Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa e njohim vetveten?  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa e njohim vetveten?  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sa e njohim vetveten?

2 posters

Shko poshtë

Sa e njohim vetveten?  Empty Sa e njohim vetveten?

Mesazh nga Darius Sat 20 Aug 2011 - 7:14

"Ne shpesh gabojmё kur gjykojmё vetveten krahasuar me tё tjerёt pasi injorojmё informacionet kryesore. E nё fakt, ne mё shumё preferojmё tё krahasohemi me ata qё kemi përreth, sesa me standartet dhe vlerat reale. Edhe nё kёtё rast ne jemi tё prirur të pёrqёndrohemi te vetja, duke menduar mё shumё pёr cilёsitё e sjelljet tona, e duke nёnvlerёsuar ato tё tё tjerёve. Ne e shohim vetveten superiorё ndaj tё tjerёve kur bёhet fjalё pёr sjellje tё kontrollueshme, por jo nё situatat jashtё kontrollit tonё. Kёshtu psh. ne mund ta cilёsojmё veten mё bashkёpunues, e mё pozitiv se tё tjerёt, por jo domosdoshmёrisht mё kreativ se ata. Ne gjithashtu priremi tё besojmё se zotёrojmё mё shumё tipare me shprehje tё brendshme se tё tjerёt që janë të ngashёm me ne: thjesht besojmё se jemi mё tё thellё, mё tё ndjeshёm, mё kritikë ndaj vetvetes, por mё pak llafazanё apo agresivё. Nё thelb, ne duket se nuk e marrim parasysh, apo e neglizhojmë, mundёsinё qё edhe tё tjerёt rreth nesh kanё po aq botё tё brendshme tё mbushur me mendime, frenime, ndjenja, emocione e pasiguri sikurse edhe ne." - J.R.

A mendoni se e njihni veten tuaj shumë mirë apo shumë pak? A ju ndodhë ndonjëherë të bëni sjellje për të cilat më vonë i konsideroni si "humbje e kontrollit (ndaj vetvetes)"?
Psikologët vlerësojnë se të gjithë mendojmë se jemi mbi mesataren, por kjo nuk mund te qendrojë pasi, nëse do të ishte kështu, mesatarja në kete rast nuk do ekzistonte.
marre nga (albf)
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa e njohim vetveten?  Empty Re: Sa e njohim vetveten?

Mesazh nga Anakonda Sat 17 Mar 2012 - 19:10

un e njoh 100%ta them me sinqerisht.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi