Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

+5
Maksi
Yulia
Tonii
Єямєℓiиdå
WebMaster
9 posters

Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga WebMaster Tue 12 Jul 2011 - 7:03

Studimet kanë treguar se kur njerëzit ndjejnë dashurinë e të tjerëve apo japin dashuri ata, jetojnë më gjatë, ndjehen më të lumtur, kanë shëndet më të mbrojtur, preken më pak nga sëmundje të ndryshme


Çfarë roli ka dashuria në jetën tonë? Kjo është një pyetje që gjithësecilit nga ne i vjen vetvetiu në mendje. Përgjigja vjen nga shkencëtarët që tregojnë se dashuria është jo vetëm një ushqim për mendjen por edhe për trupin. Është vertetuar se vetmia dhe izolimi nga njerëzit është “sëmundja” më me pasoja psikologjike dhe si pasojë edhe shëndetësore. Akoma një tjetër “çudi” e qenies njerëzore është fakti se si intimiteti mbron dhe bëhet barriera jonë ndaj sëmundjeve.Studimet kanë treguar se kur njerëzit ndjejnë dashurinë e të tjerëve apo japin dashuri ata, jetojnë më gjatë, ndjehen më të lumtur, kanë shëndet më të mbrojtur, preken më pak nga sëmundje të ndryshme, kanë tendencë të kenë shëndet kardiovaskular më të mirë, bien më rrallë në depresion.Angazhimet e jetës së përditshme luajnë një rol të rëndësishëm në braktisjen e interesit seksual ndaj partnerit. “Stresi, ankthi, depresioni, çfarëdo shqetësimi tjetër që lidh jetën e një femre mund të ndikojë në seksualizmin e saj. Por edhe natyra ka gjithashtu rolin e vet. “E vërteta është se libidoja i një femre nuk do të jetë kurrë siç ishte në fillimet e saj në lidhje me partnerin.Trupi i gruas nuk mund të mbështesë pasionin. Nuk do të mundeshin të bënin asgjë, nëse do të jetonin gjithmonë në atë fazë. Nuk është vetëm kohëzgjatja ajo që e bën cilësor një raport. Gratë kanë dëshirë më rrallë se burrat për të bërë dashuri, sepse gruaja, më shumë se burri shpërqendrohet nga seksi. Disa e kanë nga arsye kulturore apo fetare, disa të tjera, pjesa më e madhe, sepse janë thjesht selektive. E kështu preferojnë që seksi të jetë një eksperiencë e plotë, sentimentale dhe fizike.Njerëzit që janë përqendruar shumë tek imazhi, e jetojnë më me shqetësim plakjen, që padyshim sjell ndryshime hormonale. Për burrin, kur e vë re se ka nevojë për stimulime më të zgjatura për të arritur ereksionin apo pakësimi i lubrifikimit për gruan mund të sjellë shqetësime. Pastaj edhe muskujt janë më pak elastikë duke bërë që disa pozicione të mos jenë më të praktikueshme. Por nëse e gjitha kjo është një ligj i natyrës, sido që të jetë ekziston mundësia për të gjetur një seksualitet të ri. Ose më mirë një stil të ri.Studiuesit kanë analizuar gjithashtu edhe ndikimin e efektet e marrëdhënieve seksuale tek pagjumësia. Në bazë të hulumtimeve afatgjata shkencore është vërtetuar se dashuria i pakëson pasojat negative të pagjumësisë. Në hulumtimet e bëra studiuesit janë nisur nga faktet se çiftet e reja dhe në përgjithësi çiftet erotike arrijnë që me ditë dhe net të tëra të rrinë zgjuar, duke përfunduar se dashuria e largon nevojën për të fjetur. “Kur njeriu është i dashuruar”, theksojnë ata në studimet e tyre, “në trupin e tij aktivizohen hormonet, të cilat, pa kurrfarë pasojash të dëmshme, e shkatërrojnë lodhjen. Ato hormone ndikojnë në furnizimin më të mirë të trurit me gjak, kurse ndikojnë në mënyrë stimuluese edhe në gjendjen shpirtërore të të dashuruarve. Është e natyrshme që dy të dashuruarit sa më shumë kohë t’i kushtojnë njëri-tjetrit, aq më tepër përkushtohen në lidhje”.


Shekulli
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 12 Jul 2011 - 10:41

Dashuria....sepse aq kohe sa te kete dashuri ne nje lidhje..ka edhe pasion.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Tonii Tue 12 Jul 2011 - 10:43

pasioni eshte benzina qe ndez dashurin te dyja plotesojn njera tjetren
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Yulia Tue 12 Jul 2011 - 12:09

pasioni te djeg... dashuri te pervelon!

me mire te digjem :P
Yulia
Yulia
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : itali
Postime Postime : 519
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 10/08/2010
Hobi Hobi : te fle gjume :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Maksi Tue 12 Jul 2011 - 12:10

dashuria them un
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Arabela Tue 12 Jul 2011 - 17:26

pasioni lind nga dashuria,,,,qe te dyja ta zgjasin,,, [You must be registered and logged in to see this image.]
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Docteur Tue 12 Jul 2011 - 21:56

te dyja
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Fragolina Wed 13 Jul 2011 - 2:42

Jo ku ka pasion ka dhe dashuri...dhe jo ku ka dashuri ka dhe pasion.

Te gjenden te dyja bashke....do ishte mire, por ne shum raste lidhje te ketilla kthehen ne semundje...

Pasioni esht me afatshkurter se dashuria...sepse venitet shum shpejt...dashuria ka baza me te forta.

Por asnjera nuk ta zgjat jeten...pasi asgje nuk rron pergjithnje
Fragolina
Fragolina
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : andej kendej gjithandej
Postime Postime : 513
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/05/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : te caj derrasat

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Arabela Wed 13 Jul 2011 - 2:53

Fragolina shkruajti:Jo ku ka pasion ka dhe dashuri...dhe jo ku ka dashuri ka dhe pasion.

Te gjenden te dyja bashke....do ishte mire, por ne shum raste lidhje te ketilla kthehen ne semundje...

Pasioni esht me afatshkurter se dashuria...sepse venitet shum shpejt...dashuria ka baza me te forta.

Por asnjera nuk ta zgjat jeten...pasi asgje nuk rron pergjithnje
kam pershtypjen qe ti po flet per pasionin sikur te ishte epsh,,,,por nuk jane teresisht te njejte,,,
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Docteur Wed 13 Jul 2011 - 2:59

pasioni ka lidhje ne disa raste epsh pasion jane thuajse e njejta fjale shkojne me nje-tje,dashuri pasion,dashuria dhe pasioni per te kjo gje do te thoja se ns jane te dyja bashke dashuria do zgjatej do ishte jete gjate,
pasion dashuri hmm kjo gje del prap tek e para pasion pasion per sex pasion per dashuri ns themi pasion ne fillim atehere fjala dashuri nuk do ishte e sigurte ns ekziston sepse pasion te mbulon per momentin dhe dukesh sikur dashuron por thjesht ke epshin pasionit per personin ne fjale keshtu qe....une jam per dashuri dhe pasion
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Anakonda Fri 10 Feb 2012 - 19:55

Dashuria...sepse pasioni zhduket sa hap e mbyll syte.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten Empty Re: Dashuria apo pasioni?Kush na e zgjat jeten

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi