Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë!

3 posters

Shko poshtë

Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë! Empty Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë!

Mesazh nga WebMaster Wed 28 Sep 2011 - 0:11

Të martohesh sot nuk të bind. Nëse ke një punë të mirë, një shtëpi, je e lirë dhe e lumtur, nuk ke pse tw pretendosh për një mashkull në krahë. Pyetja që sot shumë femra i bëjnë vetes është: A ia vlen të martohesh? “Ja se ç’u ndodh grave pasi martohen. Shumica ndryshojnë tërësisht mënyrën e jetesës, punën, madje edhe sjelljen”, tregon shkrimtarja Elisabeth Gilbert në librin e saj bestseller “Eat, Pray, Love”.

Sipas përfundimit të saj, martesa sot është më me leverdi për meshkujt se sa për femrat. Për meshkujt e martuar studimet kanë treguar se jetojnë më gjatë se beqarët, grumbullojnë më shumë pasuri, janë më të kënaqur se beqarët, u rezistojnë alkoolit dhe drogave, vuajnë më pak nga depresioni. Për sa u përket femrave, avantazhet janë thuajse inekzistente: gratë martohen për dashuri, duke menduar se do të jenë më të lumtura. Për më tepër vuajnë më shumë nga ankthi se sa simotrat e tyre beqare. Kanë më pak sukses në punë dhe nivele stresi shumë më të larta se të pamartuarat. Për më tepër rrezikojnë të vdesin të vetmuara, për shkak të stilit të jetës. Shkrimtarja Gilbert e cilëson si “marriage benefit imbalance”, çekuilibri i avantazheve martesore: gratë humbasin mundësitë, burrat fitojnë lotari. Një logjikë e papranueshme për vajzat e arsimuara, autonome, të mësuara që ia dalin vetë për gjithçka dhe të kenë në dorë frenat e jetës së tyre seksuale. “Dikur gratë martoheshin për t’u larguar nga babi, për të arritur prestigj dhe për t’u përmirësuar ekonomikisht. Të tria këto elemente sot nuk ekzistojnë më. Të martohesh nuk të sjell ndonjë leverdi të madhe.

Sot nuk ka femra Hirushe që mezi presin princin e kaltër. Femrat gjenden në një pozicion të leverdisshëm. Ka nga ato që martohen vetëm me ata meshkuj që i shtyjnë drejt aspiratave për të ecur sa më lart, në të kundërt nuk ngurrojnë dy herë për të kërkuar divorcin”, tregojnë psikologët. Në vendet e Europës jo vetëm numri i ndarjeve dhe divorceve sa vjen e rritet, por edhe shifra e atyre që vendosin të ndahen pas një periudhe të shkurtër së bashku po rritet me shpejtësi. Në Itali, në 1000 martesa 272 përfundojnë në ndarje dhe vetëm 151 në divorce. Ndarja nuk njeh moshë dhe meqë martesat po shtyhen gjithmonë e për më vonë edhe të divorcuarit janë kryesisht më të moshuar. Në SHBA situata është akoma më dramatike: 85 për qind e çifteve nën 25 vjeç divorcohen. “Kush dalin më të fituar nga martesa? Meshkujt natyrisht”, thotë shkrimtarja. “Deri tani nuk ka pasur negociata për rolet e femrave dhe meshkujve. Pas martese punët e shtëpisë iu atribuohen femrave. edhe sikur të dy të jenë të punësuar femrat i kushtojnë më shumë kohë familjes”.

Kështu, në Itali gratë i kushtojnë kujdesit për shtëpinë 5 orë e 20 minuta në ditë, shifra më e lartë në Bashkimin Europian, ndërsa meshkujt 1 orë e 35 minuta; francezet 4 orë, ndërsa francezët 2 orë e 22 minuta; në Gjermani 4 orë e 11 minuta, kundrejt 2 orë e 21 minuta. Ndërsa në Suedi, vendi me ekuilibrin më të madh mes sekseve, gratë i përkushtohen familjes për 3 orë e 43 minuta në ditë, ndërsa meshkujt për 2 orë e 23 minuta. Me pak fjalë, barazia duket shumë larg, sidomos për gratë e martuara. “Le të nisemi nga fakti se gratë për një karrierë të njëjtë me burrat kanë të ardhura më të ulëta dhe hasin vështirësi më shumë për t’i arritur gjërat. Vetëm kur je e varur ekonomikisht nga burri martesa mund të bëhet e domosdoshme, në raste të tjera jo. Për më tepër kur vjen edhe në jetë një fëmijë, në fillim jeta e tyre vështirësohet shumë. Burrat vazhdojnë jetën e tyre si më parë, ndërsa gratë duhet të lodhen dhe harxhojnë më shumë kohë për t’u marrë me familjen dhe fëmijët. “The Economist” tregon se në SHBA gratë që nuk kanë fëmijë fitojnë njëlloj sa burrat, të tjerat shumë më pak. Megjithatë, sipas statistikave në Europë, rreth 78 për qind e grave e cilëson të rëndësishme praninë e një burri në jetën e tyre, nga ato që ëndërrojnë martesën vetëm 55.2 për qind thonë po. I çuditshëm është fakti se ato që janë më të arsimuara dhe me punë të mira e kanë më pak ëndërr fustanin e bardhë.

Traditat e harruara

Kanë shumë tipare të përbashkëta, por edhe veçori. Të përbashkëta kanë fustanin e bardhë, që në epokën viktoriane simbolizonte pastërtinë dhe virgjërinë, çka do të thotë se bardhësia nuk mund të përdoret në martesat e dyta. Ceremonia në kishë, ose në bashki ndiqet nga një banket, ku torta tradicionale dhe shampanja nuk mungojnë kurrë dhe gjithçka çelet me kërcimin e çiftit. Në fund, para largimit nusja hedh pas buqetën dhe ai që e kap e ka radhën për t’u martuar. çifti gjithmonë shkon në të ashtuquajturin maji i mjaltit, që është edhe udhëtimi i parë si burrë e grua. Por, tani gjërat kanë ndryshuar. Gjithmonë e më pak fermave u intereson të ndjekin këto tradita. Ndoshta sepse e kanë kuptuar që martesa në fund të fundit u leverdis vetëm meshkujve.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë! Empty Re: Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë!

Mesazh nga Klio Wed 28 Sep 2011 - 1:55

Sa mire meshkujt dalin te fituarFemrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë! 2818653162
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë! Empty Re: Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë!

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 4:23

Gjeja qe urrej me shume,un e as emrin smund tia degjoj,e jo me ta provoj.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë! Empty Re: Femrat ëndërrojnë gjithmonë e më pak fustanin e bardhë!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi