Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash

3 posters

Shko poshtë

Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash Empty Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash

Mesazh nga WebMaster Sat 22 Aug 2009 - 7:15

Në Bari të Italisë, deri në fund të muajit tetor, do të qëndrojë e hapur një ekspozitë e veçantë, e cila vendos përballë njëra- tjetrës Shqipërinë dhe Pulian, nëpërmjet artit të imazheve të shenjta. Duke qenë se janë dy toka që preken prej të njëjtit det ekspozita është titulluar “Shenjtët në Adriatik”. Ajo vjen si një përmbledhje e rreth 70 ikonave që dëshmojnë qarkullimin e ikonografisë, duke nisur nga shekulli XV deri në shekullin XIX. Do të ekspozohen sidomos ikonat post bizantine të muzeve shqiptare të Beratit dhe Korçës, së bashku me një bërthamë të vogël ikonash të Pulias të karakterit bizantin, fryt i lidhjes kulturore mes Pulias dhe Lindjes. Ekspozita është e ndarë në katër seksione: “Origjina e qarkullimit të ikonave në Adriatik nga shekulli XIII në shekullin XV, “Onufri”, “Shkolla e Onufrit” dhe “Qarkullimi i ikonave në Adriatik nga shekulli XVI në shekullin XVIII”. Ekspozita e cila po mbahet në Bari, ka lindur si një vazhdimësi e projektit Interreg Itali-Shqipëri.
Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash 30l12rc Pytje & Përgjigje Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash Empty Re: Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Fri 29 Jul 2011 - 4:13

Kjo teme zhvendoset nga Letersia Shqiptare, ne nenforumin e Artit dhe Artizanantit...Ju Faleminderit...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash Empty Re: Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash

Mesazh nga Anakonda Sun 11 Mar 2012 - 19:34

Me te vertete nje perballje ikonash.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash Empty Re: Shqiperia dhe Pulia, nje perballje ikonash

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi