Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Automjetet, bllokohet tregu People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Automjetet, bllokohet tregu People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Automjetet, bllokohet tregu

Shko poshtë

Automjetet, bllokohet tregu Empty Automjetet, bllokohet tregu

Mesazh nga Vizitor Tue 1 Feb 2011 - 9:59

Automjetet, bllokohet tregu Tirane-sheshi
Në dhjetor numri i automjeteve të përdorura që u shitën në tregun e brendshëm ishte dy herë më i vogël se një vit më parë.
Të dhënat zyrtare të Drejtorisë së Transporteve tregojnë se shitja e automjeteve të përdorura në vend ka shënuar në gjashtëmujorin e dytë të vitit të kaluar një rënie drastike.

Por përse tregu është stopuar? Në qershor të vitit të kaluar Kuvendi miratoi me nismën e qeverisë një ligj, i cili detyron çdo individ që shet një automjet të përdorur të paguajë një taksë shtesë veç asaj që është paguar në doganë kur i njëjti automjet është importuar.

Formula, e cila bazohet kryesisht në vitet e përdorimit të automjetit, prodhon në shumë raste rezultate paradoksale.

Sa më e ulët të jetë vlera e automjetit, aq më e madhe ka gjasa të jetë taksa që duhet të paguhet për të nëse shitet.

Ka raste që sipas kësaj formule, një individ detyrohet të paguajë dyfishin e vlerës me të cilën ai ka shitur automjetin e përdorur, si taksë për qeverinë.

Pas miratimit të ligjit, ministri i Financave, zoti Bode nxori edhe një udhëzim, i cili vendoste taskën edhe tek automjetet e reja, që janë blerë më parë në treg me kilometrazh zero, në çastin kur ato rishiten.

Gjithë kjo paketë ligjore ka prodhuar një situatë kaosi në tregun e automjeteve, ku individët nuk shesin më dhe kur e bëjnë këtë përdorin mënyra të tjera për t’i shpëtuar taksave, si dhënia me prokurë.

Ajo që po ndodh me tregun e automjeteve të përdorura është rasti më ekstrem i dështimit të një politike fiskale, ai ku taksat, tentojnë jo vetëm të deformojnë tregun, por madje të çojnë në zhdukjen e tij.

Kjo është ndër të rrallat herë kur shteti shpik një detyrim i cili as nuk bazohet mbi vlerën e produktit, as nuk është fiks dhe madje nuk është as taksë ekologjike.

Formula është një shpikje shqiptare, pasojë e keqpërdorjes së direktivave të Bashkimit Europian.

Qeverisë ju desh të përballej me presionin e BE për të hequr taksën e importit të autmojeteve, por në vend që të përmbushte këtë detryim, ajo shpiku formulën, e cila në finale as nuk e mbron ambientin pasi ata që i kanë automjetet e përdorura do vazhdojnë t’i përdorin ato, as nuk po sjell të ardhura në buxhet.

Rezultati i vetëm i saj është deformimi i tregut nga qeveria, që thotë se në boshtin e saj ka filozofinë liberale.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi