Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A mund te parandalohen Problemet e te Ushqyerit? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A mund te parandalohen Problemet e te Ushqyerit? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A mund te parandalohen Problemet e te Ushqyerit?

2 posters

Shko poshtë

A mund te parandalohen Problemet e te Ushqyerit? Empty A mund te parandalohen Problemet e te Ushqyerit?

Mesazh nga WebMaster Sun 14 Aug 2011 - 21:53

A mund te parandalohen Problemet e te Ushqyerit?


Eshte shume e veshtire per te parandaluar anoreksine sepse nuk eshte e qarte se cfare e shkakton kete semundje. Eshte e mundur qe te shmangesh disa nga faktoret qe mund te rrisin shancet si psh presioni shoqeror dhe kulturor qe kerkon qe te jesh e dobet, mosveresimin e vehtes, dhe familjet qe nuk jane funksionale. Hapi me i rendesishem eshte pranimi i faktit nga i semuri qe kane nje problem.

Si mjekohen?
Vetendihma
Perpiqu te hash ne orare te rregullta - mengjes , dreke, darke, Ne rast se pesha juaj eshte shume e ulet , perpiqu te hash me teper midis vakteve, mbaj nje ditar qe scfare ha , si dhe mendimet dhe ndjenjat, ne kete menyre mund te shohesh nesa ka lidhje midis ndjenjave , mendimeve dhe te ushqyerit.

Ndihma Profesionale
Mjeku mund tju referoje tek specialist; psikiater ose psikolog. Problemet me te ushqyerin mund te kene shkaktuar probleme fizike, ose mund te keni ndonje semundje tjeter te padiagnostifikuar.

Specialisti duhet te zbuloje se kur ka nisur problemi dhe si eshte zhvilluar. Do tju peshoje per te pare sa peshe keni humbur, dhe mund te kete nevoje per egzaminim fizik dhe teste gjaku. Ju duhet te mesoni per te ngrenit ne menyre te shendetshme dhe mjeku duhet tu jape vitamina dhe suplemente te tjera.

Psikiatri mund tju jape keshilla per menyren e te ngrenit si dhe mjekime kundra depresionit.

Psikoterrapia eshte menyra tjeter qe perfshin te folurin per ndjenjat dhe mendimet tuaja, Ndosha mund te hedhe drite per te pare se si ka nisur ky problem dhe si mund te ndryshosh menyren se si mendon apo njehesh per disa tema, ose probleme. Megjithese mund te jete e sikletshme nje terapist i mire do tju tregoje se si te reagoni ne situata te ndryshme duke rritur besimin ne veten tuaj.

Antidepresantet mund te pakesojne nevojen per te grene pa kriter. Fatkeqsisht pa format e tjera te trajtimit te problemit, efektet e ilaceve hunbasin ne nje kohe te shkurter.

Shtrimi ne siptal eshte opsioni i vetem ne rast se jeni nen-peshe ne menyre te rezikshme, ose ne rast se nuk keni permiresim. Keshtu kontrollohet ushqimi qe hani, jeni nen kontrollin mjekesor dhe mund te flisni per problemet tuaja. Trajtimi mjekesor me force behet ne rastet kur nje pacient eshte ne nje faze te tille fizike kur jeta eshte ne rrezik dhe mendohet qe pacienti nuk eshte ne gjendje te marre vendime racionale per te shpetuar jeten e saj.

Terapia interpersonale zakonisht behet me nje tarapist, dhe fokusohet ne marrdheniet e tua me njerezit e tjere.

Keshillat dietare ju ndihmojne te ktheheni ne tengrenet normal, pa vjellje apo te ndenjturit pa ngrene .

Gjysma e pacienteve sherohen megjithese mund te jete e ngadalte, duke marre muaj ose ne disa raste vite
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te parandalohen Problemet e te Ushqyerit? Empty Re: A mund te parandalohen Problemet e te Ushqyerit?

Mesazh nga Anakonda Wed 31 Oct 2012 - 1:58

Obeziteti tek adoleshentete eshte nje shqetesim ne rritje per shume prinder. Jeta sedentare, pijet me shume sheqer, perdorimi i ushqimeve te keqija dhe predispozitat gjenetike e kane kthyer kete problem ne epidemi sidomos ne Amerike. Femijet mbi peshe dhe qe jane obeze paraqesin me shume rreziqe lidhur me shendetin ne te ardhmen, duke perfshire semundjet e zemres, kaceri, diabeti e shume te tjera. Megjithate prinderit mund te luajne nje rol shume te rendesishem ne parandalimin e obezitetit tek femijet.

1. Kerkojini femijes suaj qe te beje sa me shume aktivitete fizike. Kur femijet jane te vegjel, lejojini te provojne sporte te ndryshme dhe gjeni se cfare u pelqen. Mbajtja e femijeve tuaj aktive do te mundesoje qe ata ta mbajne larg mbipeshen gjate kohes qe hyjne ne vitet e para te adoleshences.2. Inkurajojini femijet te luajne perjashta dhe limitoni kohen qe ata shohin televizor dhe qe luajne video game. Qendrimi brenda ndikon ne shtimin ne peshe. Cojini femijet ne park, ne nje pishine ose cojini te bejne ski ose snowboard. Mesojini femijes suaj se te qenit sa me aktive nuk eshte e veshtire dhe mund te jete shume argetuese. Jepni nje shembull te mire duke u ushtruar per vete.. Mesojini femijes suaj rendesine e te ngrenit ne menyre te shendeteshme dhe jepni shembull per kete. Jepuni femijeve drithera, proteina, fryta e shume perime. Nese mesohen me ushqim te shendetshem qe te vegjel, kane me shume mundesi qe me kalimin e moshes kjo te mos ndryshoje.

4. Parapergatisni vaktet. Pergatitja e ushqimeve ne shtepi mund te jete e veshtire kur jeni ne pune dhe gjithe oraret i keni te zena. Te pakten, minimalisht duhet te gatuani dy here ne jave.

5. Eleminoni pijet me shume sheqer nga dieta e femijes suaj. Kalorite shtese mund te kthehen lehtesisht ne kile te teperta. Konsumi i sasive te medha te ujit jo vetem qe eshte dicka pozitive per shendetin e femijes suaj, gjithashtu ajo promovon renien ne peshe ne menyre shume te shendeteshme.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi