Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Drita Pelingu People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Drita Pelingu People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Drita Pelingu

Shko poshtë

Drita Pelingu Empty Drita Pelingu

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Sun 2 Jan 2011 - 0:24

Drita Pelingu.

Drita Pelingu lindur në qytetin e Vlorës në vitin 1926,
filloi punën si aktore profesioniste në Teatrin Kombëtar
në vitin 1946. Disa nga komeditë dhe dramat e para ku
ajo ka interpretuar në teatrin shqiptar. "Rëshqitja",
"Arturo Ui", "I çuditëshmi", "Zonja e Bujtinës",
"Gratë gazmore të Uindsorit", "Artani", etj.
Në kinematografi ajo u shfaq fillimisht me një rol të vogël
tek "Tana" (1958), e më pas tek "Njeriu me top",
"Kur hidheshin themelet", ku interpreton rolin e Budës,
"Vajzat me kordele të kuqe", "Radiostacioni", "Përtej mureve të gurta",
"Fjalë pa fund", "Shpresa", etj.
Ajo ka luajtur mbi 120 roleve në teatër dhe kinematografi.
Mban titullin "Artiste e Merituar" që nga vitit '86, ndërsa në
vitin '96 ështe fituese e çmimit kombetar "Ismail Qemali (çmimi)".
Me titullin e lartë "Mjeshtre e Madhe e Punës", akorduar nga
Presidenti i Republikës ajo u nderua pesë vjet të shkuara.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Drita Pelingu Empty Re: Drita Pelingu

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Sun 2 Jan 2011 - 0:25

Filmografia
-Rouz - (2009) (Theater)
-Efimeri poli - (2000)
-Shpresa - (1988)
-Fjalë pa fund - (1986)
-Nusja - (1980)
-Përtej mureve të gurta - (1979)
-Radiostacioni (film) - (1979)
-Kur hidheshin themelet - (1978) (TV) ... Budja
-Vajzat me kordele të kuqe - (1978)
-Njeriu me top - (1977) ... Halla
-Tana - (1958)
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi