Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten

3 posters

Shko poshtë

Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten Empty Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten

Mesazh nga Binni Sun 12 Jun 2011 - 9:18

Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten Thumbnail.php?file=21_vjecarja_anorkesike_943634250

Britani e Madhe, 21 vjecarja humb 130 kg dhe behet anoreksike, tani i mbeten vetem gjashte muaj jete.

Vajza ju nenshtrua nje nderhyrje ne stomak dhe ben nje thirrje: “Hani shendetshem, mos beni si mua”

Eshte duke u perfolur gjithnje e me shune ne Britanine e Madhe historia e Malissa Jones, 21 vjecarja angleze, e cila peshonte 174 kg dhe ne 18 muaj me ane te nje bypass-i gastrik, arriti ne 40 kg. Aq shume saqe obeziteti eshte kthyer ne anoreksi me te gjitha rreziqet e rastit. Ajo po rrezikon jeten dhe pikerisht per kete gje eshte bere nje simbol per te gjitha vajzat qe vuajne nga crregullimet ushqimore.

Ne 18 muaj ka humbur 130 kg, nje nderhyrje e cila ne menyre te qarte shkoi pertej qellimeve te mjekeve. Malisa eshte reduktuar ne nje te katerten e peshes fillestare, tashme nuk arrin te haje sic duhet dhe sipas mjekeve i kane mbetur gjashte muaj jete.

E gjitha filloi kur mjeket, pas vitesh te tera obeziteti qe po e conte ne nje gjendje te rende fizikun e vajzes, i propozuan familjes se saj nderhyrjen e kushtueshme (10 mije sterlina), per te reduktuar stomakun dhe zorren e trashe. Fillimisht dukej mire, por me pas situata sa vjen e behet e me keq.

Pas operacionit, vajza fillon te ndjeje neveri per ushqimin, duke pasur prombleme me tretjen.

“Sigurisht, qe mishi, buka dhe cokollatat me pelqejne ende, por nuk arrij me t'i tres dhe keshtu dalengadale ndalova se ngreni. Mjeket thone se, nese une nuk ha, me mbeten edhe 6 muaj jete”. Nje problem fizik por edhe psikologjik, “pas nderhyrhjes une urreja trupin tim, lekuren time te varur mbi trupin e holle dhe plaget… nuk jam zhveshur me perpara askujt”, tregon Malisa.

Por mbi te gjitha dhimbjet e stomakut, te vjellat, e cojne praktikisht Malisen te mos haje.

Por drama vjen disa muaj me pare, Malisa eshte shtatzane dhe shume e semure, nuk arrin te haje, sistemi imunitar eshte dobesuar. U perpoq duke detyruar veten te hante dhe nuk ia doli dot. Foshnja eshte lindur nga nje nderhyrje e detyruar, por ishte teper i vogel dhe i dobet per te mbijetuar.

Tashme ajo ndihet ne nje rruge pa zgjidhje, ndoshta mund t'i nenshtrohet serisht nje operacioni.

Ajo shpreson qe targjedia e saj t’i sherbej te gjitheve, te harrojne kirurgjine si zgjidhje per humbjen e peshes, asgje nuk zgjidhet ne moment. Duke percjelle mesazhin per te ndjekur vazhdimisht nje diete te shendetshme dhe aktivitet fizik.
Binni
Binni
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mendjen Tuaj!!
Postime Postime : 7205
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/01/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Sporti,

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten Empty Re: Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten

Mesazh nga Ariel Thu 16 Jun 2011 - 7:30

OMG hehehe

Amani kalamajve...Larg Fast Foodeve

hani ushqim te fresket dhe larg te konservuarave...

130 kg per 18 muaj...o zooot... hehehe
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten Empty Re: Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten

Mesazh nga Anakonda Sun 11 Nov 2012 - 6:41

kshu duhet tjesh kshu si esht bo kjo hallall ja beft zoti
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten Empty Re: Humb 130 kg behet anoreksike, 21 vjecarja rrezikon jeten

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi