Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Cunami arrin në Havai dhe Rusi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Cunami arrin në Havai dhe Rusi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cunami arrin në Havai dhe Rusi

Shko poshtë

Cunami arrin në Havai dhe Rusi Empty Cunami arrin në Havai dhe Rusi

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Sat 27 Feb 2010 - 23:59

Cunami arrin në Havai dhe Rusi 2rhr2b6


Havai, 28 shkurt - Valët e para të cunamit, të shkaktuara nga tërmeti i fuqishëm në Kili, arritën në brigjet e Havait në shtunën në mbrëmje, dikur pas orës 23.00. Ekspertët vlerësojnë se valët nuk do të arrijnë përmasa katastrofike, por paralajmërojnë se gjendja është shumë serioze. Më herët, valët e cunamit prekën brigjet e Polinezisë franceze.
Në gjithë Havain, të shtunën janë dëgjuar alarmet që paralajmëronin popullsinë të largohet nga bregdeti, pasi që shumë shpejt “valë të rrezikshme” do të godisnin, por nuk priten fatkeqësi në shkallë të gjerë.
Presidenti amerikan Barack Obama deklaroi se SHBA-ja është e gatshme për cunami, që mund të godet bregdetin amerikan, dhe i bëri thirrje amerikanëve të ndjekin paralajmërimin.
Cunami mund të arrijë deri në bregdetin lindor të Rusisë, raporton agjencia “RIA Novosti”.
Valët e para përfshinë arkipelagun e Gambisë, dhe pastaj brigjet e Tahitit, qendra sizmologjike e të cilët, megjithatë njoftoi se valët ishin të lartë rreth 36 centimetra. Siç pritet, cunami së shpejti do të arrijë edhe te ishujt Bora Bora, raporton Reuters.
Ekspertët paralajmërojnë se cunami vjen me valë të shumta dhe valët e para nuk do të thotë të jenë më të lartat. Paralajmërimi për cunami është lëshuar në vendet e Paqësorit, nga Zelanda e Re deri në Kili. Në Kaliforni dhe në ishujt e Paqësorit Havai, Samoa Amerikane dhe Samoa janë lëshuar paralajmërimet nga rreziku prej cunamit.
Të paktën pesë persona janë vrarë dhe 11 janë zhdukur në ishujt Robinson Cruzo, në pjesën jugore të Paqësorit nga cunami i shkaktuar pas tërmetit të fuqishëm.
Autoritetet lokale theksuan se një seri valësh të cunamit kanë goditur brigjet e ishullit, i cili ka rreth 600 banorë.
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi