Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

+4
dajti modh
Selda
Katniss
Golden
8 posters

Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Vizitor Sun 6 Mar 2011 - 12:57

Eshte i lutur cilido te shkruaje ne kete teme, fjale qe mund te themi se jane te harruara apo fjale dialektore.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Vizitor Sun 6 Mar 2011 - 12:59

Cakorre = sopate.
Nagaçe = sopate e vogel.

Pasvon
Kjo fjale eshte zhdukur fare pothuajse.
Cfar ka qene pasvoni ?
Dikur, pasvoni ishte ai i punesuar nga bashkia, etj. qe ndizte dritat ne qytet (qirijte) ne vendet kryesore te qytetit.
Te mos harrojme se qytet dikur kane qene me permasa te vogla.
Pra pasvon ishte profesioni i ketij njeri qe lidhet me fjalet pas + vonë ne kuptimin pasi kishte perenduar dielli dhe ishte errur.
Gjithmone nona me thoshte...- Me je bo si pasvon ec heret ne shpi, mistrec.

Kjo fjale nga Shqiperia e mesme.

PS; nuk eshte e cuditshme qe kjo fjale te jete dhe ne trevat e tjera.


Vdore = bore.
Gjoku = kali
Ati = kali
Çili = kali
Kulli = mëz
Kolt = kuajt
Visku = kërriçi
Kisku = kërriçi
Kallnur = Janar
Frur = Shkurt (muaji shkurt)

Kurse Qershorit, ne kohen e Skenderbeut i thoshnin; Çershinar

Llajk = hu gardhi, ne dialektin Lezhian dhe Shkodran.

Mica = macja (ne veri)
Të linjta - të linjtat = jane rrobat e brendshme te trupit.

Teveqel = budalla, idjot, i manget etj.
Fjala teveqel eshte ne zhdukje, sepse nuk ka me teveqele.

paramedale=pike se pari
garuzhde= luge e madhe gjelle ose luhare
carranik=raft i vjeter prej druni
nubavel=kuti e vjeter prej druni ku plakat kane rujte teshat
cardak=koridor te shtepite e vjetra shkodrane
nen'aher= si pune magazine te shtepite e vjetra shkodrane
bishtagyp=pene druni me maje metalike e perdorun me shkru dikur (edhe une e kam pas perdore ne klase te pare e dyte fillore)
divid= objek ne forme topi qe mbante bojen me njy bishtagypin
tempeshir=shkumes
kalem=lapes

Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Golden Sun 6 Mar 2011 - 13:08

Mund te jete edhe kjo

vatan => atdheu

Golden
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 9120
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/10/2010
Mosha Mosha : 29

http://pc4everything.blogspot.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Katniss Sun 6 Mar 2011 - 13:13

cardak,kalem,nen'aher,teveqel,vdor perdoren ende tek ne....


Edituar për herë të fundit nga Calliope në Sun 6 Mar 2011 - 13:41, edituar 1 herë gjithsej
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Selda Sun 6 Mar 2011 - 13:27

Gjoku = kali
Llajk = hu gardhi, ne dialektin Lezhian dhe Shkodran.
Mica = macja (ne veri)
Të linjta - të linjtat = jane rrobat e brendshme te trupit.
carranik=raft i vjeter prej druni
cardak=koridor te shtepite e vjetra shkodrane
nen'aher= si pune magazine te shtepite e vjetra shkodrane
bishtagyp=pene druni me maje metalike e perdorun me shkru dikur (edhe une e kam pas perdore ne klase te pare e dyte fillore)
divid= objek ne forme topi qe mbante bojen me njy bishtagypin

Luan miku ne te tana nji to fjale qe i ke shkrujt te tana i thona hala ne shkoder e llajka nuk asht hu gardhi por asht der e vjeter qe vejshin neper bahce
Selda
Selda
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 6587
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga dajti modh Sun 6 Mar 2011 - 13:39

molla tarta=domote
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Selda Sun 6 Mar 2011 - 13:41

dajti modh shkruajti:molla tarta=domote


kortolla = patate
Selda
Selda
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 6587
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga dajti modh Sun 6 Mar 2011 - 13:45

Selda shkruajti:
dajti modh shkruajti:molla tarta=domote


kortolla = patate
.
ta morsha = te keqen
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Selda Sun 6 Mar 2011 - 13:48

dajti modh shkruajti:
Selda shkruajti:
dajti modh shkruajti:molla tarta=domote


kortolla = patate
.
ta morsha = te keqen
=====nuk asht kshu dajt

te marrsha te ligat asht

je si portogal --je si portokall kena gjuh te amel ne shkodranet
Selda
Selda
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 6587
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga dajti modh Sun 6 Mar 2011 - 13:58

Selda shkruajti:
dajti modh shkruajti:
Selda shkruajti:
dajti modh shkruajti:molla tarta=domote


kortolla = patate
.
ta morsha = te keqen
=====nuk asht kshu dajt

te marrsha te ligat asht

je si portogal --je si portokall kena gjuh te amel ne shkodranet
.. po mi zemer po ..
per humor ..
e per sevda..
si shkodronet..
jo nuk ka ..
............... 432965
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Selda Sun 6 Mar 2011 - 14:01

dajti modh shkruajti:
Selda shkruajti:
dajti modh shkruajti:
Selda shkruajti:
dajti modh shkruajti:molla tarta=domote


kortolla = patate
.
ta morsha = te keqen
=====nuk asht kshu dajt

te marrsha te ligat asht

je si portogal --je si portokall kena gjuh te amel ne shkodranet
.. po mi zemer po ..
per humor ..
e per sevda..
si shkodronet..
jo nuk ka ..
............... 432965

kena le per qejf na shkronet dajti
Selda
Selda
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 6587
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Selda Sun 6 Mar 2011 - 14:04

naq naqe == na shkodranet e kena me perkedheli qe ka kuptim zemer shpirt i mire i amel
Selda
Selda
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 6587
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga dajti modh Sun 6 Mar 2011 - 14:07

poc birre =shishe birre .
markuc=zorre uji .

dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga EMI Fri 21 Oct 2011 - 1:39

Selda shkruajti:naq naqe == na shkodranet e kena me perkedheli qe ka kuptim zemer shpirt i mire i amel
yyy mi goc po si nuk e kam dit me pare ket llaf, me thanjoni njeher ket [ naq] e une i rash me bidon uji ne koke, se e mora per pfendim..... :[LoL]: :[LoL]: :[LoL]:
pu pu ca paskan qen kta shkodranet me ket gjuhe, duhet perkthyes... geeegge
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Klio Fri 21 Oct 2011 - 1:50

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. 398758 Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. 398758 Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. 398758 se me vdiqe Emi me kete qe lexovaFjalë të harruara Shqipe ose dialektore. 398758Ne kosove kamomilit i thonin kamelic
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga EMI Fri 21 Oct 2011 - 1:52

hahaha po mi po dhe farmacise i thone [ barnatore] sa kan kta kosovaret ndyshe nga ne...misrit i thone[ kallamoc]...e duhet me pyt gjyshen ca kemi ne nej fjal te vjeter...ose po pres te vi dajti me vone, se dhe ai flet ca fjal te vjetra Tiroce...
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Klio Fri 21 Oct 2011 - 1:54

iiiiiiiii di dhe une fjale te vjetra Tironce se i thot gjyshja ime sa here me na bo ne me qesh....

Sheftelie-pjeshke
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga EMI Fri 21 Oct 2011 - 1:57

hahah po mi, po per dreq tani spo kujtoj asnje fjale te vjeter...
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Arabela Fri 21 Oct 2011 - 2:06

plevice,,,
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Anakonda Sun 26 Feb 2012 - 18:54

Spo me kujtohet asgje per momentin.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore. Empty Re: Fjalë të harruara Shqipe ose dialektore.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi