Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 C'eshte e verteta si mendoni?  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 C'eshte e verteta si mendoni?  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

C'eshte e verteta si mendoni?

2 posters

Shko poshtë

 C'eshte e verteta si mendoni?  Empty C'eshte e verteta si mendoni?

Mesazh nga Darius Wed 8 Jun 2011 - 2:41

A egziston e verteta?Nese po si mendoni,a eshte ajo nje iluzion qe na sherben te ecim perpara kohe pas kohe,apo ajo egziston realisht diku dhe ne nuk bejme gje tjeter vetem se i afrohemi soe largohemi pa rreshtur?Nga ana filozfike rreth te vertetes ka shume teori si prsh,pragmatistet te cilet pretendojne se e vertete mundet te quhet cdo gje qe funksionon,utilitaristat quajne te vertee cdo gje qe eshte e dobishme,idealistet te vertete konsiderojne shpirtin icili krijon idete,materialistat ,konsideroine per te vertete materien dhe organizimin e saj,empiristat si te vertete marrin vetem gjerat qe vine nga pervoja,metafiziket marrin si te vertete cdo gje qe vjen nga nje entitet superiore dhe qenja ne sintoni me te eshte e verteta,ka edhe nje grup tjeter qe per te vertete merr cdeo gje qe miratohet nga ndergjegja.Pertej ketyre jepni mendimin tuaj te argumentuar ...
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 C'eshte e verteta si mendoni?  Empty Re: C'eshte e verteta si mendoni?

Mesazh nga Anakonda Fri 9 Nov 2012 - 22:35

E verteta eshte marveshje fjale qe njerezit bejne midis tyre asgje me teper,Une jam kantian ne kete pike dhe them qe edhe nese ajo egziston, egziston vecse apriori,nje shembull: Ne shikojme nje njeri qe eshte duke u mbytur qe shpetohet nga nje tjeter,ky eshte nje fakt por askush nuk e di nese shpetuesi e beri kete per fame per vullnet ndergjegje per te fituar te mira materiale me pas apo ku di une se cfare.Per ta perforcuar edhe nje here ate qe thashe se e verteta eshte konvencion,nje marveshje midis njerezve ,po ju them qe cdo fenomen ne natyre ka cilesine e nje fakti por kurresesi qe kjo nuk mundet te sherbej si e vertete apsolute,po marrim ne analize vjedhjen jemi ne qe e kemi ndaluar ate dhe fjales hajdut prsh i japim nje konotacion te keq,dihet qe ne lashtesi barbaret e kishin te legalizuar vjedhjen dhe e quanin aftesi qe dikush te vidhte,po ashtu ne disa krahina te jugut vajzat u jepnin per nuse vetem hajduteve keshtu qe perfundoj se e verteta nuk eshte gje tjeter vetem se nje entitet subiektiv dhe konvencional

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi