Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Studimi: Cunami kishte lartësinë prej 23 metrave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Studimi: Cunami kishte lartësinë prej 23 metrave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Studimi: Cunami kishte lartësinë prej 23 metrave

Shko poshtë

Studimi: Cunami kishte lartësinë prej 23 metrave Empty Studimi: Cunami kishte lartësinë prej 23 metrave

Mesazh nga Prada Sat 19 Mar 2011 - 2:11

Vala e cunamit, i cili pas tërmetit shkatërroi verilindjen e Japonisë, ka qenë i lartë të paktën 23 metra, tregon studimi më i ri që sot e publikoi e përditshmja Jomiuri shimbun.
Instituti për hulumtimin e aeroporteve dhe porteve detare e ka regjistruar këtë të dhënë te vendi Ofunato, në prefekturën Ivata, ku vala me lartësi prej 23 metrash ka fshirë nga faqja e dheut qytete të tëra, shkruan gazeta japoneze.
Cunami më i lartë (38.2 metra) në histori ka goditur gjithashtu Japoninë, në vitin 1896, përkujton agjencia franceze AFP.
Sipas të dhëna më të reja të policisë nga cunami dhe tërmeti i të premtes së kaluar kanë vdekur 6 911 persona. Por, edhe mbi 10 mijë persona janë ende të pagjetur.
Pos pasojave shumë të rënda në njerëz dhe ato materiale, Japonia tashti po ballafaqohet me një rrezik edhe më të madh, me rrezatimin radioaktiv nga centralet bërthamore të dëmtuara rëndë nga tërmeti. Sipas shefit të Agjencisë ndërkombëtare për energji bërthamore (IAEA), Yuki Amano Japonia është duke zhvilluar betejën e madhe me kohën.
“Kjo është një fatkeqësi shumë e rëndë dhe serioze”, u shpreh ai, duke menduar në shpërthimet dhe zjarret që kanë përfshirë centralin bërthamor Fukushima 1. “Andaj është me rëndësi që bashkësia ndërkombëtare, përfshirë edhe IAEA, të bashkohet në zgjidhjen e kësaj situate. Veçmas është me rëndësi ftohja e reaktorëve dhe unë mendoj se kjo është një garë me kohën”.
Reja radioaktive nga centrali Fukushima momentalisht po lëvizë në drejtim të Pacifikut, por sipas parashikimeve të Entit për meteorologji dhe gjeodinamikë, në Vjenë, kjo re të dielën do të mund të përfshinte sërish pjesë të Japoninë. Sipas këtij enti, të dielën, shkaku i reshjeve atmosferike dhe erërave, gjendja do të mund të bëhet kritike edhe në kryeqytetin prej 30 milionë banorësh, Tokio.
Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 112
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi