Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Perse Jetojme People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Perse Jetojme People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perse Jetojme

+5
Shaban Cakolli
Emona
Bleta
leona
WebMaster
9 posters

Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Perse Jetojme

Mesazh nga WebMaster Wed 27 May 2009 - 8:14

shpesh here ne nje situate mbase delikate,apo edhe kur shume pyetje na mundojne,secili nga ne ia ka bere vetes nje pyetje te tille.dicka ne jeten time eshte e sigurte,jeta duhet mare me filozofi.por ne fund te fundit perse jetojme?pervec dashurise qe egzistenca jone i fal atyre qe na dhane jeten,cili eshte mesazhi qe ne duhet te percjellim tek kjo bote?
apo jemi thjesht qenie qe mundesojne riprodhimin e vazhdueshem qe raca njerezore te mos shuhet?
personalisht mendoj qe jo.
uroj per te gjithe ju,qe emri juaj te shenohet ne nje faqe,kudoqofte ne histori,per dicka vertete do vleje,e te mos harrohet ne pafundesi!
Perse Jetojme 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Perse Jetojme 30l12rc Pytje & Përgjigje Perse Jetojme 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga leona Wed 27 May 2009 - 8:52

Jetojme per te jetuar e pastaj per te vdekur
leona
leona
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Madrit
Postime Postime : 2038
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/04/2009
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Vizitor Wed 27 May 2009 - 9:49

jetoj per te shijuar jeten te cilen ma ka dhuruar zoti ehe aj e di em mir perse jetoj
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Bleta Sat 8 May 2010 - 6:27

Përse jetojmë....??? Hmm, pyetje mjaft interesante.

Për çdo gjë ekziston një arsye,
dhe një kohë për çdo qëllim nga Parajsa.
Një kohë për të lindur, e një kohë për të vdekur.
Një kohë për të mbjellur, e një kohë për të mbledhur.
Një kohë për tu trishtuar, e një kohë për të qeshur.
Një kohë për të mbajtur zi, e nje kohe per te vallezuar.
Nje kohe per te dashuruar, e një kohë për të urryer.
Një kohë për luftë, e një kohë për paqe.


Puno sikur nuk ke nëvojë për para. Kërce sikur asnjë njeri nuk është duke të parë. Dashuro sikur kurrë nuk ke qenë e lënduar.

Ti nuk mundesh të marresh gjithmonë atë që deshiron në këtë jetë. Por n.q.s përpiqesh disa herë, ti mund të gjesh, atë ç'ka kishe nëvojë.

Kjo është jeta, e drejtë apo e padrejtë qoftë për disa nga ne, e mira do të ishte ta pranonim dhe jetonim atë sikur të ishte dita e fundit që po jetonim në këtë botë. Sepse atëherë dhe vetem atëherë nuk do të na vinte keq për çdo çast të kaluar Perse Jetojme Lujsyun
Mos harroni, vlera e jetes nuk shtrihet në gjatësinë e diteve, por në përdorimin që NE u bëjmë atyre Perse Jetojme Perqesh.

Perse Jetojme Ciao
Bleta
Bleta
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Në Oqeanin e Pafund!
Postime Postime : 839
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/05/2010
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Emona Mon 24 May 2010 - 23:36

Jetojm Per Ti Dhen Kuptim Kesaj Bote ,Jetojm Per te Mesur Dy Rruge, rrugen e Parajses Rrygene Ferrit!

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Vizitor Tue 25 May 2010 - 1:02


Qellimi i gjithesecilit eshte te leme "gjurme" ne kete toke. Te ndihet emri yne ne kete jete, te mundohemi qe nepermjet inteligjences, zgjuarsise, kureshtjes, hamendesise, ironise, kenaqesise, dashurise, praktikes dhe veprave tona, te luftojme per nje jete me te mire. Jetojme qe brezat qe vijne ta shohin me nostalgji punen dhe veprat e te pareve te tyre, dhe te luftojne dhe ata qe jeta e pasqyruar ne shpirtin e stermunduar te nje brezi te meparshem, te gjeje perkrahje, mbeshtetje dhe te mos sugjestinohet nga frika e ekzistences se nje pesimizmi qe kerkon te shuaje nje planet te tere.Ky esht mendimi im,flm per mirekuptimin.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Shaban Cakolli Tue 25 May 2010 - 1:07

per te jetuar,vetem te mundohemi te jetojme mire
Shaban Cakolli
Shaban Cakolli
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 6690
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Vizitor Tue 25 May 2010 - 1:09

per tu zhvilluar njerezimi,riprodhim Perse Jetojme 61998
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Shaban Cakolli Tue 25 May 2010 - 1:17

ashtu pra,mirepo vetem ata qe shijojne mire jeten jetojne,te tjeret 0000
Shaban Cakolli
Shaban Cakolli
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 6690
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Vizitor Tue 25 May 2010 - 1:21

ata te tjeret 0000,perse jetojne valle Perse Jetojme Confused
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Shaban Cakolli Tue 25 May 2010 - 1:36

per te vdekur
Shaban Cakolli
Shaban Cakolli
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 6690
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Roksana Tue 25 May 2010 - 1:43

per qef
Roksana
Roksana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 3054
Anëtarësuar Anëtarësuar : 13/08/2009
Hobi Hobi : estetiste

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga LaDescarada Wed 26 May 2010 - 7:32

kemi lind per me jetu ...por sben me jetu vetem sepse kemi lind
(u are born to live, don't live because u are born)
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Vizitor Wed 26 May 2010 - 7:38

jetojm se pse zoti naka kriju per te jetu dhe rrespektu zotin ton
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Vizitor Wed 26 May 2010 - 9:09

per syte e botes Perse Jetojme 61998
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Bukurosh-Djal Fri 28 May 2010 - 8:46

Hoffnung Stirbt Zulezt(Shpresa Vdes e Fundit)

Njeriu jeton me Shpres At dit qe ske shpres athere ske as Vullnet per te Jetuar.,..!!

Une mendoj se secili nga ne Jetojm per ta pasur nje dit edhe me te mir se kjo e sodit...Nganjeher mendoj me veten pse i dha veti kaq shum mund kshtu ashtu kemi me vdek mi lan te gjitha por prap se prap ki vullnet me Punu me Jetu dhe me Shiju jeten per aq sa koh qe na ka mbet per te jetuar..!!

Jeto Per Nder T'All'llahut .. qe tmundesh Sado t'besh Sadak per All'llahun ... qe tjesh i pelqym te all'llahu qe ta fitosh ndonje vend te all'llahu qe all'llahu tket meshir per ty ne Boten tjeter..!! :5454787:
Bukurosh-Djal
Bukurosh-Djal
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Frankfurt.am.Main
Postime Postime : 3611
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/05/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : ''Nese ke vendos me u nda nese kurr me s'don mem pa, Ti me trego mos me mundo,Mos loto nese ke vendos me shku ska rendesi veq knaqu ti Dashuri ''Te dua perjet''

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Vizitor Fri 28 May 2010 - 8:49

sepse jeta esht dhurat nga zoti,sjemi te denje ta rrefuzojme por as mundemi
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Anakonda Fri 9 Nov 2012 - 22:47

Sidoqofte eshte nje fakt i padiskutueshem : njeriu eshte nje perberje, nje perzierje e TRUPIT - gje materiale - dhe SHPIRTIT - gje absurde.
Eshte mese e vertete se pasi te gjithe njerezit kane te njejtin fund, vdekjen, vjen vete pyetja : perderisa do te vdes cila eshte vlera qe i jep kuptim jetes sime? pasi gjithcka qe pata bere do te shuhet me fikjen time? dmth sikur te mos kisha bere asgje?
Nga pergjigjet e dhena deri tani supozohet vetevetiu se te gjithe jane te pazote, ate. Perndryshe ceshtja merr te gjithe kuptimin dhe ska me nevoje te diskutohet.
Nje nga pergjigjet eshte kjo : MENDJA (arsyeja) I MERR GJERAT NGA NJE, ME RADHE, jo te gjitha sebashku. Per kete arsye egzistojne te VUAJTURIT shpirterisht dhe te GEZUARIT truperisht (materialisht). Pra ne kufijte qe na ka vene "jeta" ka kufizime intelektuale dhe materiale. Patjeter qe mund te ndalojme te bejme cdo gje, por ne kete rast nuk do te kemi mundesine te kenaqim as "shqisat" tona. Po crendesi ka perderisa jeta ne fund do te dale e pakuptimte dhe e FUNDSHME? Njeriut i jepen dy mundesi, ose te jetoje jeten - te egzistoje - ose ti jape fund asaj, vdekja. Ketu hyn ne loje "cogito" : mendoj pra jam. Kjo eshte e vetmja "siguri" qe egzistojme. Shume mire njeriu mund ti jape fund jetes por eshte egzistenca ajo qe i jep te vetemen mundesi per te qene i ndergjegjshem, per te jetuar. Dhe kjo pikerisht sepse kur vdesim nuk jemi me, por me ane te egzistences na jepet te pakten mundesia per te shijuar kenaqesine trupore - kenaqesine e qejfit do thesha -, per te cilen jemi te ndergjegjshem, edhe pse mund te jete nje iluzion. Por duke bere kete gje, dhe duke qene se mendja i ben gjerat nje nga nje dhe me radhe, duke bere pikerisht kete te fundit, pra aktin, mendja na ben te harrojme mosmireqenien shpirterore. E di qe ne kete rast duket sikur eshte vetem nje ZEVENDESIM, por mund te mos jete i tille neqofte se aplikohet pergjithmone. Nuk e konceptoj dot ne emer te cfare mund ti jepet me shume vlere shpirtit sesa trupit. Mund ti jepet me shume rendesi shpirtit kur shpresohet se ky i fundit mund te jape nje shpetim pas vdekjes, por juve duke qene se s'besoni ne Zoti, dmth besoni ne karakterin e fundshem te njeriut, nuk duhet te shqetesoheni per kete. Llogjike apo jo?!

E bera ketu nje lemsh te mire Epicurianizmi, Descartizmi, dhe Egzistencializmi (Sartrizmi). Megjithate epiqendra ngelet, ketu, Epicurianizmi! Kush e tha se ku i fundit eshte DEMODE, i tejkaluar apo i vdekur fare!...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Jetojme Empty Re: Perse Jetojme

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi