Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si të bëni fëmijën tuaj të hajë shëndetshëm  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si të bëni fëmijën tuaj të hajë shëndetshëm  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si të bëni fëmijën tuaj të hajë shëndetshëm

2 posters

Shko poshtë

Si të bëni fëmijën tuaj të hajë shëndetshëm  Empty Si të bëni fëmijën tuaj të hajë shëndetshëm

Mesazh nga WebMaster Thu 23 Jun 2011 - 8:33

Fëmijët zakonisht nuk i pëlqjenë shumë perimet dhe ushqime e tjera të shëndetshme. Sipas psikologëve, mund të bëni fëmijët të ushqehen me to duke u treguar fotografi të tyre.Zbuluan se fëmijët të cilët shohin shpesh libra me perime dhe fruta të cilat nuk janë në dietën e tyre të përditshme, kanë më shumë dëshirë ti provojnë ato. Në këtë eksperiment prindërve të fëmijëve iu dhanë libra me fotografi për 2 perime dhe 2 fruta. 2 prej tyre njiheshin nga fëmijët( karrota dhe rrushi), ndërsa dy të tjea nuk I kishin para ndonjëherë( rrepë dhe luleshqerrë). Prindrit jua lexuan librin cdo ditë për dy javë rresht.
2 javë më vonë, fëmijëve iu ofruan 4 perime, dy prej te cilave nk ishin në libër. Fëmijët preferonin më shumë të provonin perimet dhe frutat e panjohura të cilat ua kishin treguar prindrit në libër.
Përshembull nëse ishte një foto e luleshqerrës, fëmijët zgjidhnin atë frut, në vënd të cdo gjëjë që kishin parë më parë.( si manafaerrë).
Shkencetarët mendojnë se ekspozimi vizual i fotografive me ushqime të shëndetshme mund të ndihmojë fëmijët të kenë dëshirë ti provojnë ato dhe të zhvillojnë zakone të shëndetshme të ushqyeri në të ardhmen.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të bëni fëmijën tuaj të hajë shëndetshëm  Empty Re: Si të bëni fëmijën tuaj të hajë shëndetshëm

Mesazh nga Anakonda Thu 23 Feb 2012 - 5:00

Meerre futi lugen ne goje me zor,ti marresh me te mira femijet e sotshem.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi