Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje yll rrezikon jeten ne Toke  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje yll rrezikon jeten ne Toke  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nje yll rrezikon jeten ne Toke

Shko poshtë

Nje yll rrezikon jeten ne Toke  Empty Nje yll rrezikon jeten ne Toke

Mesazh nga Alberti Sun 25 Jul 2010 - 23:19

Eshte nje yll i galaktikes sone, ne Rrugen e Qumeshtit, larg nga Toka 3.260 vite drite, i cili mund te shpertheje dhe te veje ne rrezik jeten e planetit tone.
Perspektiva e pakendshme eshte ilustruar ne takimin e “American Astronomical Society”, ne Uashington duke saktesuar se nje gje e tille mund te ndodhe 10 milione vite me vone, por ndoshta edhe me pare.

Pas studimit eshte zbuluar se behet fjale per nje cift yjesh ku nje nga te dyja eshte nje xhuxh i bardhe, qe astronomet e quajne “Nova periodike”, pasi periodikisht paraqet shperthimet te regjistruara me intervale prej 20 vitesh.

Keto shperthime ndodhin gjate procesit kur ylli grumbullon materiale (gazra te pasur me hidrogjen) qe i merren yllit fqinj me ane te forces se tij te rendeses.

Ne kete menyre trupi qiellor shton masen e vete dhe kur arrin nje nivel te caktuar, shperthen duke leshuar energji 10 milione here me te madhe nga nje shperthim i zakonshem.

Dhe pikerisht 10 milione vite me vone, ose edhe me pare, pritet qe ylli te arrije nivelet e rrezikshme, qe do t’i jepnin fund jetes ne Toke.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi