Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thirrje për Vëllezërit dhe Motrat e besimit për ardhjen e Muajit të Agjërimit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thirrje për Vëllezërit dhe Motrat e besimit për ardhjen e Muajit të Agjërimit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thirrje për Vëllezërit dhe Motrat e besimit për ardhjen e Muajit të Agjërimit

2 posters

Shko poshtë

Thirrje për Vëllezërit dhe Motrat e besimit për ardhjen e Muajit të Agjërimit Empty Thirrje për Vëllezërit dhe Motrat e besimit për ardhjen e Muajit të Agjërimit

Mesazh nga Binni Wed 28 Jul 2010 - 9:38

Thirrje për Vëllezërit dhe Motrat e besimit për ardhjen e Muajit të Agjërimit

Mes nesh dhe muajit të agjërimit mbeten vetëm disa ditë dhe orë.
T’i shijojmë këto momente dhe orë,

Sepse mund të jetë ky viti i fundit për ne.

Ai është muaji i agjërimit dhe faljes,
Muaji i sinqeritetit dhe besimit.
Muaji i shpejtimit për të mira.
Ai është muaji i përmendjes së All-llahut dhe Kuranit,
Muaji kur prangosen shejtanët.
Ai është muaji i përmirësimit dhe vetëllogaritjes,
Muaji kur hapen dyert e xhennetit dhe mbyllen dyert e xhehenemit.
Ai është muaji i ndërmjetësimit dhe i xhennetit Rejjan,
Muaji i kujdesit nga padrejtësitë dhe nga veset.
Ai është muaji i frikës dhe shpresës, jo i fjalëve të turpshme dhe zhurmave.
Ai është muaji i sinqeritetit dhe ndershmërisë,
Muaji i xhennetit dhe ruajtjes nga zjarri.
Ai është muaji i kohës së qetësis dhe lutjes,
Muaji i largimit nga zjarri.
Ai është muaji i reformës dhe pajtimit.
Muaji i durimit dhe dhënies.
Ai është muaji i pranimit të së mirës dhe largimit nga e keqja,
Muaji i nxitjes për të mira dhe garës në lëmoshëdhënie.
Ai është muaji i shlyerjes dhe faljes së mëkateve, ruajtës nga devijimet,
Muaji i përmirësimit të fjalës, ruajtjes së gjymtyrëve dhe veprimit të veprave të këqija.
Ai është muaji i mirëmbajtjes së zemrës dhe gjuhës,
Muaji që mbulon shpirtrat dhe triumfon epshet.
Ai është muaji i gëzimit dhe respektit, bindjes dhe përforcimit,
Muaji i largimit nga fjalët e liga dhe përdorimi i tyre.
Ai është muaji i të mirave, përqafimit të tyre dhe thirrjes për te to,
Muaji i qetësisë, i pendimit dhe faljes, i pranimit të realitetit dhe i kthimit në të.
Pra, të përgatisim shpirtrat tanë,

…të ndalim lapsat tanë,
…të ndërpresim lëvizjet e gjuhëve tona,
… të vrojtojmë lëvizjet e lapsave dhe këmbëve tona.
Fitues është ai që e përqafon këtë muaj në të gjitha punët e mira.
Humbës është ai që pason epshet dhe shejtanin.

O Allah, na bëj përqafues të së mirave dhe të larguar nga të këqijat!
Binni
Binni
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mendjen Tuaj!!
Postime Postime : 7205
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/01/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Sporti,

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thirrje për Vëllezërit dhe Motrat e besimit për ardhjen e Muajit të Agjërimit Empty Re: Thirrje për Vëllezërit dhe Motrat e besimit për ardhjen e Muajit të Agjërimit

Mesazh nga Vig-ana Wed 28 Jul 2010 - 9:44

Njeri me vetëdije të shëndoshë në atë që beson, sigurisht, që gjithçka
vepron, bën të pamundurën që të arrijë shijimin e frytit të besimit të
vet. Njerëzit agjërojnë, sepse besojnë në fjalën e Allahut dhe porositë
e të Dërguarit të Allahut.

Por ka njerëz që agjërojnë pse duhet të agjërojnë, e veçanërisht në
muajin e bekuar, Ramadan. Këta agjërojnë, por nuk agjërojnë të shtyrë
nga bindja, e as pse kanë nevojë për agjërim, por për hirëë të masës,
diçka që bën turma, duhet të bësh edhe ti! Po ka edhe të atillë, të
cilët agjërojnë vetëm për të vetmen arsye se, po nuk agjëroi, do të
ndjehej i turpëruar nga rrethi i tij, i cili agjëron.

Muaji Ramazan nuk është muaj i urisë, etjes, gjumit, hipokrizisë,
tradhtisë, rrenës, mendjemadhësisë, kokëfortësisë, përçarjes e as i
trazimit mendor, shpirtëror e fizik. Jo! Kurrsesi jo! Muaji Ramazan
është muaj i përmirësimit, ndryshimeve pozitive, jo urisë, por
kundërngopjes, jo etjes por qëndrueshmërisë, jo gjumit por lëvizjes, jo
hipokrizisë por sinqeritetit, jo rrenës por të drejtës, jo
mendjemadhësisë por thjeshtësisë, jo kokëfortësisë por elasticitetit në
të folur, të menduar dhe në sjellje, dhe jo përçarjes, e trazimit, por
formimit, bashkimit, unifikimit dhe kthjelltësisë së mendjes, shpirtit
dhe trupit. Muaj i pastrimit dhe rigjenerimit; ngritjes së vetëdijës në
çdo aspekt!
Vig-ana
Vig-ana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 1365
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/10/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi