Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Disa këshilla të dobishme për dhëmbë të bardhë dhe për nje buzëqeshje rrëzëllitëse People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Disa këshilla të dobishme për dhëmbë të bardhë dhe për nje buzëqeshje rrëzëllitëse People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Disa këshilla të dobishme për dhëmbë të bardhë dhe për nje buzëqeshje rrëzëllitëse

2 posters

Shko poshtë

Disa këshilla të dobishme për dhëmbë të bardhë dhe për nje buzëqeshje rrëzëllitëse Empty Disa këshilla të dobishme për dhëmbë të bardhë dhe për nje buzëqeshje rrëzëllitëse

Mesazh nga Katniss Fri 24 Jun 2011 - 8:58

Doni të keni dhëmbë të bardhë si aktorët e Hollywood??
Tani është e mundur edhe me metoda natyrale, pa patur nevojë të shkoni te dentisti.
Hapi i parë është përtypja.
Hani fruta dhe zarzavate të forta.
Karrotat, mollët por edhe nje erez si majdanozi janë furce natyrale të dhëmbëve, që mund të heqin njollat e krijuara dhe mund t'i zbardhin ata akoma më shumë.
Hapi tjetër është përdorimi i fijes dentare në mënyrë të vazhdueshme.
Eshtë tepër e rëndësishme që të hiqen mbetjet ushqimore që qëndrojnë mes dhëmbëve dhe dhëmballëve.
Kujdesuni sa më shpesh për to dhe do të keni një higjienë më të mirë në gojën tuaj.
Një sekret tjetër për një buzëqeshje rrezatuese është djathi.
Nëse hani pas cdo vakti një sasi të vogël djathi, kjo ndihmon në parandalimin e karies dhe rimineralizon smaltin.
E njëjta vlerë arrihet edhe përmes konsumimit të qumështit apo kosit.
Ka edhe një lajm të mirë për dashamirësit e ëmbëlsirave: Luleshtrydhet e mbuluara me cokollatë i bëjnë dhëmbët më të bardhë.
Po ashtu uji me sodë është shumë i mirë për dhëmbët, por gjithnjë duke e përdorur në sasi të kontrolluar.
Dhe në fund aleatë për një buzëqeshje të shkëlqyeshme janë uthulla e limoni.
Megjithatë këto jane disa truke natyralë dhe jo domosdoshmërisht mund të jenë rezultativë.
Ndaj ju këshillojmë që të paktën një herë në 6 muaj të shkoni te dentisti për kontrolle normale dhe një herë në tre muaj të ndërroni furcën e dhëmbëve.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Disa këshilla të dobishme për dhëmbë të bardhë dhe për nje buzëqeshje rrëzëllitëse Empty Re: Disa këshilla të dobishme për dhëmbë të bardhë dhe për nje buzëqeshje rrëzëllitëse

Mesazh nga Anakonda Fri 19 Oct 2012 - 17:04

Keshilla me e mir do ishte ti lajn dhembet mgjes per mgjes se ather po qe ju ngjajn bukur..

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi