Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes

5 posters

Shko poshtë

Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes   Empty Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes

Mesazh nga WebMaster Sun 18 Sep 2011 - 10:42

Megjithse u be pak kohe nga debati i zhvilluar ndermjet Ismail Kadarese dhe Rexhep Qoses per identitetin e Shqipetareve une akoma kam interes per te debatuar kete ceshtje. Interesi im eshte te analizohet dhe te shoh se cili eshte qendrimi i anetareve per kete ceshtje. Sigurisht qe kjo eshte nje teme me perspektive te gjate, qe duhet analizuar me durim, me fakte dhe me perceptime te bazuar ne evidenca te konfirmuara nga institucionet shteterore si Muzeu Kombetar, apo historianet e huaj edhe shqipetare qe njihen per kontributin e tyre ne Shqiperi.

Ja nje permbledhje e debatit dhe qendrimet e Kadarese dhe Qoses:

Qosja:


Nga kritika letrare është konsideruar “disident i kulluar i letrave shqipe”, por ai nuk ka dëshirë ta quajnë kështu. Është burgosur disa here. Njëra prej akuzave ka qenë se nuk ka marrë pjesë në zgjedhje. Thotë se është i sabotuar nga pushtetarët e Shqipërisë, ndërsa Kadarenë e cilëson “poet të oborrit”. Polemikat midis Kadaresë dhe Qosjes i quan “intriga sharlatanësh dhe dokrra kotnasikoti”.

Qosja e akuzon Kadaren per nje urrejte te tij kunder myslimaneve shqipetare dhe myslimaneve ne teresi. Qosja e konsideron identitetin e shqipetareve si evropjan por jo te krishtere, ne fjale te tjera islam. Pra sipas tij shqiperia ka identitet evropian-islamik.

Kadare:

Kadare ka perdorur nje gjuhe te bute ndaj "rivalit" Qosja dhe ka argumentuar per identitetin e krishtere-evropian te shqipetareve.

WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes   Empty Re: Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes

Mesazh nga Intriganti Sun 18 Sep 2011 - 11:57

Po Ismaili Sigurims Gjith jetes ca mund te presesh nga ai??????
Intriganti
Intriganti
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Elbasan
Postime Postime : 712
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/08/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Futbolli

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes   Empty Re: Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 18:49

Edhe ky Kadareja si ben sikur eshte i urti i botes.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes   Empty Re: Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes

Mesazh nga Tonii Mon 20 Feb 2012 - 10:32

Kadareja eshte mesuar te haje nga njera pjat ne tjetren
hengri ne kohen e socializmit po ha dhe ne kohen e kapitalizmit
ky eshte spekullim prej intelektuali
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes   Empty Re: Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes

Mesazh nga bobi 10 Mon 20 Feb 2012 - 11:26

Tonii shkruajti:Kadareja eshte mesuar te haje nga njera pjat ne tjetren
hengri ne kohen e socializmit po ha dhe ne kohen e kapitalizmit
ky eshte spekullim prej intelektuali
Tjeter kaliber Kadare o Ton,edhe s'besoj se ka te beje me ate c'ka thua!

E keqja mes dy kollozeve eshte se ish aq i hapur debati,edhe aq me mllef sa njeri duhej te binte mbi shpatulla,por personalisht ndalem te Kadare se s'pajtohem me ate c'ka thote Akademiku Qosja.



Shqiptaret jane te kryqezuar etj etj etj



Akoma s'eshte shkeputur nga filia serbe aiIdentiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes   668312
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes   Empty Re: Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes

Mesazh nga Tonii Mon 20 Feb 2012 - 11:37

une Bob nuk e kam fjal tek diskutimet per sa i perket identitetit Shqiptar ku debatojn Kadare dhe Qose
por tek natyra e kadares shikoni se cfar kerkon te bej i thot vehtes disident
gjoja se ka vuajtur shume ne regjimin e Hoxhes ku ne fakt dhe qumesht dallandyshe ka pir Kadare, ka ditur te manovroj bukur ka jetuar te djeshmen dhe po di te jetoj dhe te sotmen dhe kjo fal aftesive te tij sepse ne xhepat e kadares do te gjesh shum flamuj her te kuq e here blu
njeher ujku i i ankohej dhelperes se i kish mbetur barku bosh
ndersa dhelpra duke qeshur ju pergjigj:
ehh mor ujk sot po nuk dite gjuh te huaj ngel that
i thot ujku: po pse moj dhelper cfar gjuhe tjeter di te flasesh ti?
dhelpra : por une di te bej edhe ki ki ki

Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes   Empty Re: Identiteti i Vertete i Shqipetareve dhe Debati Mes Kadares dhe Qosjes

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi