Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Specat dhe rendesia e tyre People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Specat dhe rendesia e tyre People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Specat dhe rendesia e tyre

2 posters

Shko poshtë

Specat dhe rendesia e tyre Empty Specat dhe rendesia e tyre

Mesazh nga Єямєℓiиdå Mon 20 Dec 2010 - 4:15


Të gjitha specat janë të pasura me vitamine A, C, dhe K por specat e kuq jane me te pasura me keto vitamina.
Specat e kuq janë të njohur per perberjen e substancave anti-kancer si lykopene (carotenoid). Ajo është thënë se ndihmon në luftën kundër kancerit të prostatës, si dhe pankreasit, fshikzes dhe kancerin e qafës se mitrës gjithashtu.
Një tjetër karotenoid i gjetur në speca të kuq, i quajtur beta-cryptoxanthin, ka treguar një potencial si ilaç anti-kanceroz për trajtimin e kancerit të mushkërive.

* Specat e kuq janë të pasur me antioksidantë qe ndihmojne ne uljen e rrezikut dhe parandalimin e shumë problemeve të zemrës.

* Specat mund të ndihmojne për të reduktuar peshën e trupit. Këto perime besohet se posedojnë substanca të caktuara të cilat ndihmojnë për të humbur peshë, duke rritur temperaturën e trupit dhe nevojat e tij për oksigjen.

* Specat e kuq janë një burim i madh i shumë vitaminave të nevojshme. Vitamina A, e pranishme në speca, është e mirë për sytë, permireson shikimmin. Ajo gjithashtu ndikon qelizat në trup, kocka,sistemin imunitar dhe gjendjen e lëkurës.

* Vitamina komplekse B është e nevojshëme për funksionimin normal të trurit. Ajo ndikon në metabolizmin e trupit dhe ndihmon në procesin e konvertimit te proteinave per energji. Këto vitamina ndihmojne sistemin tonë të imunitetit dhe mund të lehtësojne simptomat e lidhura me stresin ose sëmundje të ndryshme.

* Vitamina E parandalon dëmtimin e qelizave, duke luftuar probleme të zemrës dhe kancer të mundshëm.

* Nje e gjysem filxhan me feta të kuqe speci përmban 87mg te vitaminës C, e cila është në fakt më shumë sec ka nevojë trupi juaj (per vitaminë C është rreth 60mg në ditë për një të rritur). Kjo vitaminë mbron sistemin tonë të imunitetit, duke ndihmuar atë për parandalimin e infeksioneve dhe kancerit. Duke marrë vitamine c te mjaftueshme ndihmoni trupin tuaj për të absorbuar hekur më shumë nga ushqimet.

* Kjo perime është një burim i madh i kaliumit duke ndihmuar për të ruajtur ekuilibrin dhe uljen e rrezikut për goditjet në tru.

* Acidi Folate, i pranishëm në speca të kuq është substancë e rëndësishme për trurin tonë dhe e nevojshme për sintezën e qelizave të kuqe të gjakut. Rënia e acidit folat ne organizem është e njohur se shkakton anemi. Acidi folate është i rëndësishme për fëmijët e palindur.Ky acid parandalon probleme të mundshme të lindjes. Shumë gra shtatzëna janë të këshilluar që të marrin acid folat përpara dhe gjatë shtatzanisë së tyre
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Specat dhe rendesia e tyre Empty Re: Specat dhe rendesia e tyre

Mesazh nga Anakonda Sat 25 Feb 2012 - 20:03

Prandaj i ha specet aq shum un.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi