Parukë
ju do të jeni karagjoz i shoqërisë

Pilula
diçka e keqe do të ndodhë

Piper
zemërimi

Pistoletë
zemërimi

Piston në një makinë
punë e lodhshme

Pupël
shqetësime

Pupël e bardhë
ju lani nderin tuaj

Pupël e zezë
vdekje

Porcelan
rrjedhshmëri

Thyerje e porcelanit
fort të papritura

Portfolio
sekret i tradhëtuar

Portret
riparimi gabimeve

Nëse sheh portretin tuaj
dashuriçkë e re

Pozitë
ftesë

Pushtet
shoqëri e keqe

Premtim
ndërprerje: juve ju shmangin

Promovim
nëse keni një promovim: jeni përfshirë në një rast kriminal

Profet
shpresa iluzore

Pronësi
mosmarrëveshje familjare e parëndësishme

Pajtim
lehtësim i vuajtjeve

Pagezimi
Jeni angazhuar ne dicka te rendesishme


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:46

Paratë

Për të parë se keni para ose keni fituar para në ëndrrën tuaj, tregon se suksesi dhe prosperiteti është brenda mundësive tuaja. Paratë mund të përfaqësojë besimin, vlerën, suksesin. Ju keni shumë besim në vete. Poashtu, ëndrrimet rreth të hollave i referohen edhe qëndrimeve tuaja në lidhje me dashurinë dhe çështjet e zemrës.

Nëse në ëndërr ju humbni paratë, nënkupton pakënaqësi të përkohshme në shtëpi dhe disa pengesa në çështjet tuaja. Ju mund të ndiheni të dobët, i pambrojtur dhe jashtë kontrollit mbi jetën tuaj reale. Përveç kësaj, juve mund t'ju mungojë ambicia, energjia dhe vetë-respekti.

Për të dhënë ose shpenzuar para në ëndërr, është analoge si për të dhënë dashuri. Ju jeni në kërkim të dashurisë.

Për të parë të tjerët duke i dhënë para dikujt, tregon se ju ndjeheni se injoroheni apo të lënë pas dore. Dikush nuk ju kushton vëmendje duke treguar dashuri të mjaftueshme ndaj jush.

Nëse luani me para ose i grumbulloni ato, tregon pasiguri apo egoizëm.

Kur ëndrroni që ju nuk keni para, tregon frikën e humbjes së vendit tuaj në botë ose që keni një ndjenjë sikur ju mungojnë aftësitë e nevojshme për të arritur një qëllimin të dëshiruar. Ju mund të neglizhoheni ose të liheni pas dore nga të tjerët.

Endrra në të cilën ju vjedhni para tregon se ju jeni në rrezik dhe duhet të jeni të kujdesshëm.
Në një notë pozitive, ajo mund të thotë që ju më në fund po arrini atributet që ju i shoqëroni me gjëra me vlerë.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:47

Para

Nese ne ender gjeni Para ju del hidherim.
Nese sheh ender para te arte, prite qe te jeni fukarallake.
Para te imta pritet pasuri.

Peshku


Notimi i peshkut në ëndërr nënkupton njohuritë nga ndërdija.
Kështu nëse kapni një peshk, paraqet njohuritë të cilat janë sjellë në sipërfaqe. Nga ana tjetër, noti i peshkut në ëndërr mund të simbolizojë konceptim.

Peshku është edhe një simbol i lashtë i krishterimit
Ai gjithashtu mund të nënkuptojë edhe një situatë rrëshqitshme apo të pakuptueshme.

Ngrënia e peshkut simbolizon besimet tuaja, shpirtëroren, fatin, energjinë dhe ushqimin. Ai është ushqim për shpirtin.

Një peshk i ngordhur tregon pakënaqësinë dhe humbjen e pushtetit / pasurisë.

Gatimi i peshkut tregon se ju jeni duke inkorporuar realizimet tuaja të reja me anën shpirtërore dhe njohuritë. Nëse jeni duke pastruar peshkun në ëndërr, atëherë ju jeni duke ndryshuar shprehjet tuaja emocionale. Ju nuk e shprehni se si ju ndjeheni krejtësisht


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:48

Q - Fjalori i ëndrrave


Qeni

Qeni në botën e ëndrrave i ka rolet e shumta, ashtu edhe situata e ëndrrës varet nga cili kënd e shikojmë.
Me fjalë tjera qeni zakonisht paraqitet si simbol i besnikërisë dhe i kurajës.
Ta ëndërrosh, është, pra tregues i dëshirës nga ana e tij që flenë, që t’i ngjajë dhuntive të këtilla.
Kur je i sulmuar nga qeni shfaqet një rrezik të afërt, ose mashtrimi dhe vjedhje.
Akoma, shihen apo parashikohen një madhështi nga ana e miqve ose njerëzve të dashur po qe se qeni është i zi.
Po ashtu qeni i zi paraqet një lloj tradhtie nga ana e miqve të tu.
Qeni i egërsuar paralajmëron hasmëri dhe fatkeqësi, kurse kafshimi i qenit tregon se do të keni grindje me shokët apo bashkëpunëtoret tuaj, po ashtu ty të pret një e keqe e përhershme ose do të pësosh dëm. Ose prapë dikush punon për të të dëmtuar.
Kafshimi po ashtu tregon një gjendje të shqetësuar, të shkaktuar nga ndrydhja e gjatë e agresivitetit.
Të jesh i kafshuar përkundrazi, tregon pamje të lidhur në mënyrë intime me ndjenjën e të qënurit, për më tepër tendencës për t’i nënshtruar një kushti vuajtjeve në veçanti atyre seksuale pa reaguar, sepse me botën intime gjërat nuk janë të pastruara.
Është shumë e mundur të keni humbje për shkak të një armiku.
Qeni mund te jet nje symbol vertet i fuqishem, por varet nga sjellia juaj persona me qenet.
Nqs ju I pelqeni qenet ai mund te perfaqesoj dike qe ju e keni perzemer.
Nqs ju keni frike nga qenet ateher endrra mund te jete nje paralajmerim.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:48

R - Fjalori i ëndrrave


Retë

Simbolika e resë nuk është asgjë tjetër përveç shpresa që të ka mbetur.
Retë e bardha paralajmërojnë fatin.

Ringjallja

Nuk është asgjë tjetër përveç shndërrimi apo ndërrimi i personalitetit juaj, rilindja e re.
Atëherë nuk do të kini problem për tu pajtuar jo vetëm me miqtë e juaj por edhe me armiqtë. Ashtu ja hapni derën fati në dashuri.

Ringjallja është paralajmërim se do të keni telashe dhe trishtime, që do të lehtësohen dhe do të kalojnë falë shokëve tuaj të mirë përkatësisht besimit ndaj Krishtit të ngjallur.
Ngjallja nga të vdekurit mund të paralajmërojnë në mes tjerash edhe dështime dhe hidhërim por mbi të gjitha ju pret suksesi jo vetëm në familje por edhe në mjedisin ku jeton.

Raketa

Mund të simbolizojnë organin e mashkullit seksual, po ashtu mund të shprehin derdhjen e energjisë. Po ashtu edhe frymëzim, hulumtime dhe ndoshta është koha ti hulumtoni mundësit e reja që i kini në diskonim në vendin e punës, në raportin me familjen, ose në raportin me bashkëshortin në rrafshin e dashurisë reciproke.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:50

S - Fjalori i ëndrrave


Syte

Syte tradicionalisht jane quajtur si “pasqyra e shpirtit” dhe perfaqeson emocione te thella personale simbolike.
Nqs syte tuaj jane te vrenjtur, ndoshta ju nuk po i shikoni te tjeret ashtu siç jane.


Sytë

Nëse shihni sytë tuaj në ëndërr, kjo përfaqëson sqarim, njohuri, të kuptuar, dhe vetëdije intelektuale.
Mendimet e ndërdijshme mund të vijnë mbi sipërfaqe.
Syri i majtë është simbolike e hënës, ndërsa i djathti përfaqëson diellin.
Nëse në ëndërr sytë tuaj janë të kthyer brenda në kokën tuaj dhe ju mund të shihni në brendësi të kokës, atëherë ajo simbolizon njohuri dhe diçka që ju duhet të jeni i vetëdijshëm për të. Kjo ëndërr mund të tregojë fjalë për fjalë se ju duhet të shikoni në veten tuaj. Besoni intuitës suaj.

Nëse ëndërr ju keni diçka në sytë tuaj, kjo paraqet pengesa në rrugën tuaj. Nga ana tjetër, ajo mund të përfaqësojë pamjen juaj kritike dhe si ju keni tendencë për t'i parë gabimet e të tjerëve.

Nëse sytë tuaj janë të plagosur apo të mbyllur, ëndrra tregon se ju me dije refuzoni të shihni të vërtetën në lidhje me diçka ose shmangien e një miqësie të ngushtë.

Syri i tretë

Nëse në ëndërr ju keni një sy të tretë, kjo simbolizon vizion të brendshëm, depërtim, instinkt apo disa aftësi psikike që ju keni. Ju jeni në gjendje për të parë atë që të tjerët nuk mund ta shohin.
Ose ju duhet të shikoni brenda vetes dhe t'i besoni intuitës.

Një sy

Nëse ëndrroni që ju keni një sy, tregon refuzimin tuaj për të pranuar një tjetër këndvështrim. Poashtu tregon se ju jeni i njëanshëm në mënyrën tuaj të të menduarit.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:51

SH - Fjalori i ëndrrave


Shtëpia

Nëse shikoni në ëndërr sikur vizitoni shtëpinë tuaj të vjetër, do të thotë se do të gëzoheni nga lajme të mira.

Nëse ëndërroni shtëpinë tuaj të vjetër në gjendje jo të mirë, do të thotë se do të mësoni për sëmundjen apo vdekjen e një të afërmit tuaj.

Për një grua që shikon ketë ëndërr parashikohet hidhërim për shkak të vdekjes se një shokut të vet.

Nëse shikoni sikur shkuat në shtëpi dhe gjete çdo gjë në rregull dhe bukur dhe qetësit, do të thotë harmoni në jetën tuaj familjare dhe sukses në punë.

Nëse shikoni sikur po ndërtoni shtëpi, do të thotë se do të bëni ndryshime te mençura në interesat tuaja të përditshme, si dhe dashuri e lumtur.

Nëse shikoni sikur kishit një shtëpi të bukur do të thotë se shpejt do të lini shtëpinë tuaj për një me të mirë, dhe fati do të jetë me ju.

Shtëpia të vjetra dhe të prishur, do të thotë disfata në punë apo në çdo përpjekje, dhe shëndet që nuk shkon mirë. Po ashtu një mendjelehtësi e jotja të sjell fatkeqësi.

Të blesh shtëpi, tregon mërzi dhe humbje të miqve dhe njerëzve të dashur.

Ta shkatërrosh – grindje dhe keqkuptime, veçanërisht me komshinjtë.

Nëse shihet të shembet tregon sëmundje në ardhje.

Nëse shtëpia është në fshat ushqen dashuri të palejueshme.

Sheh ta pastrojnë shtëpinë do të sqarohen çështjet të komplikuara.

E sheh shtëpinë e boshatisur, pa shpresa dhe do të mbetesh i zhgënjyer.

E meremeton shtëpinë do të kesh vizita, po ashtu mund të tregojnë se do ta bësh varrin e kushëririt tënd, ndërsa ndërtimi i shtëpisë për një tjetër është shenjë përmirësimi dhe shprese.

Po të shikosh shtëpinë tënde sikur po rrëzohet, ose është gati në të rënë, do të pësosh një fatkeqësi të madhe.

Djegia e shtëpisë tënde ose ndonjë prone tjetër në ëndërr, paralajmëron vdekjen e njërit prej kushërinjve të tu.

Aksidente në punë në se ëndrra tregon shtëpinë të pështjellur nga flakët, apo e shet të digjet dhe punët nuk të shkojnë mirë..

Shtëpia paraqet personalitetin tonë ashtu siç edhe jemi. Paraqet uni –egon që nuk është asgjë tjetër përveç fasada e shtëpisë, kurse brendia e shtëpisë paraqet qëndrimin ton karshi me botën që na rrethon, varësisht tani si ndërlidhet me orenditë e brendshme të shtëpisë. për vetë faktin se zjarri përmbledh të gjitha kujtimet, gjithësinë e ekzistencës


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 10:51

T - Fjalori i ëndrrave


Tavolina

Simbolizon femrën si një dashnore e sinqertë e shoqëruar me shoqërinë e gëzuar.
Tavolina paraqet gruan, përgjithësisht është simbol pozitiv i ogurit të mirë.

Treni

Përpos se simbolizon udhëtimin në jetë, i aventurës fizike dhe intelektuale ai është simboli i fuqisë seksuale, sepse treni sipas Freudit simbolizon edhe organin e mashkullit seksual.Treni paraqet organin e mashkullit penisin, po kalon nëpër tunele nuk është asgjë tjetër përveç marrëdhëniet seksuale.

Madje simbolizon lëvizjen e shpejt kah caku i jetës, po ashtu mund të simbolizojnë karakterin tuaj të papërshtatshëm për ta gjetur partnerin e jetës.

Topi

Është i barabartë me rrethin dhe e ka domethënien e dimensionit të tretë dhe i përgjigjet përvojave të njeriut: tokësore-qiellore, tërësia e përkryer. Është edhe simbol i Zotit që nga qielli zbret në tokë. Madje bashkimi i natyrës së Zotit me atë njeriut etj.

Topat simbolizojnë perfeksionimin, ekuilibrin dhe harmoninë.


E nesermja qe te friksonte dje eshte sot!!!!!!!

Fjalori i endrrave Divider_129
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i endrrave Empty Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi